Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum amplificăm semnale pentru interior

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Acasă la mine semnalul 3g la ambii operatori este slab, cu precădere pe Orange care are o acoperire 3g de slabă calitate. Afară în schimb este semnal "full" după indicațiile telefonului mobil.
Există desigur soluții sigure prin instalarea unui booster de semnal. Problema e costul relativ ridicat. Acuma o curiozitate:
2 antene cu câștig ridicat, una afară, una în casă, legate printr-un cablu cu pierdere mică nu ar rezolva problema, măcar pe o rază redusă, de 1 metru? Pe ce frecvență lucreată voda/org pe 3g?

#2
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 mateiu, on Apr 16 2007, 22:49, said:

Pe ce frecvență lucreată voda/org pe 3g?
2100 Mhz.

#3
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
hmm, deci aproape ar merge cu o antenă de 2,4..
De fapt tot e prea departe, ar trebui una dedicată.

Edited by mateiu', 16 April 2007 - 23:22.


#4
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
O antena yaghi ? Nu stiu daca merge si pe 2100 Mhz, insa ti-am dat o posibila rezolvare  :P .

#5
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Evident că merge. Dar nu asta era întrebarea mea.
Îmtrebarea mea era dacă leg pun un yaghi și în cameră un omni, legate cu cablu gros, câștig ceva..

Edited by mateiu', 17 April 2007 - 11:02.


#6
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Merge ;)
Insa trebuie sa stai cu telefonul aproape de antena indoor.
Necazul e ca antenele sunt destul de scumpe, ca si jumperul ce leaga cele 2 antene, un conector  de jumper ajunge la 20euro iar o antena la cateva sute de euro  :lol:
Problema merita studiata, sunt sigur ca se pot folosi si confectiona atat antene cat si cablu, desigur toate vor avea pierderi mai mari, mai ales in frecventa in care functioneaza 3G, adica de 2.1GHz. Aici Zapp-ul pare sa aiba un avantaj fata, la 450MHz sunt pierderi mai mici in cabluri, deci o putere superioara transferata antenei.
Pointarea antenei exterioare s-ar face simplu, cu un telefon cu netmonitor enabled pus langa antena indoor si urmarind ca RX Power sa fie cat mai mare.

Edited by sorente, 17 April 2007 - 11:29.


#7
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Antena yaghi o pot confecționa eu, cablul îl pot face rost (din acela de GSM, gros), problema rămâne antena interioară.
Aș avea nevoie de asemenea de spectrul exact de frecvențe pe care merge 3g ca să pot acorda cât mai bine antena.

Edited by mateiu', 25 April 2007 - 06:57.


#8
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

 mateiu, on Apr 25 2007, 07:55, said:

Antena yaghi o pot confecționa eu, cablul îl pot face rost (din acela de GSM, gros), problema rămâne antena interioară.
Aș avea nevoie de asemenea de spectrul exact de frecvențe pe care merge 3g ca să pot acorda cât mai bine antena.


am o intrebare: ce faci cu radiatiile frate???.....exista sau nu???....sa fim seriosi, daca ar fii radiatii mari da-o incolo de telefonie 3G

#9
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Puterea de emisie pe 3g e mai mică decât pe GSM 1800. Deci e ok :P

#10
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 bulangiul, on Apr 26 2007, 07:55, said:

am o intrebare: ce faci cu radiatiile frate???.....exista sau nu???....sa fim seriosi, daca ar fii radiatii mari da-o incolo de telefonie 3G

Voi aveti un fix cu radiatiile ? Ce atatea radiatii, daca va e frica ca muriti, gasiti o pestera si locuiti acolo.

#11
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

 mihai20005, on Apr 26 2007, 12:55, said:

Voi aveti un fix cu radiatiile ? Ce atatea radiatii, daca va e frica ca muriti, gasiti o pestera si locuiti acolo.


singura problema cu radiatiile e ca inca nu se cunosc efectele lor pe termen indelungat.....daca peste 10 ani o sa-ti fie frica sa mai folosesti telefonul sau o sa-ti para rau ca l-ai folosit atata timp, sa-mi zici si de ce......

#12
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 bulangiul, on Apr 26 2007, 19:17, said:

singura problema cu radiatiile e ca inca nu se cunosc efectele lor pe termen indelungat.....daca peste 10 ani o sa-ti fie frica sa mai folosesti telefonul sau o sa-ti para rau ca l-ai folosit atata timp, sa-mi zici si de ce......

Am mai zis eu pe alt topic, daca e asa cum spui tu, inseamna ca firmele care se ocupa cu montarea bts-urilor, ar fi trebuit sa schimbe pana acum vreo 2-3 generatii de muncitori nu ? Plus de asta, ar trebui sa fie pline spitalele de cancere ale fostilor muncitori. Eh ce zici ?

Edited by mihai20005, 26 April 2007 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate