Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

semnal Line-in stereo, "transformat" in 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
_IonuT_

_IonuT_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.07.2006
Cum pot transforma semnalul stereo din Line-in (Aux) intr-unul 5.1 ?
Placa de sunet nu stie sa faca asta si nici sistemul audio 5.1 nu poate "raspandi" semnalul in cele 6 boxe

[Povestea]: Am un Tv tuner (PVR2000) care este conectat in Aux-ul placii de sunet (CMI8738) si atunci cand il folosesc se aude decat pe 2 canale (Front). Prima data am crezut ca este o problema de la tv tuner pana cand am probat intrarea Aux cu un cd-rom. Din "incercare" mi-am dat seama ca placa de sunet nu stie sa transmita semnalul pe 6 canale. Am upgradat driverele, aplicatiile, m-am jucat cu setarile si tot degeaba.

In mod normal sistemul audio trebuia sa observe ca primeste semnal decat pe iesirea Front si sa transmita semnal si la celelalte iesiri (boxe), dar din nefericire sistemul meu nu vrea sa faca asta...

Din cate stiu exista programe (gen CoolEdit) care transforma fisiere stereo (mp3, wav, etc) in fisiere 5.1 dar inca nu am gasit un program (driver, emulator, codec, aplicatie,...) care sa transforme semnalul live (Aux) de la tv tuner intr-un semnal 5.1
Am vazut ca aceiasi problema s-a mai discutat in forum aici insa acum vreo 3 ani in 2003 si s-a dat o solutie vaga (s-a folosit un driver de la o alta placa de sunet cu acelesi chipset dar nu s-a spus ce driver sau ce placa)...

Poate cineva sa ma ajute sau sa-mi dea macar cateva idei... ?

Thanks

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu se poate, daca producatorul nu ofera setarea in drivere. Unele placi Creative (cele mai scumpe) stiu sa aplice efecte (inclusiv cel de pseodo-surround) la semnale line-in, dar la sunet on-board nu am auzit sa se poata.

#3
fsb.stefan

fsb.stefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2006
ciudat
am si eu aceasi placa si nu am prob asta
dupa tv tuner pot sa dau 5.1
tu cu tv tuneru bagi semnalu in mufa placii sau ai un conector separat pe placa audio ?
mufa dupa spate o vede doar stereo
dar pe placa audio mai sunt conectori si aia sunt legati direct la chipset
vezi tu cum esti conectat

#4
_IonuT_

_IonuT_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.07.2006
In cutia de la tv tuner aveam decat un cablu pentru sunet, in genul celor ce ieseau din cd-rom si intrau in intrarea de cd player a placii de sunet.
Eu am conectat acest cablu pe intrarea AUX a placii de sunet (conector "prin interiorul calc")
Tv tunerul trebuia "legat" altfel ?

Uite aici cum am eu si totodata cum zic ei ca sa-l conectezi (undeva mai jos in pagina...)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate