Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#4105
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Transalpina 06.05.2012
S-a urcat de la Ranca spre Obarsia Lotrului cu iesire la Sebes.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kgoDnolDuZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zona filmata este cea de maxim atins ca inaltime.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lwxel2F6_Zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Peisajele sunt fantastice, imaginile nu refecta pe deplin realitatea.

Din pacate s-a filmat la calitate mai mica - lipsa spatiu pe card.

#4106
Serico

Serico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.05.2013
Sigur s-a mai spus, dar nu gasesc unde. Poate sa-mi spuna cineva cam cat dureaza traversarea cu masina fara oprire (sa zicem de la Novaci la Sebes), aproximativ? Multumesc.

#4107
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
3 ore daca ai frumos afara si esti cu masina

#4108
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Serico, daca n-ai mai fost, circulatia nu e deschisa oficial. Ascrie si la Ranca si la Obarsie. Deci asigurarea nu da nici un ban, esti pe riscul tau in caz de accident.
Cea mai imputita vreme care ai putea s-o ai este ceatza (nor).

In rest, mi se pare cea mai minunata sosea. in fagarasi urci si cobori, aici, mergi pe platou

#4109
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
La cea mai imputita vreme as mai adauga sa te prinda ninsoarea in Octombrie si sa nu vezi pe unde mergi, unde sunt marginile drumului. Evident este si ceata, adica esti in nor.

#4110
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Strat de zăpadă de doi metri pe Transalpina. Drumul nu se va deschide mai devreme de 1 iunie.

Sursa

#4111
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
singurul articol negativ despre Transalpina:

http://www.contribut...re/transalpina/

Edited by nasty2, 01 June 2014 - 22:29.


#4112
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
tinta negativismului nu este "ruta" (Transalpina)

si nu pot sa nu le dau dreptate ..... au fost praduiti bani multi cu efecte prea putin benefice, faptul ca acum traseul este accesibil tuturor maneloizilor nu cred ca poate fi o justificare pertinenta.

#4113
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am spus-o de mai multe ori, dar o repet:
- pentru a se strange SUFICIENTI bani pentru intretinerea acestui drum si a altora similare, ca si pentru constructia altora, este NECESARA introducerea unei taxe de intrare, la intrarea pe acest sector de drum!
Sunt sigur ca toti cei care vor vrea sa admire peisajul mirific, va putea plati, de exemplu 10 sai 15 euro, ca taxa de intrare, mai ales ca nu mergi de multe ori pe ani in zona!!!

#4114
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
La sfarsitul lunii iunie, cand o sa se deschida si Transfagarasanul, as vrea sa merg pe urmatorul traseu:

Bucuresti - Rm.Valcea - Horezu - Transalpina - Sibiu - Transfagarasan - Curtea de Arges - Bucuresti. https://www.google.c...1m0!1m0!1m0!3e0

Neaparat cazare in Sibiu (trebuie sa ne oprim la niste rude)
Cateva intrebari :

1. Cum ar fi mai ok? In ordinea scrisa mai sus sau TF si la intoarcere TA?
2. Daca merg pe TA prima data, sa plec de vineri seara si sa ma opresc o noapte in Horezu ( Astfel, am mai mult timp sambata pt TA si pt vizitat Sibiul)? Sau plec sambata dimineata (eventual devreme, pe la 6) fara oprire la Horezu?

Este prima data cand ajung pe TA.

#4115
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Ai timp suficient sa ajungi in Ranca, unde o sa gasesti cazare si astfel a doua zi ai tot timpul pentru TA..

#4116
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmihura, on 02 iunie 2014 - 15:35, said:

La sfarsitul lunii iunie, cand o sa se deschida si Transfagarasanul, as vrea sa merg pe urmatorul traseu:

Bucuresti - Rm.Valcea - Horezu - Transalpina - Sibiu - Transfagarasan - Curtea de Arges - Bucuresti. https://www.google.c...1m0!1m0!1m0!3e0

Neaparat cazare in Sibiu (trebuie sa ne oprim la niste rude)
Cateva intrebari :

1. Cum ar fi mai ok? In ordinea scrisa mai sus sau TF si la intoarcere TA?
2. Daca merg pe TA prima data, sa plec de vineri seara si sa ma opresc o noapte in Horezu ( Astfel, am mai mult timp sambata pt TA si pt vizitat Sibiul)? Sau plec sambata dimineata (eventual devreme, pe la 6) fara oprire la Horezu?

Este prima data cand ajung pe TA.

Neah,
Am facut traseul de vreo 3 ori cu motocicleta, plecat din Bucuresti la 8AM si ajuns in jur de 8PM seara.
2 zile sunt arhisuficiente.
Buc-RmValcea-Horezu-Sebes-Sibiu-Cartisoara-Curtea de Arges-Buc

De ce ti-as recomanda sa nu dormi in Ranca?
Ar trebui sa pleci dimineata pe T/Alpina si riscul de ceatza e mare.
Si ceatza e periculoasa.
Asa, daca pleci la un 8, pe la 12 esti la Ranca, cand e numai bine de mers pe platou


Asta e traseul meu de antrenament cand se deschid amandoua drumurile:
https://maps.google....0,11,12&t=m&z=9

#4117
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
tsunami, vezi ca in traseul tau poti sa mergi linistit si pe autostrada daca nu ai treaba prin sibiu. te scoate pana in intersectia spre tf.

#4118
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
absolut corect, dar mihura zise ca vrea sa poposeasca in sibiu, iar eu, cu motocicleta, prefer un stop in sibiu + o cafea decat sa-i "dau" cu 140 pe autostrada, doar sa treaca timpul.

#4119
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Posttsunnami, on 04 iunie 2014 - 22:30, said:


Neah,
Am facut traseul de vreo 3 ori cu motocicleta, plecat din Bucuresti la 8AM si ajuns in jur de 8PM seara.
2 zile sunt arhisuficiente.
Buc-RmValcea-Horezu-Sebes-Sibiu-Cartisoara-Curtea de Arges-Buc

De ce ti-as recomanda sa nu dormi in Ranca?
Ar trebui sa pleci dimineata pe T/Alpina si riscul de ceatza e mare.
Si ceatza e periculoasa.
Asa, daca pleci la un 8, pe la 12 esti la Ranca, cand e numai bine de mers pe platou


Asta e traseul meu de antrenament cand se deschid amandoua drumurile:
https://maps.google....0,11,12&t=m&z=9

Multumesc pt lamuriri.
Asta era traseul pe care voiam sa-l urmez. Intre timp m-am gandit ca nu merita oprirea la Horezu. Platim o noapte de cazare aiurea.
Exact asa o sa fac, plec sambata dimineata din Bucuresti si innoptez la Sibiu cu retur pe TF.
Acum...abia astept sa se deschida drumurile :D

#4120
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
sa tii cont de faptul ca o sa fie aglomeratie duminica sus la Balea, dar, niciodata n-am suferit prea tare ca am "pierdut" acolo vreo 10-15 minute
si uite cea mai "nasoala" portiune de pe t/alpina:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ebp8835Yxpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
portiunea 2:28 - 3:22, "trasa" anul trecut.
si grijanie ca intre ranca si obarsiu, oficial nu este deschisa circulatiei, deci, asigurarea nu are valabilitate, e pe barba ta.

dar peisajele merita, si de regula se merge destul de incet.
T/fagarasean urci la balea si cobori, pe t/alpina pergi pe platou, e demential

de la momentul 6:41 sa nu te sperii nu mai e pe t/alpina, e pe strategica, din t/alpina

#4121
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
S-a asfaltat toata ruta? Stiu ca era o ultima portiune din drum care nu era inca asfaltata. Stie cineva? Multumesc.

#4122
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postemil_sv, on 05 iunie 2014 - 10:30, said:

S-a asfaltat toata ruta? Stiu ca era o ultima portiune din drum care nu era inca asfaltata. Stie cineva? Multumesc.
ai in filmul de deasupra cu cea mai lunga portiune care era neasfaltata anul trecut, portiunea 2:28 - 3:22 pe film.
mai sunt cateva pe la poduri dincolo de obarsie, mergand nord, dar alea-s mici
se poate merge cu orice vehicul, numai aveti grija, oficial nu e deschisa intre ranca si obarsie si, cand e ceata, mai bine nu va aventurati

Edited by tsunnami, 05 June 2014 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate