Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8317
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Salutare,
Ce sa aleg si eu intre Hotpoint WMD 722B si Beko WMB71242MII?

Urmeaza sa ma mut la casa pe langa Bucuresti unde sursa de apa este proprie si mai plina de calcar.

Multumesc frumos

#8318
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 12 iulie 2014 - 22:51, said:

Îmi trecu o idee prin cap, idee, care, din păcate nu cred că va fi pusă în practică de fabricanţi: să existe la maşina de spălat o instalaţie de sincronizare cu o pompă (tensiunea de comandă ce vine de la maşină la pompă să fie de 12-24 Volţi); pompa se poate pune la un butoi; cu câteva secunde înainte de a începe alimentarea cu apă, maşina de spălat să comande pompei alimentarea.

 cashonly, on 14 iulie 2014 - 10:27, said:

ce zici tu acolo ar insemna sa fie mai utila masina de spalat cu pompa integrata. cred ca este destul de greu ca fabricanti sa scoata din masina 2 borne care sa suporte atatea pompe cu atatea tensiuni....

Pompa să fie alimentată separat. De la maşina de spălat să vină doar tensiunea de comandă.

Pe De aLtă parte, i s-a întâmplat cuiva să i se bulească balamaua de la mânerul de la hublou (mânerul care acţionează cârligul)?

#8319
wtfak

wtfak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.05.2013
Buna!
Doresc sa achizitionez o masina de spalat rufe pe verticala, as opta intre marcile Electrolux si Whirlpool, dvs ce imi recomandati? V-as ruga sa impartasiti experienta de utilizare daca se poate, astept pareri despre cele 2 marci pro/contra!

#8320
Cratim

Cratim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2013

 bodanelu, on 18 iulie 2014 - 11:26, said:

Salutare,
Ce sa aleg si eu intre Hotpoint WMD 722B si Beko WMB71242MII?

Urmeaza sa ma mut la casa pe langa Bucuresti unde sursa de apa este proprie si mai plina de calcar.

Multumesc frumos

Ambele sunt acceptabile. Eu as zice Beko, dar si Hotpoint se spune ca spala bine. Oricum la ambele va fi un calvar schimbarea rulmentilor ptr ca va trebui sa le tai cu bonfaierul cuva pe unde a fost lipita ... sau sa platesti pe cineva sa faca acelasi lucru ... deci tot scump iesi.

#8321
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există şi varianta unei maşini s.h. (la mâna a 2-a), dar bine întreţinută. Problema care este este să nu fi aparţiunut cuiva care avea boli de piele...

#8322
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 djl, on 20 iulie 2014 - 11:28, said:

Mai există şi varianta unei maşini s.h. (la mâna a 2-a), dar bine întreţinută. Problema care este este să nu fi aparţiunut cuiva care avea boli de piele...

ca tot ai adus vorba, profit si eu ... pentru cine vrea un slim (masina cu adancime redusa) fabricat in Germania , marca SIemens cu cuva din 2 buc (daca tot spuneti ca conteaza asa ceva...) gasiti detalii aici sau PM.

#8323
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu aş recomnda cu afişaj digital... dacă se buleşte afişajul, cam nasol.

#8324
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Stii cum e cu drobu de sare... pe principiu asta toata lumea ar fi ramas la albalux si la modele de acum 25 ani.... ca deh inainte era mai bine...

#8325
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 plimbaretul, on 20 iulie 2014 - 16:40, said:

Stii cum e cu drobu de sare... pe principiu asta toata lumea ar fi ramas la albalux si la modele de acum 25 ani.... ca deh inainte era mai bine...

Nu te lua de @djl, el este fan trecut :  )))

#8326
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Lol. Dar prefer programator electronico-mecanic, chit că mașina are programarea electronică.

Edited by djl, 20 July 2014 - 20:28.


#8327
COSMOAlx

COSMOAlx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.08.2009
Salut

Detin o masina de spalat AWM 789-600 Whirlpool - aproape mereu ramana blocata pe bagat apa in cuva de detergent / balsam sau pleaca un pic iar se opreste da drumu la apa, pleaca un pic iar se opreste da drumu la apa si o tine .... pana nu misc de buton sa se opreasca din secventa aia .
Mersi frumos pentru timpul acordat.

#8328
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
E ceva de la patrea de comandă. Poate să fie un integrat, un condensator.

#8329
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Bună ziua,

M-am mutat şi urmează să îmi mut zilele astea maşina de spălat de la vechiul apartament la noul apartament. Ce ar trebui să iau în calcul? Trebuie montate şuruburile alea de susţinere a tamburului cu care a venit din fabrică? Dacă da, se pot găsi undeva de cumpărat, sunt specifice fiecărui model de maşină de spălat în parte sau sunt universale?

Mulţumesc.

#8330
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 0v1d1u, on 24 iulie 2014 - 08:18, said:

Bună ziua,

M-am mutat şi urmează să îmi mut zilele astea maşina de spălat de la vechiul apartament la noul apartament. Ce ar trebui să iau în calcul? Trebuie montate şuruburile alea de susţinere a tamburului cu care a venit din fabrică? Dacă da, se pot găsi undeva de cumpărat, sunt specifice fiecărui model de maşină de spălat în parte sau sunt universale?

Mulţumesc.

Eu am vazut destule mutari in familie, niciodata nu au fost folosite suruburile acelea iar masinile de spalat nu au suferit nici un defect.

#8331
danyel79

danyel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2014
Salut la toti! Am o masina de spalat rufe whirlpool cu al 6 lea simt.Inca de la inceput apa evacuata a mirosit a canal.Rufele de bumbac miros urat si devin scortoase.Folosim detergenti lichizi de calitate buna si balsamuri renumite.Am respectat indicatiile de spalare de pe etichete.Nimic.Masina este chipurile de ultima generatie.Am curatat filtrul din fata-jos si i-am dat si spalare fara rufe la 90*.A eliminat ceva reziduri dar degeaba.Tot pute cand evacueaza.Help...ne-a innebunit si nu mai stim ce sa facem cu ea.

#8332
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi a mea miroase. Nu cred că a fost aerisită ca lumea. Cică se rezolvă cu ceva oţet turnat în cuvă + spălare la 90 de grade (cu oţetul în apă). Pe amărâtele alea de piese de plastic se cer nu ştiu câţi bani  :nonobad:
Dacă nu aveam probleme cu fizicul, mă apucam de reparat maşini de spălat, că dacă înveţi unele lucuri, nu e aşa de greu să o faci!

#8333
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Pentru miros eu stiu că trebuie golită toată apa din maşină după spălare (coborât furtunul de evacuare la nivelul pardoselei),lăsat hubloul întredeschis.Sertarul cu detergenţi demontat şi foarte bine spălat de orice mâzgă, de asemenea locaşul lui.Eventual câte o clătire - centrifugare dublă a hainelor.Unii coloranţi din haine pot mirosi urât.Câte un ciclu de spălare cu oţet alb la 90°C din când în când...

#8334
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La asta cu apa nu m-am gândit. La mine sertarul a făcut deja mâzgă multă şi schimbara ansamblului ar costa cam 60 de lei  :(   Şi nu ştiu dacă poţi desface compartimentul sertarului în perioada de garanţie, că pentru asta trebuie dat jos capacul de deasupra şi asta înseamnă ruperea sigiulului.
Maşinile de spălat neatuomate/semiautomate, modelul ăla vechi, cu zbaturi (am să mai pun mai târziu nişte reclame vechi) aveau un avantaj: puteai freca cu ceva compartimentul; iar furtunul nu cred că era greu de schimbat (nu ştiu cât de uşor era de scos asamblul dintre cuvă şi furtun).
Curiozitate: maşinile de spălat noi au simmergin cu cauciuc?  :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate