Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Schimbare Difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
infoschumi

infoschumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2005
Am o combina Samsung VIP-8400 si 2 boxe,fiecare are un difuzor de inalte(20W pe 8Ohmi) si unul de joase si medii(20W si 6Ohmi).
Am citit despre combina mea ca are la iesire 2x100W.Iar cum eu acum nu am decat 2x40W,ma gandeam sa imi iau alte difuzoare.
Ce imi recomandati?
Ceva de bass si medii la 60-70 de W si de inalte la 40W este rezonabil ? Banuiesc ca se simte diferenta destul de mare :D
Si inca o intrebare...trebuie neaparat filtre pentru ele ? :D

Acum...sa va scutesc de posturi aiurea :)) Vrea sa schimb difuzoarele pentru ca vreau putere mai mare.Nu vreau sa imi cumpar alt sistem,vreau sa raman la combina mea.Carcasele boxelor sunt din lemn.Impedanta care e scrisa pe iesirea din combina este de 6Ohmi.
Sper sa imi dea cineva un raspuns la intrebarea mea,nu sa ma mai intrebe alte lucruri fara sens...adica rog .. cine vrea sa ajute sa ajute,nu sa puna posturi pe aici cu intrebari inutile numai de dragul de a aduna cat mai multe posturi.Multumesc.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinfoschumi, on Jan 4 2007, 01:32, said:

Am o combina Samsung VIP-8400 si 2 boxe,fiecare are un difuzor de inalte(20W pe 8Ohmi) si unul de joase si medii(20W si 6Ohmi).
Am citit despre combina mea ca are la iesire 2x100W.Iar cum eu acum nu am decat 2x40W,ma gandeam sa imi iau alte difuzoare.
Ce imi recomandati?
Ceva de bass si medii la 60-70 de W si de inalte la 40W este rezonabil ? Banuiesc ca se simte diferenta destul de mare :D
Si inca o intrebare...trebuie neaparat filtre pentru ele ? :D

Acum...sa va scutesc de posturi aiurea :)) Vrea sa schimb difuzoarele pentru ca vreau putere mai mare.Nu vreau sa imi cumpar alt sistem,vreau sa raman la combina mea.Carcasele boxelor sunt din lemn.Impedanta care e scrisa pe iesirea din combina este de 6Ohmi.
Sper sa imi dea cineva un raspuns la intrebarea mea,nu sa ma mai intrebe alte lucruri fara sens...adica rog .. cine vrea sa ajute sa ajute,nu sa puna posturi pe aici cu intrebari inutile numai de dragul de a aduna cat mai multe posturi.Multumesc.
nu vei avea putere mai mare daca schimbi difuzoarele, amplificatorul ramanand acelasi, in cel mai bun caz vei obtine un randament mai bun. dar e foarte posibil sa pui niste difuzoare mai slabe calitativ decat cele existente, si pentru care a fost calculata incinta, si sa dai niste bani pentru a strica ceva ce banuiesc ca merge bine
cat despre 2x100W, tu esti convins ca sunt RMS? eu ma indoiesc serios de asta...
pentru difuzoare uita-te pe aici daca vrei niste difuzoare de calitate relativ ieftine, si da, fiind pe doua cai trebuie un filtru (macar un condensator pentru diful de inalte :D )
ar fi bine ca inainte de a face o investitie sa rogi un prieten care are niste boxe de putere mai mare (apropo, difuzoarele nu au putere, ci suporta pana la o anumita putere, daca dai cu 20W intr-un difuzor de 200W tot 20W se vor auzi) sa te ajute sa faci un test, adica sa pui intr-o parte o boxa mai mare ca putere (de aceleasi dimensiuni ar fi indicat, daca e posibil) si in cealalta parte lasi boxa combinei, si vezi care ar fi diferenta

#3
SHARP

SHARP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2004
Din cate stiu, la combine in general amplificatorul are mai putina putere decat pot duce difuzoarele, pentru a elimina riscul arderii acestora (de aceea la majoritatea, la volum maxim, ampliful intra in clipping).
Sistemul asta de la samasung il cunosc cat de cat si intr-adevar are boxe de 40 W rms, care se aud foarte bine pentru puterea lor. Insa ma indoiesc sa aiba 2 x 100 w rms la iesire. Banuiesc ca ai dat volumul la maxim la combina, de cand o ai. In acea clipa in mod sigur o boxa ce suporta maxim 40 W se ardea cand intrau in ea 100 W. De aceea nu cred ca are 100 W la iesire.
Alta problema: producatorul a calculat exact ce dimensiune de difuzor sa puna in carcasele sistemului produs de el. Probabil a ales cele mai potrivite difuzoare, d.p.d.v. al performantelor si dimesiunilor. Cred ca e foarte greu sa gasesti tu un alt set de difuzoare care sa se potriveasca in carcasele tale si sa se auda mai bine (hint: nu uita ca boxele sunt bass-reflex...ceea ce presupune niste calcule exacte, ale caror rezultate limiteaza foarte mult lista de optiuni in ceea ce priveste alegerea difuzoarelor de joase).
O solutie ar fi sa incerci pe sistemul tau o serie de boxe gata facute, de la diferiti producatori care sa aiba impedanta de minim 6 ohm (mai mare nu ar fi o problema pentru amplificator dar ti-ar reduce din putere; mai mic de 6 ohm ti-ar forta amplificatorul, si ar aparea multe riscuri). Iti recomand niste boxe tower (de podea), de la o marca relativ buna (sony, panasonic, pioneer...nu e cazul sa te arunci la cine stie ce minunatii atat timp cat nu ai un amplificator serios), care te vor costa intre 4-6 milioane/ set. In privinta puterii acestora, poti sa alegi intre 60 si 80 W RMS, neexistand nici un risc (amplificatorul nu ti se va arde chiar dc scoate 2 x 40 W, doar ca va intra in clipping mai devreme probabil).


EDIT: Inca ceva: daca te hotarsti totusi sa desfaci boxele, atentie mare la masca de pe fata boxelor.  Se paote rupe foarte usor daca fortezi, insa asta e singurul mod de a umbla la difuzoare, la orice boxa de combina. Deci pt a da jos fata aceea de plastic, trebuie sa te uiti dedesubtul boxei si o sa vezi ca , la mijloc, pe marginea plasticului sunt doua spatii unde potiintroduce doua surbelnite. Incepi si impingi usurel pana incepe plasticul sa se desprinda de pe lemn. Continui totusi fara nici o grija, el nu e lipit de lemn, ci pe fata principala a boxei, pe langa difuzoare , masca de plastic are niste picioruse prinse intr-un fel de clei, in niste gauri de pe fata boxei (e conceputa astfel pentru a permite desfacerea ulterioara boxei si inlocuirea difuzoarelor in service). Cleiul e foarte important. Dupa ce ai scos masca de plastic sa nu te apuci sa indepartezi cleiul de pe picioruse, pt ca atunci cnd vei pune capacul de plastic la loc, vei pierde din etanseitate si va vibra ca toti dracii la un bas mai puternic.

Edited by SHARP, 05 January 2007 - 15:40.


#4
infoschumi

infoschumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2005
Mersi mult mult pentru toate aceste sfaturi.Acum sa va zic si eu ce am facut :)
Am luat un difuzor SAL SBX2030(music power:120W si nominal power:80W) ,un tweeter si un filtru pe doua cai.Insa am zis ca nu are rost sa stric cutiile boxelor de la Samsung,pentru ca difuzorul cumparat era cu vreo 2,5inch mai mare.Deci prin urmare,m-am apucat sa construiesc o alta boxa,din placaj.
Zis si facut,dupa vreo o ora si jumate am conectat noua boxa la combina.La combina volumul maxim era 0 si minim era 80.Cand ajung pe la 18 boxa originala incepe sa se auda zgaraiat,iar cand ajung pe la 14 boxa cumparata incepe si ea sa se auda zgaraiat.

Trebuie sa recunosc,ca nu se compara mai deloc boxa mea cu cea originala,in materie de sunet.La a mea se vede clar lipsa mediilor si lipsa unei cutii bune.Trebuie sa ma apuc sa dau cu silicon la imbinatii,pentru ca momentan este imbinata cu suruburi(la placaj ma refer).
Ce sa zic,se vede clar,difuzorul pe care l-am cumparat are un potential mult mai mare in materie de bass fata de cele originale,insa lipsa unei boxe calculate si bine lucrate se simte foarte mult.
Deci,ce vreau eu acum este sa dau cu silicon cum am zis,deci sa inchid ermetic cutia boxei,iar mai apoi sa fac o gaura din aceea pentru bass reflex,dar nu prea stiu nici ce diametru sa aiba tubul,nu prea stiu nimic.
Alte sfaturi .. sa fac boxa sa se auda bine stiti cumva?
Multumesc.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006
vezi aici si aici, te va ajuta un pic, oricum trebuia sa calculezi cutia inainte sa o faci, si filtrul la fel, in functie de difuzoare si cutie, sa speram ca o sa iti iasa o boxa buna :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate