Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Vreau sunet mai cristalin

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006
daca nu aveti ce face cu banii faceti acte caritabile, nu-i mai dati pe boxe de sute de milioane doar pentru ca e kinky sau ca vi se pare voua ca merita. NU MERITA!!! sunt suficiente optiuni la preturi rezonabile, personal cred ca boxele alea sunt niste aberatii pentru milionarii mai slabi cu duhul.

on topic:

iti trebuie niste inalte mai bune, vezi cum stai cu banii si daca-ti mai raman si pentru placa de sunet, SB live5.1 e si ea o placa buna, foarte mare diferenta nu vai fi cu audigy, in schimb niste difuzoare de inalte mai bune se vor simti

#20
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
In concluzie, o sa iau tweetere mai bune cand o sa gasesc(ceva mai ieftin, ca sunt kestii mici si nu merge un pret mare), si o sa folosesc difuzoarele de medii din Jazz, dar trebuie sa gasesc incinte, ca de facut cam greu(va pricepeti?), si sa le pun filtre(merge bine si fara? se aud mai bine cu filtre?). Referitor la boxele alea, nici sa fiu full de bani nu le-as lua :o

#21
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 tavykbt, on Jan 31 2007, 11:59, said:

In concluzie, o sa iau tweetere mai bune cand o sa gasesc(ceva mai ieftin, ca sunt kestii mici si nu merge un pret mare), si o sa folosesc difuzoarele de medii din Jazz, dar trebuie sa gasesc incinte, ca de facut cam greu(va pricepeti?), si sa le pun filtre(merge bine si fara? se aud mai bine cu filtre?). Referitor la boxele alea, nici sa fiu full de bani nu le-as lua :o
daca vrei ceva mai ieftin tot ceva mai prost vei lua, un tweeter bun e la aproximativ acelasi pret cu un difuzor de banda larga, chiar daca sunt <chestii mici> (apropo, nu sunt chiar asa mici alea bune)
normal ca trebuiesc si filtre (macar un condensator acolo :D ), oricum o sa fie destul de complicat sa imbunatatesti sunetul la un sistem atat de amestecat
cred ca mediile de la jazzuri ar trebui sa le pui la loc pe cutia lor, probabil ca mai ai si filtrele de la jazzuri, apoi sa inlocuiesti tweeterele alea piezo cu niste tweetere mai bune, uite aici o sugestie la un pret rezonabil, (sau o alta sugestie la un pret ceva mai mare, tinand cont ca la astea trebuie sa le iei si hornuri) atentie le trebuie si filtre, probabil ca boxele alea or fi avut si ele filtre...
sau le vinzi pe toate si-ti iei niste boxe care sa-ti placa cum se aud...

#22
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 antinari, on Jan 31 2007, 13:00, said:

sau le vinzi pe toate si-ti iei niste boxe care sa-ti placa cum se aud...

Ai pus punctul pe "i". :D

#23
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006

 SuperDuper, on Jan 29 2007, 00:07, said:

Au fost Jazz pe trei cai (deosebit de bune) si pe 2 cai (mai pe la mijlocul turmei, dar peste orice boxulite de PC din ziua de azi).
Sunetul mai "pe inalte" se regleaza din egalizator, nu prin schimbarea tweeterelor.
Placa aia audio este mai buna decat ce este on-board pe multe placi de baza dar este sub calitatea unui Audigy (1, 2 sau 4) sau Live! 24bit.
Inaltele pot fi intelese ca inalte si foarte inalte (acestea din urma, ducand la termenul de: cristalin). Poti da corectii pe eq cate vrei, daca ai un piezo, ce nu reproduce mai mult de 18000 hz.

#24
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006

 tavykbt, on Jan 29 2007, 00:25, said:

DA, Jazzurile sunt pe 3 cai, dar le-am scos difuzorul de medii ca nu mergea(nu stiu de ce), si le-am pus bass reflex in locul difuzorului, deci se aud mult mai bine acum. As vrea sa folosesc difuzoarele de medii pe care le-am scos, dar imi trebuie cutie(deci mai caut). Stiu ca inaltele se regleaza din egalizator, dar imi place tataitul tweeterelor si m-am hotarat sa imi pun(la calitatea lor ma indoiesc, sa-mi iau altele?). Cand spun sunet cristalin, ma refer la un sunet f clar(de ex sunetul satelitilor unor sisteme de calitate, cu bass care il auzi f clar si finut, nu il simti fizic dar parca te loveste ->metalic). Ma gandeam ca cu tweetere mai bune sau cu ceva sateliti sa obtin si asta, pe langa putere si vibratii. Nu ma plang de calitatea sonora, dar sunt cam maniac rau cu muzica :D si vreau un sunet 'perfect'. Cu placa de sunet am mai deschis un topic, si am cam ramas la concluzia ca nu prea are rost sa iau un Audigy 2, pt ca folosind amplificator nu o sa se simta diferenta(doar la sisteme se simte). Asa ii? Mai astept idei. Mersi!
Greseli mari. Bobineaza mediile la fostul I.E.I, parca ELPROM, si refa boxa cum a fost (montezi dif. de medii in cutia lui). Sistemul se bazeaza pe incinta inchisa. Doar astfel iti va oferi un bass coborat, si sunetul implacabil.

#25
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006

 e_X_tas_Y_, on Jan 30 2007, 11:19, said:

1. Observi aberatiile?
2. Bass-reflex-ul nu se "pune". Trebuie o groaza de calcule, tinand cont de volumul incintei, de parametrii difuzoarelor, si de inca cateva chestii. Sunt sigur ca tu nu ai facut nimic din toate astea.
3. Ti-ai cam batut joc de boxe...
4. Daca vrei sunet clar, limpede, fin, CUMPARA-TI ALTE BOXE!! Iti recomand floorstandere. Nu vei reusi niciodata sa faci din niste boxe de doi lei ceva Hi-Fi.
5. Tu asteptai ca cineva sa iti confirme ideea cum ca trebuie sa iti schimbi tweeterele?
6. Iti mai recomand inca odata sa iti cumperi alte boxe (standfloor, dar sa nu fie Sony!). Vei fi surprins de diferente.
Eu am cumparat 2 buc. de astfel de boxe, muncind o vacanta de vara. Ieftine nu au fost. Le mai am si acum. Si daca o boxa cu dome soft, de acum 20 de ani e de 2 lei, in timp ce atunci, toate Unitrele aveau piezo, atunci, te intreb: 40- 20000 hz, sensibilate 89 db, e chiar asa rau?
In rest, toata stima pt. observatii.

#26
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 mael222, on Feb 1 2007, 21:19, said:

Eu am cumparat 2 buc. de astfel de boxe, muncind o vacanta de vara. Ieftine nu au fost. Le mai am si acum. Si daca o boxa cu dome soft, de acum 20 de ani e de 2 lei, in timp ce atunci, toate Unitrele aveau piezo, atunci, te intreb: 40- 20000 hz, sensibilate 89 db, e chiar asa rau?
In rest, toata stima pt. observatii.
cu toata consideratia as avea a spune ca inaltele din boxele Unitra erau niste copii dupa APT80 de la Eminence, NU piezoelectrice
40 - 20000 Hz nu e rau, e chiar bine, si din punctul asta de vedere boxele Jazz stau bine
89 decibeli in schimb nu e chiar foarte bine, e chiar un randament foarte mic, dar la amplifurile de atunci nu era o mare problema, in schimb cu un amplif mai puternic un pic ar trebui un ventilator pe bobine :D
oricum, decat tare si prost mai bine mai incet da bine...

#27
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 mael222, on Feb 1 2007, 21:19, said:

40- 20000 hz, sensibilate 89 db, e chiar asa rau?

Daca sunt respectate si in realitate acele specificatii, sunt ok. Bine, mai putin la partea de sensibilitate, randamentul e destul de scazut.
Eu acum am floorstandere cu sensibilitatea de 93db. Amplificator performant inca nu le-am cumparat, asa ca momentan sunt legate la amplificarea de 2x5W a unui pickup Tesla... Si cu toate astea, cu volumul din windows la 50%, si volumul pickupului la 50%, creeaza o presiune acustica indeajuns de ridicata incat sa acopere TOTAL un sistem Genius de 120W dat la maxim. Do the math 'bout sensitivity...

#28
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 e_X_tas_Y_, on Feb 1 2007, 23:13, said:

sistem Genius de 120W dat la maxim. Do the math 'bout sensitivity...
do the math `bout power...
Subwoofer: 45W+
Satellite: 15W * 4+
Center: 15W=
Total 120 :wallbash:

mai stiu eu niste boxe pe care scria 50 W probabil pt ca aveau 6 difuzoare *8W bucata = 48, aprox 50 :D remember?

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Uite aici pentru un sunet mai cristalin: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rujKXCGCwYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 antinari, on Feb 1 2007, 23:57, said:

do the math `bout power...
Subwoofer: 45W+
Satellite: 15W * 4+
Center: 15W=
Total 120 :wallbash:

mai stiu eu niste boxe pe care scria 50 W probabil pt ca aveau 6 difuzoare *8W bucata = 48, aprox 50 :D remember?

Puterea RMS a sistemelor audio pentru PC este puterea amplificatorului.

#31
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
mael222, bassul e mult mai bun dupa parerea mea la o incinta cu bass reflex decat la una inchisa, unde se aude infundat si nu se prea simt vibratii. Nu le-am auzit cu medii, pentru ca nu mergeau(e filtru dus probabil, ca dif merg). Dar dupa ce am scos mediile se aud clar mai bine ca inainte(cu medii puse dar care nu merg), pentru ca inainte bassul era infundat, si se simtea cum iese aer prin difuzorul de inalte(e tweeter ala? care e dif intre tweeter si dif de inalte? banda de frecvente?).

#32
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 tavykbt, on Feb 2 2007, 14:32, said:

mael222, bassul e mult mai bun dupa parerea mea la o incinta cu bass reflex decat la una inchisa,

care e dif intre tweeter si dif de inalte? banda de frecvente?).

Bass-ul "bun", absolut (sa placa la toata lumea), nu exista. Depinde de gusturile/urechile ascultatorului.

Difuzor de inalte = Tweeter.

#33
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006

 tavykbt, on Feb 2 2007, 14:32, said:

mael222, bassul e mult mai bun dupa parerea mea la o incinta cu bass reflex decat la una inchisa, unde se aude infundat si nu se prea simt vibratii. Nu le-am auzit cu medii, pentru ca nu mergeau(e filtru dus probabil, ca dif merg). Dar dupa ce am scos mediile se aud clar mai bine ca inainte(cu medii puse dar care nu merg), pentru ca inainte bassul era infundat, si se simtea cum iese aer prin difuzorul de inalte(e tweeter ala? care e dif intre tweeter si dif de inalte? banda de frecvente?).
Boxa in sistem bass-reflex are un randament mai mare in frecvente joase. Difuzorul original este cu membrana din cauciuc, special pentru incinte inchise. Il vei distruge.
In filtru nu prea are ce sa se arda, doar o rezistenta de putere, parca (de pe partea cu mediile). Verifica cablajul.
Iese aer prin tweeter? Pai e acolo?
Boxa originala rivalizeaza cu multe din produsele de pe piata actuala. Bass deloc infundat, din contra, si inalte calde, nu scartaieli. O poza, basul nu e original:

Attached Files



#34
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

 mael222, on Feb 3 2007, 21:26, said:

Boxa in sistem bass-reflex are un randament mai mare in frecvente joase. Difuzorul original este cu membrana din cauciuc, special pentru incinte inchise. Il vei distruge.
In filtru nu prea are ce sa se arda, doar o rezistenta de putere, parca (de pe partea cu mediile). Verifica cablajul.
Iese aer prin tweeter? Pai e acolo?
Boxa originala rivalizeaza cu multe din produsele de pe piata actuala. Bass deloc infundat, din contra, si inalte calde, nu scartaieli. O poza, basul nu e original:

Da, iesea aer pe la tweeter cand erau mediile puse, acum nu mai iese. Astea sunt boxele(in stare ceva mai buna :D). De ce zici ca se strica difuzorul? Ce difuzoare se pun la incinte bass reflex?

#35
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
La cate petreceri au vazut...
Ceva nu e in regula cu aerul ce iesea pe la tweeter. De aceea se auzea infundat. Difuzorul se aude? Are cele 4 suruburi cu cap normal? Conul din mijloc e intact? Fi mai explicit: pe unde iesea?
Difuzorul de bas are o excursie foarte usoara deoarece in incinta inchisa, la miscarea de impingere si revenire a membranei, aceasta nu are pe unde trage aer. Un difuzor de bass-reflex are o constructie mai rigida pe intreg ansamblul suspensiei.

#36
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

 mael222, on Feb 3 2007, 22:53, said:

La cate petreceri au vazut...
Ceva nu e in regula cu aerul ce iesea pe la tweeter. De aceea se auzea infundat. Difuzorul se aude? Are cele 4 suruburi cu cap normal? Conul din mijloc e intact? Fi mai explicit: pe unde iesea?
Difuzorul de bas are o excursie foarte usoara deoarece in incinta inchisa, la miscarea de impingere si revenire a membranei, aceasta nu are pe unde trage aer. Un difuzor de bass-reflex are o constructie mai rigida pe intreg ansamblul suspensiei.

Difuzorul se aude, are toate suruburile, nu a fost umblat in boxe, nu stiu la ce con te referi. Aer iesea fix pe langa cercul de la tweeter, injurul lui, nu in jurul suportului lui. Am observat ca dif de bass se cam misca derizoriu, o fii din cauza ca ii trebuie incinta inchisa? Daca pun mediile la loc, si vad de ce nu au mers trebuie sa le pun neaparat si cutia lor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate