Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cum sa reduc din inregistrarile de voce "ss" "ce" "ci" etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
costel hofi

costel hofi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2006
As dori sa imi explicati cum sa fac inregistrari de voce in care ss-urile ce-urile ci-urile etc. sa aiba intensitate cat mai mica si sa nu zgarie la urechi? Am incercat sa fac asta manual in soundforge si am le-am redus cu 10 db , dar presupune o munca titanica sa le identifici.Pentru o inregistrare de 10 min. am de lucru cam o ora . Am un microfon http://www.avaudiosy...rodus&prodid=13 si o interfata audio http://www.avaudiosy...rodus&prodid=47 Inregistrarile le fac pe laptop , care are un zgomot de fond foarte mic. Ce imi mai trebuie? Ce reglaje trebuie sa fac?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

#2
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Inregistreaza la volum mai mic.. aproximativ 2-3 decibeli mai jos de 0 , plus .... vorbeste la 1-2 cm de microfon .... foloseste si un puping , un burete pe microfon ... ce are rolul de a atenua surplusul de bas si inalte din voce plus ,,precipitatiile,, :D care dau pacaituri pe inregistrare atunci cand nu se foloseste acest puping . Eventual , daca ai posibilitatea regleaza voce prin mixer regland ,,dupa ureche,, bassul mediile si inaltele .

Edited by a21alex, 24 November 2006 - 21:25.


#3
ecos

ecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.01.2004

View Postcostel hofi, on Nov 24 2006, 13:15, said:

As dori sa imi explicati cum sa fac inregistrari de voce in care ss-urile ce-urile ci-urile etc. sa aiba intensitate cat mai mica si sa nu zgarie la urechi? Am incercat sa fac asta manual in soundforge si am le-am redus cu 10 db , dar presupune o munca titanica sa le identifici.Pentru o inregistrare de 10 min. am de lucru cam o ora . Am un microfon http://www.avaudiosy...rodus&prodid=13 si o interfata audio http://www.avaudiosy...rodus&prodid=47 Inregistrarile le fac pe laptop , care are un zgomot de fond foarte mic. Ce imi mai trebuie
? Ce reglaje trebuie sa fac?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

In primul rand sa folosesti acel pop-up filter ce ti-a venit cu microfonul. Apoi sa folosesti un plug-in deesser se numeste care este , zic eu, destul de eficient.

Edited by ecos, 24 December 2006 - 18:58.


#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postcostel hofi, on Nov 24 2006, 13:15, said:

As dori sa imi explicati cum sa fac inregistrari de voce in care ss-urile ce-urile ci-urile etc. sa aiba intensitate cat mai mica si sa nu zgarie la urechi?
Caută Hiss Reduction, tot în SoundForge.. :D

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
regleaza nivelul de inregistrare pana la -6dB, apoi foloseste asta, e usor de folosit

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
P.S. in SoundForge: Effects > Dynamics > Multi-band, vezi ca e un preset *reduce plosives and sibilants*, poti sa-l mai editezi daca nu te satisface asa cum e, el e facut pt uz general,
P.S.2 s-ar putea sa-ti fie de ajutor si chestia asta

#7
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Foloseste un DE ESS-er . Reglezi dupa ureche cat de tare sau nu vrei sa se auda s-urile si alte cele. Vezi ca ai unul si in cool la Dynamic Processing.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate