Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Intrebare despre orga

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Aveti idee ce inseamna la o orga functia PFL ( pre fader listen) ? daca puteti sa dati mai multe detalii pentru ca nu prea ma pricep la asa ceva.

Multumesc

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLivik, on Apr 21 2007, 20:28, said:

Aveti idee ce inseamna la o orga functia PFL ( pre fader listen) ? daca puteti sa dati mai multe detalii pentru ca nu prea ma pricep la asa ceva.

Multumesc

pre fader listen - ascultarea semnalului inainte de fader (adica de volumul de pe canalul respectiv). Functia asta o au cam toate mixerele mai rasarite, folositoare la reglarea gain-ului pe canalul respectiv, semnalul nefiind influentat de potentiometrul de volum. Nu stiu despre ce orga e vorba si unde anume ai functia asta, presupun ca pe vreo intrare de voce sau auxiliar. N-ai dat prea multe detalii, asa ca presupun ca folosesti intrarea de microfon si acolo ai dat de functia asta. Daca da, pe acolo este si un gain reglabil, pe asta il reglezi astfel ca vocea sa nu intre in distorsiune cu PFL-ul activ (si pe cantat tare, nu pe un doi zece usor), dupa care il opresti si iti faci celelalte reglaje (efecte, panoramari, vocoder, ce mai folosesti pe acolo). Daca n-am nimerit-o mai da niste detalii.

#3
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postantinari, on Apr 22 2007, 19:06, said:

pre fader listen - ascultarea semnalului inainte de fader (adica de volumul de pe canalul respectiv). Functia asta o au cam toate mixerele mai rasarite, folositoare la reglarea gain-ului pe canalul respectiv, semnalul nefiind influentat de potentiometrul de volum. Nu stiu despre ce orga e vorba si unde anume ai functia asta, presupun ca pe vreo intrare de voce sau auxiliar. N-ai dat prea multe detalii, asa ca presupun ca folosesti intrarea de microfon si acolo ai dat de functia asta. Daca da, pe acolo este si un gain reglabil, pe asta il reglezi astfel ca vocea sa nu intre in distorsiune cu PFL-ul activ (si pe cantat tare, nu pe un doi zece usor), dupa care il opresti si iti faci celelalte reglaje (efecte, panoramari, vocoder, ce mai folosesti pe acolo). Daca n-am nimerit-o mai da niste detalii.

Cred ca ai nimerit-o orga nu e a mea e a unui prieten care nu are net si am zis sa-l ajut. Intr-adevar PFL e un mic buton langa potentiometrul de volum pe canalele de intrare  Mono si stereo.  O sa-i transmit  ca el se pricepe mai bine si cred ca o sa inteleaga.
Multumesc inca o data

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate