Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

propuneri sistem audio bun

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
savugaal

savugaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2005
Salut, va propun ca impreuna sa "realizam un sistem audio X+1" bun.
suma de cheltuit: 1500-2000 euro.
nu sariti, nu am spus foarte bun, excelent, s.a.m.d., ci bun, pt. ca nu am 100.000 euro sa dau pe asa ceva
se vor avea in vedere:
1. dvd-player, si cu divx - iesire coaxiala sau optica obligatorie.
2. receiver/amplif
3. boxe
4. cabluri
Sistemul trebe sa aibe telecomanda.
nu ma intereseaza atat de mult puterea, pt. ca se foloseste in apartament, ci mai mult calitatea.
oricum, puterea la pretul asta este suficienta.

sa plecam de la Harman Kardon AVR 235. sa spunem ca imi place .
Daca am gresit cu ceva in topic, bear with me. sunt novice. ca dovada, mi-am cumparat intai un panasonic 5.1. e suficient, dar nu multumitor, de aia vreau sa trec la ceva mai bun.
Am  citit o droaie de topicuri, insa nu m-am lamurit, deoarece eu o iau de la zero.
Interesant ar fi: la ce trebe sa fi atent pt. fiecare din pct. 1-4 (tipuri intrari, iesiri, impedanta, compatibilitate, zgomot de fond, redare, etc.)
sper ca topicul sa se dezvolte, astfel incat daca cineva va dori sa achizitioneze asa ceva, la banii astia, sa fie multumit, si sa o fraca in cunostinta de cauza.
consider ca si linkurile ar fi utile.
ms fain si spor la posturi.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postsavugaal, on Aug 26 2006, 17:18, said:

sa plecam de la Harman Kardon AVR 235. sa spunem ca imi place .
Eu am un Harman Kardon AVR120 modificat de mine ca un AVR 220 (i-am adaugat circuitul pentru intrarea analogica 5.1 ca in schema originala - cablajul era gol acolo - si i-am mutat un jumper la microprocesor pentru a aparea optiunea de comutare 6 channels). AVR-ul meu este vers americana, ceva mai "vechi" - 2003.
Am avut ocazia sa ascult multe scule dar putine se compara ca si performante - insa trebuie sa asculti pe boxe full-range, nu pe jucarii.
Receiverele cu amplificare finala digitala sunt la genunchiul astora cu finali analogici discreti.
Ca DVD-Player am vreo 3, in principiu insa, daca asculti de pe iesirea digitala, nu are ce influente sa aiba la calitatea redarii unui DVD-Video, semnalul fiind decodat de receiver. Daca insa te pasioneaza DVD-Audio sau SACD, decodoarele sunt integrate obligatoriu in player. Personal sunt inclinat sa imi iau un Pioneer 588A dar nu ma grabesc inca - DVD-A ascult cu PC-ul si placa de sunet Creative legata la intrarea 5.1 analogica (acolo unde o sa legi si playerul stand-alone de DVD-A sau SACD).
Boxele front le am pe 3 cai cu woofere de 8 inch, centralul este unul special pentru center (voci in filme) iar cele de surround sunt unele de "numai" 2 cai  cu basul de 6 inch - nu am loc de altceva mai mare :)
Cablurile sunt speciale pentru difuzoare, imbarcate in silicon, marimea AWG 12.

Edited by SuperDuper, 27 August 2006 - 03:52.


#3
savugaal

savugaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2005

View PostSuperDuper, on Aug 27 2006, 04:51, said:

Ca DVD-Player am vreo 3, in principiu insa, daca asculti de pe iesirea digitala, nu are ce influente sa aiba la calitatea redarii unui DVD-Video, semnalul fiind decodat de receiver.

sa inteleg ca nu conteaza DVD -playerul?
trebuie sa fiu atent sa aibe cat mai multe optiuni si cam atat?
daca e asa, asta e un lucru bun, pt. ca se reduce pretul.
si o alta treaba:
in situatia in care boxele au 3 cai si din receiver se poate selecta care din boxe ce sa faca, nu mai este necesar un subwoofer?
din nou, ma repet, nu ma pricep si de aia intreb

#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
as propune un sistem de boxe pascal de la sony.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Recomandarea mea este sa eviti orice firma japoneza de larg consum:sony,panasonic,jvc,etc, daca vrei sa iti faci un sistem din componente nu all-in-one.
Sistemul pe componente iti ofera intotdeauna flexibilitate si calitate mai buna.
Un player bun din gama medie este Pioneer 575 sau 585 cu suport divx si compatibilitate mare cu multe formate si subtitrari, cu o calitate a imaginii evidenta peste nenumaratele pocnitori noname din gama pina in 100 euro.
Un fapt extrem de important este ca incintele acustice sa fie din aceeasi serie de la acelasi producator pentru a obtine o atmosfera si ambianta placuta si uniforma , nu amesteca boxe de la diferite firme deoarecee exista diferente enorme timbrale ce afecteaza grav soundstageul.
Ca receiver sint multe optiuni HK este una, dar nu neglija Denon, Marantz, Onkyo care au produse competitive.
Recomand sa incerci sa mergi la www.realacustic.ro sa asculti si sa stai de vorba cu oamenii de acolo pentru a intelege cite ceva din ce inseamna hi-fi sa incerci sa iti definesti clar pretentiile sau preferintele.

#6
savugaal

savugaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2005
ms. fain pentru recomandari, o sa tin cont de ele.
in concluzie, este necesar atat un receiver bun, cat si un Cd-pl bun si boxe de acelasi fel.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postsavugaal, on Aug 27 2006, 17:26, said:

si o alta treaba:
in situatia in care boxele au 3 cai si din receiver se poate selecta care din boxe ce sa faca, nu mai este necesar un subwoofer?

La receiverul meu se poate seta tipul boxelor atasate - large sau small. La setarea pe "large" basii sunt trimisi spre boxele aferente, la small sunt redirectionati spre subwoofer.
Daca front sunt pe large si subwooferul este pe "none" canalul de LFE (ala .1) este redirectionat spre front (ambele).
Insa daca se foloseste intrarea direct 5.1 canale, nu se mai face redirectionarea (de nici un fel) - se face in scula care reda analogic surround (se cheama bass management).
Firmele nu au o politica consistenta ce sa faca cu basii in receivere, o deduci din cartea tehnica, eu ti-am zis care este politica HK (pe scurt, mai sunt ceva "fineturi" cu privire la bass management).
HK mai are si intarzieri reglabile pe fiecare canal astfel incat sa compenseze distantele inegale dintre boxe si pozitia ascultatorului (daca este cazul).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate