Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

cum fac si eu un subwofer?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SKUFY

SKUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.08.2006
:worthy:   va rog eu mult  ma puteti ajuta si pe mine? cum ar trebuie sa fac un subwofer?am un difuzor de bass pe el scrie 100 - 80 W 4 ohmi si diametrul de aprx 25 - 30 de cm :) ma puteti ajuta ? va rog  eu mult :) niste poze sau o schema cum ar trebui sa-l fac :) eu vreau sa-l fac din pal-melaminat la nashul meu la atelier(are atelier de mobila) va rog frumo :) multumesc anticipat si imi cer scuze de deranj  :worthy:

Edited by SKUFY, 18 August 2006 - 00:49.


#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Nu stiu daca te referi la cutie sau partea electronica.
Eu zic sa cauti pe internet ca gasesti tot ce trebuie.
Un subwoofer adevarat are amplificare proprie cu filtru electronic si pentru ca tocmai am fost intr-o discutie e bine sa-l calculezi pentru 20-90, max 100Hz si sa ai boxe care sa duca efectiv de la 50-60Hz ca imaginea muzicala sa fie corecta.
Acum nu toate difuzoarele se preteaza pt un sub din pacate.
Succes!

#3
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostSKUFY, on Aug 18 2006, 01:48, said:

:worthy:   va rog eu mult  ma puteti ajuta si pe mine? cum ar trebuie sa fac un subwofer?am un difuzor de bass pe el scrie 100 - 80 W 4 ohmi si diametrul de aprx 25 - 30 de cm :) ma puteti ajuta ? va rog  eu mult :) niste poze sau o schema cum ar trebui sa-l fac :) eu vreau sa-l fac din pal-melaminat la nashul meu la atelier(are atelier de mobila) va rog frumo :) multumesc anticipat si imi cer scuze de deranj  :worthy:

E complicata treaba. Daca esti incepator mai bine nu te bagi, pune pe cineva care se pricepe. Nu de alta, dar altfel vei fi dezamagit de rezultat.

Quote

Un subwoofer adevarat are amplificare proprie cu filtru electronic si pentru ca tocmai am fost intr-o discutie e bine sa-l calculezi pentru 20-90, max 100Hz si sa ai boxe care sa duca efectiv de la 50-60Hz ca imaginea muzicala sa fie corecta.

Si mai trebuie calculat corect si volumul incintei. Pentru asta are nevoie de niste specificatii ale difului (pe care in mod sigur nu le are)...

#4
SKUFY

SKUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 03.08.2006
pai pe mine mar interesa sa stiu cum sa fac incinta :) deci... ce dimensiuni .. k eu vreau sa dau comanda la un atelier de mobila :) am luat si niste tevi dealea :D si as vrea sa stiu cum sa le spun la atelier acolo sa-mi faca incinta :) ma puteti ajuta ?
ce dimensiuni ce schema ???va rog eu mult :) va multumesc si imi cer scuze de deranj astep raspuns

#5
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
incearca sa pui o poza cu difuzorul si un model

#6
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostSKUFY, on Aug 18 2006, 14:58, said:

pai pe mine mar interesa sa stiu cum sa fac incinta :) deci... ce dimensiuni .. k eu vreau sa dau comanda la un atelier de mobila :) am luat si niste tevi dealea :D si as vrea sa stiu cum sa le spun la atelier acolo sa-mi faca incinta :) ma puteti ajuta ?
ce dimensiuni ce schema ???va rog eu mult :) va multumesc si imi cer scuze de deranj astep raspuns

Vad ca tu chiar nu ai nici cea mai mica idee despre lucrurile astea. In cazul asta nu iti pot recomanda decat sa te lasi pagubas.

Daca TOTUSI vrei sa iti pierzi timpul degeaba, macar da-ne niste informatii:
1. Ce tip de subwoofer vrei sa construiesti?
2. PARAMETRII!!!!

Daca nu ai parametrii si nici nu stii de cine-i facut atunci ai foarte slabe sanse sa poti calcula boxa (adica nici o sansa).

Daca stii sa inadesti 2 sarme atunci ai fericirea de a masura parametrii difuzorului www.audua.com este un programel acolo care va masura toti parametrii difuzorului.
In help-ul programului o sa gasesti si schema circuitului (2 mufe jack, 2 m de sarma si o rezistenta).

#7
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
http://www.diysubwoofers.org/
http://www.diysubwoo...rojects/center/

Asta-i primul link gasit cu google. E vorba de proiecte diy (Do it Yourself).
Poate te lamuresti ca nu-i asa simplu.

Da, poti pune difuzorul intr-un dulap dar fara filtre+ amplificator tot n-o sa sune :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate