Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

cum sa leg multe boxe ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
b@mse

b@mse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.03.2006
salut ! cum se poate lega intr-un restaurant vre-o 10 boxe de masina.tot ce stiu este ca trebe in serie da am auzit ca e cam complicat........si de cat tre sa fie statia dc o boxa are 20 watt rms(sinus)

#2
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
pai trebuie sa legi boxele in functie de iesirea amplicatorului astfel ca atunci cand ai boxele legate sa aiba impedanta suportata de amplificator iar puterea amplificatorului ar trebui sa fie 20W*10boxe=200W

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View Postproffesor, on Dec 15 2006, 08:25, said:

pai trebuie sa legi boxele in functie de iesirea amplicatorului astfel ca atunci cand ai boxele legate sa aiba impedanta suportata de amplificator iar puterea amplificatorului ar trebui sa fie 20W*10boxe=200W
la legarea in serie pur si simplu aduni impedantele
la legarea in paralel inversul impedantei totale este suma inverselor impedantelor (1/Rt=1/R1+1/R2+...+1/Rn; Rt este impedanta totala, R1, R2 pana la Rn sunt impedantele boxelor pe care le pui in paralel)
majoritatea amplificatoarelor suporta 4-8 ohmi, sub 4 ohmi deja apar problemele (risti sa arzi finalii) peste 8 ohmi finalii sunt mai putin solicitati, in schimb se aude mai incet
fa si tu niste teste probabil ca le vei lega in serie/paralel (legi in paralel mai multe grupuri de boxe inseriate intre ele)
daca nu am fost suficient de explicit cere detalii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate