Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vreau sunet mai cristalin

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Salut! Folosesc la computer o statie Pionner 4x80W, 6 boxe, pe 2 din ele am cate 2 tweetere(din alea mai ieftine), placa de sunet Crative SB 4.1. Suna bine si nu ma gandesc sa o schimb cu un sistem sau ceva, insa vreau sa imbunatatesc calitatea sonora, sa am un sunet mai cristalin('metalic'). Ce pot adauga? Ce pot face sa obtin asta? Astept idei! Mersi :D

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttavykbt, on Jan 27 2007, 15:57, said:

Salut! Folosesc la computer o statie Pionner 4x80W, 6 boxe, pe 2 din ele am cate 2 tweetere(din alea mai ieftine), placa de sunet Crative SB 4.1. Suna bine si nu ma gandesc sa o schimb cu un sistem sau ceva, insa vreau sa imbunatatesc calitatea sonora, sa am un sunet mai cristalin('metalic'). Ce pot adauga? Ce pot face sa obtin asta? Astept idei! Mersi :D
mai multe amanunte in legatura cu boxele se poate? sunt putin confuz, eu am inteles ca din cele sase boxe ai tweeter piezo (banuiesc ca la asta te-ai referit cand ai spus mai ieftin) doar pe doua, dar nu am inteles ce difuzoare au celelalte patru, sau daca pe cele doua cu tweeter mai este si altceva, si ce anume. si vrei un sunet mai cristalin sau mai metalic? probabil ca un sunet metalic ai deja, adica cel de oala :D

la prima vedere e o lipsa crunta de inalte, si nu cred ca e din cauza placii de sunet. mai multe cand revii cu amanunte.

#3
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
Asa este. Vrei un sunet metalic, sau de calitate?
Ofera date despre placa audio, amplif., si boxe. Macar raspunsul in frecventa.

#4
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
2 boxe sunt Philips(de la o combina), 2 sunt tot philips mai mari pe care sunt cate 2 tweetere Roadstar [astea au pe ele joase si medii] si 2 sunt boxe romanesti din lemn masiv de la o combina veche(scrie pe ele Jazz), cu joase si inalte. Nu le stiu raspunsu in frecventa la nici care. Ideea e ca vreau un sunet mai cristalin in sensu ca sa pun tweetere mai de calitate sau ceva sateliti? Sau ce sa fac?

#5
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
Din cate cunosc eu, boxele Jazz sunt pe trei cai (cu trei difuzoare), si sunt de o calitate deosebita chiar daca au o vechime considerabila (raspunsul in frecventa: 40-20000 hz). Iti recomand difuzoare de inalte: dome soft (ca cele de la Jazz), se aud bine, si nu au un pret foarte mare.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmael222, on Jan 28 2007, 16:48, said:

Din cate cunosc eu, boxele Jazz sunt pe trei cai (cu trei difuzoare), si sunt de o calitate deosebita chiar daca au o vechime considerabila (raspunsul in frecventa: 40-20000 hz). Iti recomand difuzoare de inalte: dome soft (ca cele de la Jazz), se aud bine, si nu au un pret foarte mare.
Au fost Jazz pe trei cai (deosebit de bune) si pe 2 cai (mai pe la mijlocul turmei, dar peste orice boxulite de PC din ziua de azi).
Sunetul mai "pe inalte" se regleaza din egalizator, nu prin schimbarea tweeterelor.
Placa aia audio este mai buna decat ce este on-board pe multe placi de baza dar este sub calitatea unui Audigy (1, 2 sau 4) sau Live! 24bit.

Edited by SuperDuper, 29 January 2007 - 00:09.


#7
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
DA, Jazzurile sunt pe 3 cai, dar le-am scos difuzorul de medii ca nu mergea(nu stiu de ce), si le-am pus bass reflex in locul difuzorului, deci se aud mult mai bine acum. As vrea sa folosesc difuzoarele de medii pe care le-am scos, dar imi trebuie cutie(deci mai caut). Stiu ca inaltele se regleaza din egalizator, dar imi place tataitul tweeterelor si m-am hotarat sa imi pun(la calitatea lor ma indoiesc, sa-mi iau altele?). Cand spun sunet cristalin, ma refer la un sunet f clar(de ex sunetul satelitilor unor sisteme de calitate, cu bass care il auzi f clar si finut, nu il simti fizic dar parca te loveste ->metalic). Ma gandeam ca cu tweetere mai bune sau cu ceva sateliti sa obtin si asta, pe langa putere si vibratii. Nu ma plang de calitatea sonora, dar sunt cam maniac rau cu muzica :D si vreau un sunet 'perfect'. Cu placa de sunet am mai deschis un topic, si am cam ramas la concluzia ca nu prea are rost sa iau un Audigy 2, pt ca folosind amplificator nu o sa se simta diferenta(doar la sisteme se simte). Asa ii? Mai astept idei. Mersi!

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
nu stiu ce sa zic, ai un sistem tare amestecat acolo :D , nu stiu cum le ai pozitionate (chestia asta conteaza)
tweeterele piezoelectrice, dupa parerea mea, nu au ce cauta acolo, sunt ieftine si proaste  :puke:
http://www.proaudiosystems.ro/, cauta si tu pe aici, depinde si ce bani vrei sa investesti, PST-888 e un difuzor de inalte foarte bun la pretul ala,
oricum va fi destul de greu sa imbunatatesti foarte mult claritatea la un sistem atat de amestecat
bafta!

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttavykbt, on Jan 28 2007, 17:25, said:

DA, Jazzurile sunt pe 3 cai, dar le-am scos difuzorul de medii ca nu mergea(nu stiu de ce), si le-am pus bass reflex in locul difuzorului, deci se aud mult mai bine acum.

Aaaa, deci tu ai taiat banda de frecvente medii complet (intre 200 si 5000 parca era la Jazz) prin scoaterea difuzorului de medii si zici ca se aude mult mai bine????
No comment si ma retrag din "discutie".

#10
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Mediile din Jazzuri le-am scos penbtru ca nu stiu de ce nu functionau in ele + boxele astea sunt din lemn masiv si nu aveau deloc aerisire, deci aveau un bass infundat, nu se prea simtea, si la putere mare ma gandesc ca mi se poate crapa incinta. Punand bass reflex, bassul e mult mai bun si nu e asa mare presiune in incinta. Vreau sa folosesc mediile da imi trebuie incinta la ele. In sfarsit aud: Schimba tweeterele alea ieftine si proaste! :D O sa le schimb si o sa fac incinte pentru difuzoarele de medii din Jazz. Altceva? Mersi!

#11
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttavykbt, on Jan 30 2007, 10:34, said:

boxele astea sunt din lemn masiv si nu aveau deloc aerisire, deci aveau un bass infundat, nu se prea simtea, si la putere mare ma gandesc ca mi se poate crapa incinta. Punand bass reflex, bassul e mult mai bun si nu e asa mare presiune in incinta. Vreau sa folosesc mediile da imi trebuie incinta la ele. In sfarsit aud: Schimba tweeterele alea ieftine si proaste! :D O sa le schimb si o sa fac incinte pentru difuzoarele de medii din Jazz. Altceva? Mersi!

1. Observi aberatiile?
2. Bass-reflex-ul nu se "pune". Trebuie o groaza de calcule, tinand cont de volumul incintei, de parametrii difuzoarelor, si de inca cateva chestii. Sunt sigur ca tu nu ai facut nimic din toate astea.
3. Ti-ai cam batut joc de boxe...
4. Daca vrei sunet clar, limpede, fin, CUMPARA-TI ALTE BOXE!! Iti recomand floorstandere. Nu vei reusi niciodata sa faci din niste boxe de doi lei ceva Hi-Fi.
5. Tu asteptai ca cineva sa iti confirme ideea cum ca trebuie sa iti schimbi tweeterele?
6. Iti mai recomand inca odata sa iti cumperi alte boxe (standfloor, dar sa nu fie Sony!). Vei fi surprins de diferente.

#12
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Ca o "mica" sugestie, vezi aici.

#13
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
1. ok, m-am exprimat cam aiurea
2. 3. cum am pus, cum n-am pus, dar se aud muuult mai bine ca inainte, pentru ca le-am ascultat inainte de a face asta. Deci clar nu mi-am batut joc de ele, si nu le-am gaurit pentru ca e pus in locul mediilor.
4. nu vreau sa cumpar alte boxe, vroiam sa stiu daca pot cumva imbunatati ceea ce am fara prea multi bani
5. cam asa
6. te-ai uitat la pret???! E umflat in ultimul hal, dar prinde la fraieri plini de bani :P

Mersi pentru parere :D

Se face pana la urma diferenta daca inlocuiesc Creative SB 5.1 cu Audigy SE sau 2?

#14
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttavykbt, on Jan 30 2007, 13:53, said:

6. te-ai uitat la pret???! E umflat in ultimul hal, dar prinde la fraieri plini de bani :P

Se face pana la urma diferenta daca inlocuiesc Creative SB 5.1 cu Audigy SE sau 2?

6. Am avut deosebita placere sa ascult ce pot boxele alea la un amic in Timisoara, si pot spune ca isi merita si ultimul leut din pret! :w00t: Si oricum se poate si mai scump... :deadtongue:

Din pacate nu cred ca vei ajunge prea departe cu calitatea, daca vrei doar sa modifici actualele incinte.

Daca vrei sa iti schimbi placa audio, pentru muzica, ia-ti un M-audio Audiophile2496 (denumirea vine de la 24biti/96khz). E cea mai buna placa entry-level pentru audiofili, si pretul e relativ accesibil (in jur de 400 ron). Placa asta e peste Creative-uri. Nu stiu daca si peste X-fi-uri, dar pe restul le face de rusine.

PS: Incearca sa iti instalezi DFX pentru Winamp, si sa setezi optinea Fidelity la 1 sau 2 (restul optiunilor le dezactivezi, coloreaza inutil sunetul).

#15
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Sincer n-am vazut boxe mai scumpe ca alea, daca vad eu pretul bine si sunt 500 mil. Mersi pentru parere.

#16
octizip

octizip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2006
Bose chiar se laudase la un moment dat cu nu stiu ce sistem home cinema (sper sa mai gasesc linku) de 500.000 EURO... asa ca se poate muuuuuult mai scump... :naughty:

#17
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttavykbt, on Jan 30 2007, 14:35, said:

Sincer n-am vazut boxe mai scumpe ca alea, daca vad eu pretul bine si sunt 500 mil. Mersi pentru parere.

Pai vezi ca e tot pe site-ul unde erau boxele astea, pe ultima pagina, un sistem stereo de floorstandere de peste 1 miliard. :w00t: Nu stiu daca se importa in .ro boxe mai scumpe de atat...

#18
cristi001

cristi001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2006
Boxele acelea se pot folosi si la demolarea apartamentului?
500 milioane sau un miliard? ca doar ascultam stereo,nu?Adica 2 boxe echivaleaza cu valoarea apartamentelor in care locuim (majoritatea dintre noi , care intrebam tot felul de chestii, daca sa-mi iau placa de sunet de un milion sau de doua)
eu am 2x20 W in apartament si ascult la 25% din puterea maxima. dar cu 2x1000W ce sa fac? poate daca aveam discoteca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate