Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

problema subwoofer la sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
1. am o problema cu un sistem audio 5.1 Philips MMS460/00, in subwoofer nu se aude bass-ul cum trebuie, bass-ul mai inalt se aude prea tare incat suna deranjant, iar bass-ul jos (de frecventa foarte joasa) nu se aude deloc.

2. am luat o placa de sunet Creative SB Audigy SE, pt. ca stateam cu sistemu 5.1 conectat la o placa de sunet onboard AC'97, dar tot nu am scapat de aceasta problema.

3. ori nu stiu eu ce setari sa fac in softul placii de sunet, ori e de la sistemu 5.1. Softul placii Creative are nishte functii pt subwoofer pe care nu prea le inteleg si nu stiu daca le-am setat corect: la Bass Management, Subwoofer Volume (100%), Bass Redirection (bifat), Crossover Frequency (21 Hz, dintr-o scala de la 10 Hz la 200 Hz), Subwoofer Gain +15dB (bifat).

4. am ascultat si la alte sisteme 5.1 de la rude/prieteni, si la toti, bass-ul se aude normal. La un sistem 5.1 Creative (care are 70W, si Philips MMS460 are 80W) conectat la o placa de sunet Audigy SE, bass-ul se aude foarte bine, inclusiv frecventele cele mai joase, singuru minus este ca la volum mai mare, subw distorsioneaza; la un sistem 5.1 Elta si placa onboard ac'97, bass ok, se aud si cele mai joase frecvente; un E-Boda 5.1 luat de la un sistem Home Cinema si conectat la placa onboard, bass-ul se aude excelent.

5. am observat o posibila anomalie, din cate am inteles, un mp3 de exemplu, care e stereo, pe o placa de sunet Creative ar trebui sa se auda doar pe satelitii de front si atat, dar la mine se aude si in subw, iar cei de la Creative au facut o functie CMSS (Stereo Surround) pe care dak o activezi, se aude in toti satelitii+subw in loc sa se auda doar in front. Intr-o prezentare .pdf a sistemului 5.1 Philips mms460 zice ca daca conectezi orice sursa (mp3 player, tv, etc) la mufa verde (adik aia pt front), sistemu audio face sa se auda si in subwoofer, nu numai in front. Se poate sa fie din cauza ca la sist 5.1 se aude si in subw de la sursa stereo si sa mai primeasca in plus semnal si de la placa de sunet? si in acest fel sa se rezulte acel bass deranjant, despre care vorbeam mai sus...

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
crossover frequency = 80-100Hz

faci chestia asta si ne spui si noua daca s-a rezolvat

#3
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 antinari, on Mar 21 2007, 08:34, said:

crossover frequency = 80-100Hz

faci chestia asta si ne spui si noua daca s-a rezolvat

am setat "Crossover Frequency" pe 80Hz si am debifat "Subwoofer Gain (+15dB)", si nu se mai aude deranjant ca inainte, dar tot nu se aud freventele joase, decat bass-ul ala mai inalt. Bass-ul "jos" nu se aude deloc... si la un sistem audio creative 5.1 se aude (m-am convins de asta acasa la cineva kre avea creative 5.1 + placa creative) , plus k Philips-ul mms460 asta are 30W la subw, cu frecv incepand de la 20Hz in sus, si creativul ala are vreo 22-24W cu 30-35Hz in sus...

Edited by CTU99, 22 March 2007 - 01:00.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
poate ca aia 20 Hz sunt doar in carte...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate