Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

solutii pentru webradio

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
oviliz

oviliz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2006
Eu am un webradio 24/24... as dori sa fac un program LIVE cu invitati... unul sau doi... am o placa audio SB Live 1024! destul de veche... pana ieri seara faceam o emisiune pentru dedicatii unde eu vorbeam pentru ascultatorii ce dedicau prin messenger in scris...

Asadar, folosesc ZaraRadio + DSP sau SimpleCast, si simplu din control volum de Windows activam microfonul scazand volumul melodiei instrumental din ZaraRadio si vorbeam... numai ca sa vezi ca aseara cu toate ca vorbeam si ma auzeam in casti, ceilalti nu auzeau decat ca dadeam mai jos volumul la instrumental... si altceva, am nimerit la un moment dat si un instrumental care de fapt avea si voce, am dat volumul mai slab din ZaraRadio, iar din volum de Win am activat mic-ul... la fel eu auzeam tot in casti, dar pe web nu se reda decat instrumentalul PUR!

Pana aseara functiona totul... astazi, constrans la o schimbare, m-am gandit si m-am hotarat ca tre sa iau un microfon mai de Doamne ajuta... astfel mi-a venit si ideea mai ampla: de ce sa nu am un invitat in emisie? Sau chiar 2! Sau de ce sa nu primesc dedicatiile LIVE prin messenger Yahoo sau Skype?

Intr-adevar am incercat o proba cu Yahoo messengerul insa acesta imi bloca audio WAVE (din Volum inregistrare din Windows) activandu-mi numai microfonul... ceea ce nu-mi sta bine pentru ca vreau un fond muzical!

Ce ma sfatuiti?

- O placa audio in plus? Am si una integrata in motherboard numai ca Windowsul s-a gandit sa o dezactiveze automat atunci cand am pus si cea de la Creative... poate una USB?

- Microfoane: SM58 ? Am inteles ca sunt versiuni si cu intrerupator pe ele...cred ca m-ar ajuta si acest optional, nu? Apoi as vrea microfon cu cablu, nu fara... ca nu are rost sa dau bani mai multi... in acest caz, un tip de cablu anume?
As putea avea un singur microfon bun si pentru un interviu LIVE? Am un spatiu restrans, ganditi-va la o debara dar fara sa radeti :lol: , pentru toata treaba asta... dupa mine, m-as multumi si cu niste economice casti cu microfon cat de cat bunisoare... tineti cont ca eu am niste casti cu microfon de pe vremea lu bunicu si sunt de alea clasice pt. PC la 1 euro (sau mai putin  :bigeyed: : si microfonul 'merge' sau 'mergea' discret)... foloseam acest microfon 'de la casti' dar alta pereche de casti Sony pentru a ma auzi...

- Imi trebuie si un preamplificator pentru microfoane sau un mixer care sa aibe tot necesarul? Ce model ma sfatuiti? ...ma multumesc si cu unul pentru maxim 2 microfoane daca unul pt. 3 e prea scump!

Va multumesc mult pentru sfaturi!

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Pai in primul rand iti trebuie mai multe microfoane, si mai mult ca sigur merg conectate in paralel la acceasi placa de sunet. Evident ca ar fii bine ca ele sa aiba intrerupator.

#3
oviliz

oviliz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2006

View PostLunaCrystal, on Oct 26 2006, 18:56, said:

Pai in primul rand iti trebuie mai multe microfoane, si mai mult ca sigur merg conectate in paralel la acceasi placa de sunet. Evident ca ar fii bine ca ele sa aiba intrerupator.
A da? Pai daca merg legate in paralel la o singura placa de sunet nici nu-mi mai trebuie mixer... exista insa un adaptor ceva pentru asa ceva? Ce sa caut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate