Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ce sistem 2.1 ati recomanda?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Salutare!

Ma bate gandul sa-mi iau un sistem audio cat de cat shukerel...m-am oprit la un 2.1 (nu de bani, pur si simplu nu ma pasioneaza sistemele 5.1 si nici nu am chef sa stau sa-l "instalez" prin camera) si variantele pe care le-am luat in considerare pana acum au fost Altec Lansing ATP3/2100 sau Hercules XPS 2.100. Daca aveti ceva experiente legate de aceste sisteme sau alte propuneri de sistem, va astept cu postu'   :yeah baby  ...

#2
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Cel mai bun sistem audio 2.1 e un radio stereo pe lampi. Nu are subwofer, dar se aude la fel de bine ca la unul digital. Am eu unul pe acasa, asa ca nu vorbesc prostii. Si in plus are aa re tina mai mult decat unul nou. Daca gasesti iati un radio pe lampi est-german (fabricat in DDR) "Rossini 3" sau "Capri" (aparatele au si difuzoare de inalte, in plus are faza cu difuzor "taiat", adica daca vrei sa-i montezi un difuzor axuliar poti sa faci asa incat sa nu se mai auda pe difuzoarele proprii ale aparatului).

#3
hillblillyboy

hillblillyboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2003
cel mai bun(si puternic) sistem Altec 2.1 este 321 (32W)

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
te-ai gandit la creative inspire 2.1 2400 ? eu le am si se aud impecabil, desi le chinui de la pasti incoace cateva ore zilnic.

#5
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Cu cat puterea de iesire audio a difuzoarelor e mai mare cu atat zgomotul de fond (fasaitul) e mai mare si cu atat se aude mai infundat.

#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Poate la tine :)

#7
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
Klipsch Promedia 2.1... e cam cel mai tare din parcare, dar e valabil nu numai la performante, ci si la pret  :(
vezi ca au adus la Ager... da' sunt mari magari astia (de ex. la promedia 5.1 si-au mai "pus" si ei 250$ in plus...  :nu: )

#8
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Da, intr-adevar, Klipsch Promedia 2.1 e un sistem "adevarat"...tnx for the tip  ;)

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Invisigoth
m-am oprit la un 2.1 (nu de bani, pur si simplu nu ma pasioneaza sistemele 5.1 si nici nu am chef sa stau sa-l "instalez" prin camera)

Exact asa ziceam si eu acum cateva luni... DAR incearca inainte de a cumpara sa vezi un 5.1 de calitate in functiune (eventual cu un DVD in spate.. jeeez).

NU la magazin ca acolo nu se vede diferenta clar  ;)

Si daca tot nu conteaza banii incearca ASTA  !
Eu tocmai ma delectez cu ele acasa...  :drac:

#10
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
@Invisigoth: incearca si altec lansing atp3... le are 1 prieten, si se aud de nu se poate... fac toti banii (care sunt destul de putini, apropos). asa cum a spus si Cătălin, mai sus, daca chiar nu conteaza banii, poti sa iti iei Klipsch Pormedia 5.1 (520 euroi, cu tot cu tva), sau mai astepti pana apara si la noi varianta "ULTRA"  :cool:

@Cătălin: sa le "stapanesti" sanatos. am si eu o intrebare: ce diametru are difuzoru' de pe sub, ca am citit undeva ca ar avea 25cm, iar pe linku ala dat de tine, scria ca are "doar" 20...

#11
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
@ Catalin: momentan cred ca mi-ar fi suficient un 2.1, poate pe viitor...cine stie, poate "ma bag" si la un 5.1. Apropos, felicitari pt Logitech, daca si suna macar 10 % din cum arata si ce se spune acolo despre el, atunci face toti banii  :oK:

@ brandonel: da, e bun ATP3-ul, mi-a zis un prieten despre el, dar am inteles ca se aude putin mai infundat decat 2100 (nu le-am comparat personal ca sa pot spune "for sure")...iar Klipsch e foarte tentant, dar eu nu am spus chiar ca "nu conteaza banii"...nu sunt chiar nabab, ma descurc, dar sa dau cateva sute de euro pe un sistem acum nu ar fi chiar o miscare inspirata (momentan...).

Vorbind de super-sisteme (chiar daca e putin off-topic), ce ati zice de urmatorul: Bang&Olufsen ("cunoscatorii" stiu de ce)? Cum vi s-ar parea?

Asa, ca idee, nu ca as avea si fonduri de el... ;)

#12
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Si uitati inca un sistem 2.1 care ar merita daca "banii nu ar fi o problema": Creative Cambridge MegaWorks 250D THX 2.1 , care poate fi gasit la Best Computers pe la 10-11 mil lei...not bad, parerea mea... :yeah baby

#13
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
-klipsch 2.1 costa 180$ (la mama lor). la noi, mai adauga 40%... cred
-atp3 e normal sa sune mai infundat k 2100, pt ca nu au numai inalte (in cazul in care nu stiai, 2100 nu au difuzoare de medii).

super-sisteme ???
bang&o nu prea ar intra la categoria asta. din cate stiu eu, costul lor este destul de nejustificat (din punct de vedere al performantelor).

suprematia in acest domeniu o au astia, la categoria "finutze": http://www.dynaudiou...idence/evid.htm

iar astia, la categoria "animale":
http://www.wilsonaud...s/x1/index.html

#14
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Luand in considerare preturile actuale si ce se gaseste pe piata, ce sistem 2.1 mi-ati recomanda? Ma intereseaza unul 2.1 mai bine decat 5.1 pentru ca in cea mai mare parte l-as folosi la muzica si apoi filme. Procentajul ar fi cam 40% muzica 30% filme si in rest la jocuri si radio. Nu as vrea sa cheltuiesc mai mult de 150 de lei fara taxele de transport.


P.S. Cum pot sa fac sa ascult o melodie stereo astfel incat sa se auda in toate boxele pe un sistem 5.1 ?

#15
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Am cumparat pentru un televizor tft sistemul  http://www.techexces...-subwoofer.aspx , din motivul ca nu prea avea bas . Ce sa zic , la 1,2 mil cit am dat suna neasteptat de bine , este mic si nu ocupa spatiu asa ca l-am pus in spatele tv-ului sa nu se vada (satelitii) , iar sub-ul pe jos , dar de auzit se aude excelent . Nu pot sa fac comparatie cu un alt sistem 2.1 de firma pentru ca nu cunosc , dar fata de no-name este peste , in primul rind nu distorsioneaza basul la maxim

#16
platanz

platanz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2007
Mi-am cumparat de curand un sistem Logitech Z-2300 2.1 de care sunt foarte multumit si pe care ti-l recomand cu caldura. 200W Rms, 120-SUB; 2X40-Sateliti. Sunt constient de faptu ca nu sunt 200W reali da e pe aproape.....oricum mie imi place. Bafta!

#17
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postplatanz, on Jan 20 2008, 21:20, said:

Mi-am cumparat de curand un sistem Logitech Z-2300 2.1 de care sunt foarte multumit si pe care ti-l recomand cu caldura. 200W Rms, 120-SUB; 2X40-Sateliti. Sunt constient de faptu ca nu sunt 200W reali da e pe aproape.....oricum mie imi place. Bafta!
Cred ca ai ratat partea in care ziceam ca nu as vrea sa fie mai mult de 150 lei, 600 depaseste destul de mult.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,427
  • Înscris: 08.12.2006
Recomandari pt un sistem 2.1?, pret maxim 150 ron: http://forum.softped...howtopic=320845
Nu era cazul să resuscitezi un topic din 2003...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate