Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#757
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc pentru raspuns. Am vreo-350-400mp asa ca voi merge pe Rotak 34. De Makita ce parere ai?

#758
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Makita e o firmă foarte bună, printre cele mai bune... pentru bormașini Posted Image
SIncer, nu știu dacă la mașini de tuns iarba sunt OK. Pot să-ți povestesc din experiența personală - sunt la al doilea Bosch, are 3 ani (primul l-am vândut unui prieten, era prea mic pentru mine, funcționează și acum, are 4 ani).
Despre Viking știu de la un alt prieten, distribuitor Stihl, Makita, Viking.

Cred că Rotak 34 e o alegere bună. Ai grijă, când îi ascuți cuțitul, să-l ascuți pe polizor, la turație mică (să nu se decălească).
Edit: vezi că se găsește preț bun și la Rotak 37, pentru ~100 RON în plus sunt ceva beneficii adiționale.

Edited by lightpawn, 10 July 2014 - 12:06.


#759
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Salutare,
De curand mi-am cumparat o casa si am un teren de apx 350 mp, teren pe care vreau sa-l amenajez cu gazon+trifoi.
Problema este alta. Cat timp casa a fost in constructie.. au tot crescut foarte multe plante in gradina. Acum muncitorii au plecat si inainte au curatat gradina (taiat toate plantele cu un mini buldozer, curatat de pietre, crengi si resturi de la constructie) si au umplut cu un strat de pamanat de aprox 25 cm peste ce era inainte.
Acum nu stiu de unde au adus pamantul si sunt mai mult ca sigur ca plantele de dinainte nu le-au jumulit manul, cu tot cu radacini, si ma astept sa rasara din nou.
Ce sa fac? Sa astept sa iasa plantele, sa creasca (3-4 saptamani), sa le erbicidez total, sa astept sa-si faca efectul (2 saptamani) si apoi sa plantez gazonul (sapat din nou, aranjat pamantul)?
Sau sa-l pun acum... si apoi sa iau buruienile manual la jumulit cand or sa apara printre firele de gazon? Am avantajul ca am pamantul sapat, relativ nivelat.. si nu as mai depunde munca de sapare, aranjare etc.
Exista vreo substanta chimica de genul erbicidului pe care sa o dau pe pamantul gol astfel incat sa-mi impiedice aparitia buruienilor?
Multumesc frumos.

#760
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Postlightpawn, on 10 iulie 2014 - 10:32, said:

NPK e OK. Totuși, 3kg 25 RON nu e OK. Eu mi-am luat un sac de 50 kg cu 140 RON, asta pentru că n-am avut timp să ajung la un alt magazin unde prețul e de obicei chiar mai mic.

La cantitati mici (preambalate) pare sa fie mai scump.
In Iasi, la un magazin dintr-o piata agro-alimentara am luat 5Kg cu 20RON.

La mine problema e ca magazinul respectiv se desfiintaza, si tre sa caut alta sursa de aprovizionare :(.

#761
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
O  sa cumpar si eu cantitati mai mari, acum am luat doar sa experimentez sa vad daca se intampla ceva.
la 350-400mp merita sa iei cu motor imo.

#762
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postbodanelu, on 10 iulie 2014 - 13:44, said:

Ce sa fac? Sa astept sa iasa plantele, sa creasca (3-4 saptamani), sa le erbicidez total, sa astept sa-si faca efectul (2 saptamani) si apoi sa plantez gazonul (sapat din nou, aranjat pamantul)?
Sau sa-l pun acum... si apoi sa iau buruienile manual la jumulit cand or sa apara printre firele de gazon? Am avantajul ca am pamantul sapat, relativ nivelat.. si nu as mai depunde munca de sapare, aranjare etc.
Exista vreo substanta chimica de genul erbicidului pe care sa o dau pe pamantul gol astfel incat sa-mi impiedice aparitia buruienilor?
Multumesc frumos.
Or să iasă buruieni, nu atât de la cele nesmulse din solul inițial, cât de la semințele din solul adițional.
Părerea mea e să nu însămânțezi acum. Așteaptă să iasă buruienile - poți chiar să le ajuți, udând bine câteva zile.
Apoi, folosește un erbicid total. În funcție de cât de mari sunt burienile pe care le vei omorî, după ce se usucă le poți smulge la mână sau chiar le poți tunde cu mașina de tuns gazonul.
Dacă acum pământul e săpat & nivelat, nu se va bătători în astea câteva săptămâni, astfel ar trebui să fie relativ ușor să îl iei la frezat/mărunțit (cu o freză sau un motocultor).

Dacă respecți pașii ăștia, nimerești și cea ai bună perioadă de însămânțare gazon - ideal după jumatea lui August, să mai scapi de caniculă. Buruieni tot vor mai ieși, dar foarte puține, în schimb gazonul va ieși super, o să apuci și să-l tunzi cel puțin odată anul ăsta.
Câteva sfaturi adițonale:
- pune un mix de gazon bun, nu te zgârci
- după însămânțare, musai să uzi bine de tot primele 4-5 zile; preferabil e să o faci dimineața (pânâ în 8) dar merge și seara (cât mai târziu, ca să apuce solul să se răcească). Ideal ar fi să uzi și dimineața și seara

#763
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
@lightpawn mersi pentru ponturi. Inca nu am insamantat pentru ca pamantul a facut o crusta destul de tare si vreau sa-l mai sap pe tot. Pana acum au iesit ceva buruieni..dar foarte putine. In weekend o sa-l sap si o sa-l maruntesc cum trebuie.

Gazon mi-am cumparat turfline eco lawn si separat un kg de trifou alb pitic si vreau sa le combin. Sper sa-mi ajunga un sac de 7,5 kg de la tufline si inca un kg de trifoi pentru suprafata mea.

#764
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
salut,de unde ai cumparat trifoi alb pitic?ms

#765
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Dedeman. Plicuri de 500 Gr.

#766
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pe plicul de la Dedeman nu scrie ca e trifoi alb pitic ci doar trifoi alb. Mi-am luat si eu pentru a-l planta mai in toamna. Oare ar merge plantat acum pe niste portiuni mici ? Care e numele stiintific al trifoiului pitic si care e cel al trifoiului alb?

#767
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Eu nu cred ca este o diferenta intre ele. Trifoi alb pitic sau trifoi alb eu cred ca sunt cam acelasi lucru.

Eu o sa-l plantez in weekend, cred

#768
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Se pare ca exista diferente intre soiurile de trifoi alb
Dupa cum zilce aici http://gradina.acasa...iul-164530.html

Quote

Trifoiul alb (Trifolium repens) este una dintre cele mai raspandite specii de pe teritoriul tarii. In cultura, sunt identificate 3 tipuri:
  • silvestris,
  • giganteum si
  • intermediar.
Fiecarui tip ii este asociat un anumit soi:
  • Carpatin (silvestris),
  • Dacia (giganteum) si
  • Carmen, Magurele 1, Miorita (intermediar).

Silvestris e cel pitic.

Edited by cristianhaulica, 17 July 2014 - 10:59.


#769
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbodanelu, on 16 iulie 2014 - 15:56, said:

Dedeman. Plicuri de 500 Gr.
Ms

#770
nickytip

nickytip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.06.2008

View Postandreim81, on 05 mai 2014 - 19:34, said:

Vin si EU cu o intrebare:
Cu toate ca am tuns regulat odata pe saptamna la 4cm , l-am scarificat , ingrasamant au aparut fire mature care dau seminte care Dupa tuns raman inestetice si tari(lemnificate) la calcat
A mai patit careva asa ? Aveti vreun sfat cum sa scap de problema asta?
Salut !
Tunsul se face cand e gazonul uscat sau ud ? Vreau sa cumpar o masina mai ieftina, pt ca am doar 100mp. Skill, bosch - 300, makita 400, china 150.. Voi ce ma sfatuiti ?

#771
ZaitzDucu

ZaitzDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 07.12.2008
china 150 daca nu esti pretentios, si nu ai asteptari mari de la masina

#772
eli1979

eli1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.09.2011
Buna ziua,

Am un teren cu gazon cam 600 de mp si as vrea sa imi cumpar o masina de tuns . Ce imi puteti recomanda pentru o asemenea suprafata? Deocamdata nu am prea multi copaci dar la toamna intentionez sa plantez un numar mai mare de pomi fructiferi, asa ca as dori o masina care sa fie usor de manevrat si pe langa copaci.

#773
whitehorse

whitehorse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.11.2006

View Posteli1979, on 25 iulie 2014 - 16:44, said:

Buna ziua,

Am un teren cu gazon cam 600 de mp si as vrea sa imi cumpar o masina de tuns . Ce imi puteti recomanda pentru o asemenea suprafata? Deocamdata nu am prea multi copaci dar la toamna intentionez sa plantez un numar mai mare de pomi fructiferi, asa ca as dori o masina care sa fie usor de manevrat si pe langa copaci.


Salut
Tocmai mi-am luat un Einhell BG PM46s ....(50% - 50% cu vecinul) ....
Iti pot spune ca suntem foarte multumiti de ea....
Avem si multi copacei in zona din spate a curtii si gazonul se tunde foarte usor in jurul lor...
Intr-adevar suma de achizitie nu este una mica....dar eu cred ca merita.....

#774
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

View Posteli1979, on 25 iulie 2014 - 16:44, said:

Buna ziua,

Am un teren cu gazon cam 600 de mp si as vrea sa imi cumpar o masina de tuns . Ce imi puteti recomanda pentru o asemenea suprafata? Deocamdata nu am prea multi copaci dar la toamna intentionez sa plantez un numar mai mare de pomi fructiferi, asa ca as dori o masina care sa fie usor de manevrat si pe langa copaci.
Salut ,  iti recomand o masina cu motor termic, este o mare diferență mai ales ca ai si pomi asa ca într-un fel o sa faci si slalom printre ei iar cablul de alimentare tr va incurca. La mine timpul de tuns gazonul dupa ce am trecut la o masina de tuns cu motor termic s-a redus cu aproximativ 40%...
O zi buna.

Edited by vali71, 09 August 2014 - 05:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate