Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Amplificatoare sunet in cascada

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Salut,

Am o intrebare la cunoscatori. Vreu sa leg doua amplificatoare in cascada. Cum scot semnalul din primul si unde il introduc in al doilea ?

Exista posibilitatea afectarii celui de-al doilea amplificator ?

Merci

#2
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
vrei sa folosesti primu amplificator pentru a amplifica semnalul care sa-l folosesti la al 2-lea amplificator?

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,427
  • Înscris: 08.12.2006
e o modalitate absolut sigura de a arde al doilea amplificator...

eventual in punte, daca stie si poate, folosesti unul din amplifuri pe un canal si al doilea amplif pe celalalt

#4
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Nu, vreau sa asigur sonorizare pentru o locuinta, in patru zone diferite.

Astfel, m-am gindit sa cumpar doua amplificatoare cu posibilitate de legare la patru boxe de genul A,B,A+B.

Asa rezolv problema celor patru zone (vreau ca uneori in camerele copiilor sa nu fie muzica). Trebuie sa precizez ca vreau sa ascult acelasi lucru peste tot.

Problema este ca eu am cite o singura sursa pentru ambele amplificatoare. In situatia asta, m-am gindit sa leg sursa la amplificatorul nr.1 dupa care sa scot semnalul pe iesirea de linie catre al doilea amplificator.

Sau alte idei ?

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,427
  • Înscris: 08.12.2006
Păi asta nu e cascadă...
În principiu semnalul merge la ampliful nr. 1 dupa care se duce la nr. 2, sau se duce de la sursa de sunet și la nr. 1, și la nr. 2. Poți folosi o ieșire de aux out sau line out de la amp1 ca să hrănești cu semnal ampul2, sau poți folosi un splitter ca să împarți semnalul de la sursa de sunet. Dacă ampliful are intrare pe două tipuri diferite de mufe (aceeași intrare, nu line, phono, mic, etc) atunci cele două sunt legate între ele (mai rar la ampurile de casă, foarte des la ampurile mai răsărite).
În nici un caz însă nu poți lua semnal amplificat de la ieșirea de boxe ca să-l bagi în al doilea amp (de fapt poți da ești vinovat de cruzime și rele tratamente aplicate amplificatorului :D )

#6
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Multe multumiri.

Unde si ce tip de splitere trebuie sa caut ?

#7
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Nu stiu daca spliter e termenul corect, e vorba de un mixer: de la mai multe surse la o iesire sau invers si cu posibilitatea reglarii volumului.
In principiu semnalul de linie 0,775 sau 1V poate fi conectat pe mai multe intrari la amplificatoare diferite fara nici un spliter (fiecare amplificator are o impedanta de intrare mai mare de 10Kohmi si se aplica regula legarii in paralel a rezistentelor - scade!) Deci un cablu normal la a carui iesire mai lipesti al doilea cablu de iesire pt celalalt amplificator.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,427
  • Înscris: 08.12.2006
un mixer doar ca să ai doua ieșiri? scump dom`le, scump...
una din variante este cea cu pistolul de lipit, două cabluri legate la cablul de ieșire (merge și fără pistol de lipit, dar nu recomand)
cealalta variantă e cu un adaptor și două splitere (un adaptor jack to 2 rca + doua splitere 1rca to 2 rca, la ăsta nu am gasit imagine dar se gaseste pe la magazinele de profil și ca aspect e tot ca adaptorul jack 3,5 to 2 rca, doar că în loc de jack e un rca), apoi poti conecta două cabluri cu rca, câte unul pentru fiecare amplificator.
iar o variantă mai elegantă un pic ar fi ca din primul amplificator să scoți de la o ieșire de line out sau aux out semnal pentru cel de-al doilea (în ipoteza că are așa ceva)
nu cred că scăderea impedanței prin legarea a două amplifuri la ieșirea plăcii de sunet o va afecta în vreun fel, am făcut chestia asta de multe ori, pe diverse plăci de sunet, și nu a comentat niciuna :D

Attached Files



#9
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Hai ca abuzez, dar invat si eu :-)

La un amplificator cu putere 6x100W, care trebuie sa fie puterea maxima a boxei/boxelor (in cazul in care sunt legate 2 sau mai multe pe aceiasi cale) ?

Adica, vreau sa-mi cumpar Sony STR-DG 500 si nu stiu ce tip de boxe ar trebui.

Multumesc

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,427
  • Înscris: 08.12.2006
Puterea maxima? mai mare decat a amplifului (ca daca e mai mica ai sanse sa le prajesti)
Pe tine de fapt cred ca te intereseaza impedanta, daca e mai mica decat ce suporta amplificatorul risti sa fumege putin finalii. Deci daca pui doua boxe in paralel pe aceeasi iesire asigura-te ca nu cobori cu impedanta sub cea specificata de producatorul amplificatorului (pentru calcul vezi manualul de fizica)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate