Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1135
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010
Permeabilitatea la vapori pentru finisajele de la interior NU este de cele mai multe ori un avantaj   insa pentru straturile de finisaj exterior  DA

De la interior spre exterior permeabilitatea straturilor trebuie sa creasca (deoarece in sezonul rece periculos la condens , mucegai , vaporii migreaza din interior spre exterior )

Adica este ideal un finisaj mai impermeabil spre interior si din ce in ce mai permeabil spre exterior pentru a ne asigura ca vaporii din interior nu raman captivi in perete compromitand astfel   izolarea termica a peretelui exterior .

Astfel in sezonul rece cand exista riscul acumularii de vapori in structura peretelui si posibil condens , umiditatea trebuie sa intre greu din  incapere in zidaria exterioara si iasa usor spre exterior . Termosistemul aflat la exterior trebuie sa permita evacuarea umiditatii din  zid mai repede decat finisajul interior permite vaporilor sa intre in zid  .

Asadar daca avem surse de umiditate crescuta (flori sau spatii cu multi locatari , bucatarii , bai ,,,etc) e bine sa avem o vopsea mai putin permeabila la vapori in interior
Nici la peretii ghenelor cu apa sau aer rece nu este bine sa avem finisaj permeabil pre incaperile locuite pentru ca vaporii sa nu migreze in zid si sa condeseze

Chiar si peretii interiori se pot termoizola intre ei cu straturi foarte subtiri daca avem diferente de temperatura intre ele . De exemplu o baie cu geamul frecvent deschis adiacenta unui dormitor poate fi separata termic de acesta .
Baile foarte reci sau camarile se pot termoizola cu polistiren extrudat (impermeabil la vapori) foarte subtire pe interior fata de peretii camerelor adiacente incalzite generos

Edited by archibaldo, 09 July 2015 - 22:14.


#1136
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
3 lei mana de vinarom ( se da 2 maini, cel puțin )
1 leu amorsa
20-25 lei rigipsu'- inclus in preț montat banda la îmbinări si tras o mana de glet
in București îți recomand... Constanța nu

#1137
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salutare,

daca dau cu lavabila peste calciu, trebuie sa dau doua maini sau ajunge una? Daca dau doua mi-e sa nu se umfle si sa cada calciul. Cat ar trebui sa astept intre cele doua maini? culoarea nu va fi aceeasi, ma gandesc sa nu mai dau amorsa, ci sa dau o o prima mana de var lavabil mai diluat+aracet, e ok?Multumesc!

Edited by dreamtime, 14 July 2015 - 21:12.


#1138
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
daca bagi aracet in vinarom s-ar putea sa il strici... cu 15 lei ai cumpărat amorsa
mâini date de vinarom : dai pana îți place nuanta, pana iti place cum a iesit
poți da mana 2 de vinarom in cateva ore 4-5..

#1139
sunflower26

sunflower26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.10.2014
buna. am varuit casa cu 2 maini, insa am observat dupa ceva timp (cam  2 luni de la varuiala) ca sunt anumite zone care fie s-au murdarit de la transportul mobilei, fie nu au fost bine acoperite (gen coltarele, se vede din loc in loc fierul). as vrea sa mai dau o mana de lavabila, sa fac aceste mici reparatii. intrebarea mea este, mai este necesar sa dau cu amorsa pe zonele respective sau pot da direct cu lavabil? va multumesc pentru sfaturi

#1140
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Direct cu lavabila...

#1141
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
scăpa de praful care este și dă-i vinarom

coltari aia de aluminiu nu prea sunt Doar din aluminiu... mai conțin și alte metale, probabil fier și din cauza asta nu prea prinde vinaromul pe el. Deci,  nu te speria și mai dă-i vinarom pana iese cum vrei tu ( nu este o regulă sa dai 2 mâini, normal este sa dai vinarom pana iese cum trebuie ... daia vinaromul se plătește la mână - 1 mână costa 4 lei mp )
Spor la treaba

#1142
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Sunt un pic nedumerit...
Cand spuneti "am varuit casa" asta presupune ca ai aplicat var pe pereti. Cand intrebi daca poti sa dai direct cu "lavabil" banuiesc ca inainte ai folosit tot vopsea lavabila si termenul de "varuit" e pastrat din vechime cand gospodaru' dadea doar cu var pe pereti... De ce nu zugravit?
Acum apare si "vinaromul"... Din cate stiu, Vinarom e un soi de vopsea lavabila produs de Policolor. Cum cel care a pus intrebarea nu a pomenit nimic despre tipul de lavabila, constat ca suntem pe cale sa substantivizam si cuvantul asta, pe model drujba, xerox, adidasi etc. Poate incercam sa fim un pic mai atenti cu termenii pe care-i folosim...

#1143
sunflower26

sunflower26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.10.2014
aveti dreptate, m-am exprimat gresit. am dat 2 maini de lavabila aplalux. deci pot da direct peste asta pana se acopera coltarele inca 1-2 maini, fara a aplica inainte amorsa. multumesc pentru sfaturi

#1144
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
si mie imi cade lavabila de pe colturi......in zonele unde sunt mai frecvent atinse.
dar dau cu lavabila si ma tine pana vine urmatorul si se freaca de colt :) si tot asa..........nu prea ai ce-i face....

#1145
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
acolo nu ai material sub coltar... este doar peste el; din cauza asta cade
  trebuie dat jos si pus din nou
  coltari nu se pun ca cei pe ipsos, astora le trebuie întâi material pe tot colțu' apoi pus coltaru' + finisaj
la ipsos se pune pe copci

#1146
fabiaaru

fabiaaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2007
Buna  ziua!

Am facut o boacana si as dori un sfat pentru remediere. Am amorsat un perete cu amorsa Danke nediluata. Dupa uscare am continuat cu var lavabil Danke dar dupa uscare am descoperit urmele de siroaie ale amorsei. Am smirgheluit ,am amorsat , am revenit cu varul lavabil binenteles dupa ce s-a uscat amorsa. In continuare apar acele urme. Niste solutii profesioniste doar de la d-voastra pot primi.

Cu respect

#1147
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Remediarea e teoretic facuta corect, dar pe nevazute nu e usor de dat sfaturi...Eu zic asa, mai faci o slefuire ft fina doar pe urmele alea, usoara inseamna cu abraziv P320 sau chiar mai fin, apoi amorsezi unde ai slefuit ,cu amorsa dilata cum scrie pe ambalaj, apoi aplici iar vopsea, pana la ruperea de plan, pe toata zona, cu vopsea diluata mai putin decat ai facut pana acum. E posibil sa fie nevoie de 2 straturi. Nu judeca lucrarea pe ud, asteapta sa se usuce bine, cel putin o ora, apoi ia urmatoarea decizie! Pe racoareaasta, nu se mai usuca in 5 min...! Data viitoare cand amorsezi, pleaca cu trafaletul de jos in sus, de fapt si la vopsea la fel trebuie, tocmai ca sa nu mai ai siroaie d-alea. Si daca amorsa era diluata tot aveai urmele de siroaie daca nu le omogenizezi imediat. Tine minte, la lavabila nu merg retusuri locale, se va vedea intotdeauna zona, trebuie sa revopsesti pana la ruperea de plan.

Edited by mutulica_41, 22 August 2015 - 10:59.


#1148
fabiaaru

fabiaaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmutulica_41, on 22 august 2015 - 10:57, said:

Remediarea e teoretic facuta corect, dar pe nevazute nu e usor de dat sfaturi...Eu zic asa, mai faci o slefuire ft fina doar pe urmele alea, usoara inseamna cu abraziv P320 sau chiar mai fin, apoi amorsezi unde ai slefuit ,cu amorsa dilata cum scrie pe ambalaj, apoi aplici iar vopsea, pana la ruperea de plan, pe toata zona, cu vopsea diluata mai putin decat ai facut pana acum. E posibil sa fie nevoie de 2 straturi. Nu judeca lucrarea pe ud, asteapta sa se usuce bine, cel putin o ora, apoi ia urmatoarea decizie! Pe racoareaasta, nu se mai usuca in 5 min...! Data viitoare cand amorsezi, pleaca cu trafaletul de jos in sus, de fapt si la vopsea la fel trebuie, tocmai ca sa nu mai ai siroaie d-alea. Si daca amorsa era diluata tot aveai urmele de siroaie daca nu le omogenizezi imediat. Tine minte, la lavabila nu merg retusuri locale, se va vedea intotdeauna zona, trebuie sa revopsesti pana la ruperea de plan.



Multumesc mult pentru sfaturi !!! Ma apuc imediat de treaba dar daca as spala peretele  dupa smirgheluirea lavabilului nou ar fi bine? ma gandesc cumva sa curat bine amorsa veche sa nu am surprize sa reapara siroaiele !  

cu respect

#1149
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
trage ma omule niște CT126peste problema si gata

#1150
fabiaaru

fabiaaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2007
Multumesc  mult pentru idei !


Am smirgheluit peretele pana la varul vechi, apoi l-am spalat bine si dupa uscare am refacut pasii de amorsare si intindere lavabil. Diferenta a fost la atentia de intindere a amorsei pe care am diluat-o mai mult .

cu respect celor talentati

#1151
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
va  salut!
am  nevoie  de  cateva  sfaturi  de  la  cunascatori.  trebuie  sa  dau  cu  lavabila(alb)  tot peste  lavabila.  mai  trebuie  dat  cu  amorsa?
stie  cineva  daca  merge  data  lavabila  cu  pistolul  de  la  top-shop.ro?  am  mai  vazut  o  reclama  cu  un  trafalet  care  se  incarca  cu  lavabila.
a  avut  cineva  de  a  face  cu  ele?  sau  sa  recurg  la  clasicul  trafalet?

#1152
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
1. Daca ai zugravit de curand si vrei sa faci doar corecturi, nu e nevoie de amorsa.
2. Daca ai zugravit de mult si peretii sunt plini de praf, rolul amorsei este sa spele (oarecat), sa inglobeze in ea particulele de praf (sa nu se amestece cu vopseaua si sa obtii tot felul de gradienti) si sa egalizeze absorbtia suportului (la tine, fiind zugravit si probabil amorsat inainte, n-ar prea trebui sa-ti pese de aspectul asta...). Daca urmeaza sa faci si reparatii, musai, amorsa... Diluata atat cat scrie producatorul pe ambalaj si intinsa cat mai bine sa nu curga si sa ai probleme de genul celor discutate cu cateva postari mai sus...
3. Cred ca merge si cu pistoul 'minune' dar mi s-ar parea mai complicat. In sensul ca trebuie sa confectionezi panouri astfel incat sa nu stropesti un perete, sau tavanul, cu culoarea celuilalt... Daca totul e uni, merge, presupunand ca ai, deja, 'masinaria'. Altfel nu cred ca merita. Va trebui sa superi acoperi ferestrele, usile, costumatia de zugrav, nevasta curioasa, etc...
4. Daca nu vrei sa faci o pasiune din zugravit, sugerez sa folosesti trafaletul clasic. Te poti incurca (singur) si fara asta, in multe alte moduri...  Posted Image

Edited by FaneDuru, 28 August 2015 - 14:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate