Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

BRD-NET vs. BT24

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: Care este serviciul de Internet Banking mai bun? (212 member(s) have cast votes)

Care este serviciul de Internet Banking mai bun?

  1. BRD-NET (32 votes [15.09%])

    Percentage of vote: 15.09%

  2. BT24 (125 votes [58.96%])

    Percentage of vote: 58.96%

  3. Ambele (4 votes [1.89%])

    Percentage of vote: 1.89%

  4. Niciunul, prefer serviciul altei banci (51 votes [24.06%])

    Percentage of vote: 24.06%

Vote Guests cannot vote

#37
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Sa nu uitam un lucru important! Un serviciu oferit pe gratis sau foarte ieftin, poate fi functional si atractiv la un moment dat, dar nu are sanse de dezvoltare. Daca tot a fast laudata BT, va aduceti aminte de comisioanele zero la cardurile BT? Azi doar fraierii si pierdutii in spatiu mai fac carduri la ei! De ce? Sistemul lor de carduri e la pamant, ai mari sanse ca daca vrei sa scoti bani de la un bancomat din afara BT sa-ti ramana cardul acolo (din motiv de time out). Cine are curajul sa plateasca cu cardul la un POS de BT. Eu unul sigur nu, ca imi blochez banii de pe card pe o perioada considerabila. Exemplele ar putea continua.
Stiu ca si BRD-NET este slab rau de tot, dar cred ca serviciile celor doua banci sunt greu de comparat.

#38
adiwolf

adiwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.07.2006

View Postzolak, on Sep 13 2006, 22:56, said:

Sa nu uitam un lucru important! Un serviciu oferit pe gratis sau foarte ieftin, poate fi functional si atractiv la un moment dat, dar nu are sanse de dezvoltare. Daca tot a fast laudata BT, va aduceti aminte de comisioanele zero la cardurile BT? Azi doar fraierii si pierdutii in spatiu mai fac carduri la ei! De ce? Sistemul lor de carduri e la pamant, ai mari sanse ca daca vrei sa scoti bani de la un bancomat din afara BT sa-ti ramana cardul acolo (din motiv de time out). Cine are curajul sa plateasca cu cardul la un POS de BT. Eu unul sigur nu, ca imi blochez banii de pe card pe o perioada considerabila. Exemplele ar putea continua.
Stiu ca si BRD-NET este slab rau de tot, dar cred ca serviciile celor doua banci sunt greu de comparat.

uite ca eu sunt unul din acei fraieri care au card la BT si mai si platesc cu el din cand in cand.
nu am avut niciodata probleme.
folosesc fff mult serviciul BT24 si nu am avut nici o problema pana acuma,iar despre serviciile BT pot spune ca am cuvinte de lauda pt ei.o banca tanara cu personal tanar si amabil.

#39
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View Postzolak, on Sep 13 2006, 22:56, said:

Sa nu uitam un lucru important! Un serviciu oferit pe gratis sau foarte ieftin, poate fi functional si atractiv la un moment dat, dar nu are sanse de dezvoltare. Daca tot a fast laudata BT, va aduceti aminte de comisioanele zero la cardurile BT? Azi doar fraierii si pierdutii in spatiu mai fac carduri la ei! De ce? Sistemul lor de carduri e la pamant, ai mari sanse ca daca vrei sa scoti bani de la un bancomat din afara BT sa-ti ramana cardul acolo (din motiv de time out). Cine are curajul sa plateasca cu cardul la un POS de BT. Eu unul sigur nu, ca imi blochez banii de pe card pe o perioada considerabila. Exemplele ar putea continua.
Stiu ca si BRD-NET este slab rau de tot, dar cred ca serviciile celor doua banci sunt greu de comparat.
platesc cu card Visa&Mastercard emise sub sigla BT foarte multe si nu am avut parte de nici o problema...ink nu am avut ocazia sa la folosesc in afara tarii  :D

#40
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
BTRL sux...
mi-au gresit de 2 ORI numele (la emitere card si acordare de descoperire de sold), de fiecare data a durat mai mult de o luna si s-a rezolvat dupa telefoane si mail-uri trimise, etc.
Pt visa electron global (cardul de salariu) NU TRIMIT extras de cont acasa, il poti lua doar de la agentia cu care lucreaza firma.
Luni am facut cererea pt. BT24. Si astept...

Edit: Apropos de plata cu cardul... o singura data am avut probleme: La Kenvelo am incercat sa platesc cu el si POS-ul a scuipat un frumos "CARD BLOCAT" sau ceva de genul asta. M-am dus sa fac scandal la ei, dar ATM-ul lor l-a acceptat si i-am lasat in pace. Mai ales ca nu aveam bonuletul de la Kenvelo.

Edited by Alice, 15 September 2006 - 08:50.


#41
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View PostAlice, on Sep 15 2006, 09:48, said:

BTRL sux...
mi-au gresit de 2 ORI numele (la emitere card si acordare de descoperire de sold), de fiecare data a durat mai mult de o luna si s-a rezolvat dupa telefoane si mail-uri trimise, etc.
Pt visa electron global (cardul de salariu) NU TRIMIT extras de cont acasa, il poti lua doar de la agentia cu care lucreaza firma.
Luni am facut cererea pt. BT24. Si astept...

Edit: Apropos de plata cu cardul... o singura data am avut probleme: La Kenvelo am incercat sa platesc cu el si POS-ul a scuipat un frumos "CARD BLOCAT" sau ceva de genul asta. M-am dus sa fac scandal la ei, dar ATM-ul lor l-a acceptat si i-am lasat in pace. Mai ales ca nu aveam bonuletul de la Kenvelo.

1.gresitul numelui e in caz particular
2.dc mai ai nevoie de extras de cont cand il ai in bt24.mie personal mi se pare inutil

#42
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Atunci cand am deschis acest topic nu stiam de avantajele oferite de cei de la Banca Transilvania. Acum sunt pe deplin multumit de ei.
Chiar de curand mi-am transformat contul de lei si in euro si mi-am facut un nou card recunoscut pe internet. Totul gratuit.

#43
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postnicudotro, on Jul 29 2006, 17:46, said:

Eu folosesc ING Homebank si sunt foarte multumit de el. Am platit doar un comision de activare si in rest nu mai platesc nimic. Pot sa fac trasferuri fara comision catre clientii ing si cu 2 lei pentru clientii altor banci. Au si multe plati predefinite pentru utilitati (nu e nevoie de nici o activare pentru a le folosi) si pot sa vad si extrasul de cont online.  Accesul e securizat cu un digipass+pin(dedicat)  si intarfata web functioneaza pana si pe mobilul meu prin gprs.
https://www.homebank...in/home?lang=ro
https://www.homebank...commissions.jsp
Ba platesti 3RON /luna, dar nu sti si asta e normal pentru tine. pagina respectiva de net este creata si modificata din 10.05.2006 deci inainte de a scrie tu postul.

#44
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Stie cineva tarifele perceptute de BT24 pentru transferuri bancare intre conturi BT din valuta in lei  si pentru transferuri bancare in afara pentru a plati ceva din valuta [cont BT euro] in alta valuta [cont strain in GBP] sau pentru a plati din lei [cont BT lei] in alta valuta [cont strain GBP] ?

Se poate un link cu tarifele perceptute pentru diferite tranzactii prin BT24 ?

#45
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006

View PostMezz, on Sep 15 2006, 16:32, said:

1.gresitul numelui e in caz particular
2.dc mai ai nevoie de extras de cont cand il ai in bt24.mie personal mi se pare inutil

Nu e caz particular. Am făcut 2 carduri la ei Visa Electron și Mondo și în ambele cazuri mi-au greșit numele...
De reparat greșeala totuși nu a durat mai mult de 1 săptămâna...

Încă sunt nehotarât dacă să folosesc BT24... din câte am văzut nu merge pe Opera sau Konqueror... cererea de certificat de la ei arată diferit pe aceste browsere față de IE...
Având dualboot win/linux, teoretic problema mea e rezolvată... dar din principiu nu suport ideea de a nu oferi șanse egale tututor din start ....

#46
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Comisioane plati lei ( aprox. 10 % reducere fata de comisioanele uzuale, practicate la ghiseele bancii)  

1. Plati interbancare efectuate prin serviciul de Internet Banking BT 24: in transe, in functie de

     valoarea operatiunilor, dupa cum urmeaza:

                        1 - 50lei …………………………….……………...1.6. lei

                        50.001 – 1000 lei ………………………..……….. 3.1lei

                        1000- 49999.9 lei ………………….………. ...       4.6lei

                        ≥ 50000 lei ………………………….......………     15 lei

2. Plati intrabancare efectuate prin serviciul de Internet Banking BT 24: in transe, in functie de        

     valoarea operatiunilor, dupa cum urmeaza:

                        1 - 50lei ……………………………………………   1 lei

                       50.001 – 1000 lei ……………………………….. ..   2.5 lei

                       1000- 49999.9 lei ……………………….…....           3.5lei

                        ≥ 50000 lei ……………………….......…….……     7.5lei



Comisioane plati valuta Plati efectuate prin serviciul de internet banking BT 24:

1 - 30.000 USD …………………. 0,15% min. 25 USD        Comision Swift inclus

peste 30.000 USD ……....…0,10% max. 800 USD       Comision Swift inclus

#47
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Adica, daca eu am un cont in euro la BT, si vreau sa trimit in GBP,  ma taxeaza 25 de euro sa fac acest lucru ?

Chiar daca am de trimis doar 5 euro ?

#48
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
Nu !!!!
Te taxeaza doar 25 DOLARI , aproximativ 20 de EURO pentru cei 5 euro transferati !

Cam trista faza asta !!!!
Dar ar trebui sa te consoleze faptul ca asa e la orice banca !

Nu pot sa inteleg ce operatiune fac ei in plus daca transfera 100 de euro sau 400 ron .
In fine ... nici ei nu cred ca stiu !

Edited by estefano, 02 March 2007 - 16:11.


#49
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postestefano, on Mar 2 2007, 16:10, said:

Nu !!!!
Te taxeaza doar 25 DOLARI , aproximativ 20 de EURO pentru cei 5 euro transferati !

Cam trista faza asta !!!!
Dar ar trebui sa te consoleze faptul ca asa e la orice banca !

Nu pot sa inteleg ce operatiune fac ei in plus daca transfera 100 de euro sau 400 ron .
In fine ... nici ei nu cred ca stiu !

Dar direct de pe card poti sa cumperi in valuta de pe website-uri straine ?

De exemplu de pe site-uri ca eBay sau alte magazine straine online care au preturile in alte monede valutare.

#50
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
Normal .
Si face conversia , daca ai cardul pe contul de LEI .
Pe e-bay insa nu am reusit sa cumpar nimic , pentru ca majoritatea cer plata cu paypal ...
si la paypal astia nu pot sa imi fac cont ca sunt din romania .
In orice caz . Nu e un exemplu bun eBay (ca e un site de licitatii si putini vanzatori au plata cu cardul ) .
Dar de pe alte siteuri , dedicate merge .
Eu am Mastercard Mondo si e ok .



View PostEnoeth, on Mar 2 2007, 19:47, said:

Dar direct de pe card poti sa cumperi in valuta de pe website-uri straine ?

De exemplu de pe site-uri ca eBay sau alte magazine straine online care au preturile in alte monede valutare.


#51
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 20.08.2004

View Postzolak, on Sep 13 2006, 21:56, said:

... Azi doar fraierii si pierdutii in spatiu mai fac carduri la ei! De ce? Sistemul lor de carduri e la pamant, ai mari sanse ca daca vrei sa scoti bani de la un bancomat din afara BT sa-ti ramana cardul acolo (din motiv de time out)...

View Postadiwolf, on Sep 13 2006, 22:43, said:

...uite ca eu sunt unul din acei fraieri care au card la BT si mai si platesc cu el din cand in cand.
nu am avut niciodata probleme.
eu am renuntat la cardul Bancpost si am trecut la BT. totul e ok, personal amabil, comisioane mici, promptitudine, etc, cu o singura exceptie: nu functioneaza intotdeauna plata cu cardul. in cei 4 ani de folosire uzuala a cardului Bancpost nu mi s-a intamplat niciodata sa nu pot plati cu cardul, insa la BT s-a intamplat (si am cardul doar de 2 luni). mesajul a fost "emitent indisponibil". deci reteaua BT era la pamant.
am facut o sesizare si a doua zi am fost sunat sa mi se confirme ca banii nu au retrasi din cont, tranzactia nefiind efectuata (ceea ce stiam). si-au cerut si scuze pentru incident. frumos, prompt, nimic de comentat din punctul asta de vedere. insa apoi imi spune: "uneori se mai intampla sa nu mearga plata cu cardul, fara a fi o situatie des intalnita". pardon??? si asta mi-o spune chiar angajatul de la relatii clienti? pai atunci eu trebuie sa am tot timpul bani suficienti la mine cand vreau sa cumpar ceva? pentru ce mai am card atunci, daca nu am siguranta ca-l pot folosi? apoi am aflat de la mai multi prieteni/cunostinte ca si lor li s-a intamplat sa nu le mearga plata cu cardul BT.
in conditiile astea, indiferent cat de multumit sunt de comisioanele practicate, de amabilitatea si promptitudinea angajatilor, renunt la BT si caut altceva. avand in vedere ca folosesc des plata cu cardul, mai bine platesc comisioane/taxe mai mari, dar am certitudinea ca ma pot baza pe cardul care-l am.

#52
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Atunci poti sa-mi spui si mie  cand o sa pot sa renunt si eu la XP....

#53
Lucullus

Lucullus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2006
ca functionalitate mi se pare ok BT24. Mai folosesc ocazional cel de la Alpha dar mi se pare mai greoi de folosit, chiar daca e gratis. Insa am o problema cu ambele. Laputin timp dupa instalare de SO XP si IE7 nu mai reusesc sa accesez nici BT24 nici cel de Alpha. Pur si simplu de pe pagina principala:https://bt24.btrl.ro/bt24/ ce se afiseaza corect nu mai merge aproape nici un link: Log-in, Detalii despre certificat... Imi apare dialogul cu alegerea certificatului dar apoi mesajul "Internet Explorer cannot display the webpage". Certificatul este valid, am verificat si oricum era proaspat instalat. Cam la fel se comporta si la Alpha. Am impresia ca ceva setari nu sunt compatibile cu https. Site-ul l-am adaugat la trusted sites. Altceva nu prea stiu ce sa mai fac.

#54
Kubrick

Kubrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.01.2008
un oras cu cca. 200 de mii de locuitori. un cartier mai evoluat, dar nu prea luxos. 2 banci la cca. 150 de metri distanta: Banca Transilvania si BRD.
Sediul BRD cam de 2 ori cat sediul BT. si ca suprafata, si ca investitie. (in curba asta BRD mai conduce cursa. insa cu o iesire proasta din curba, BT il depaseste. motorul BRD-ului explodeaza, masina iese din cursa)
intru in BT: o fata de max. 25 de ani, foarte ocupata cu ceva. cum nu-i nimeni altcineva, ma duc la ea. astept cam 10 secunde. pune totul deoparte: Da, poftiti!

- Sarut mana. Pe data de 4 am depus o cerere pentru un card. Am venit s-o scot.
-Numele Dvs.?
-...
-O clipa va rog. Deschide un sertar. Strada ... numarul xx/xx?
-Da. E Mastercard Mondo, nu Visa. (am vazut, ca numai Visa avea in maini)
- AAA. Da. Aici este. Poftiti.
intre timp cauta 2 dosare de cate 10 kile si vorbeste la telefon cu un client.
Semnati aici, va rog, pentru primire. (Semnez)
Stiti, ca puteti sa platiti si online cu acest card?
-Da. pentru asta l-am facut. dar multumesc ca mi-ati zis. :)
-Cu placere.
-Atat?
-Da.
-va multumesc. La revedere.
-La revedere! o zi buna!

Ies. Ma duc cca. 150 de metri. Intru in BRD. 2 femei, de cca. 30-35 de ani. Una sta de vorba cu un tip, in spatele lui inca 3 clienti. Cealalta vorbeste la telefon. Ma duc in capatul randului. aialalta termina convorbirea. se aseaza la calculator. este EXTRAORDINAR de ocupata. raman totusi in rand, poate ea se ocupa doar de clienti mari, persoane juridice...cine stie. n-am chef sa vin inapoi in rand, si sa gasesc inca 2 persoane in fata mea.
stau. stau. trec vro 15 minute. langa mine 2 birouri, cu 2 scaune. goale. ma gandesc: de asta aveti nevoie de atata spatiu? eu stau la rand, ca-n comunism, una lucreaza, ceilalti someaza. parca as fi la o institutie de stat. in fine. a venit randul meu.
-Sarut mana.
-Buna ziua.
-Mi-am facut un card visa la Dvs. cam pe data de 3. am venit sa il ridic.
-Nu cred ca este gata deja. Sunt necesare 10 zile lucratoare.
- <_<
-Dar cum va numiti?
-...
-Cum?
-...!
-Nu inteleg. Mai bine dati-mi buletinul Dvs.
Ii dau.
Se duce. Cauta.
-Ati predat cererea pe 27 martie.
-Se poate. Nu mai tin minte...
-A venit! Pe data de 4.
-Pe 4????
-da...
Vine intre timp o femeie langa mine. Angajata, cu vocea putin ridicata:
- Va rog, nu mai veniti la mine, ca nu mai pot. De dimineata lucrez (era 3 dupa masa) si nu mai pot. Tre sa fac o pauza!
Femeia pleaca.
Eu: -Ma scuzati, ca va deranjez cu o intrebare. cand am facut cererea, am cerut si internet banking. asta pentru a putea plati online. intre timp mi-am dat seama, ca internet bankingul nu are nimic de a face cu asta. pot sa inchid aceasta optiune oricand?
Se uita la mine. nu intelege...poate si eu is putin incoerent. doar n-am avut de a face prea mult cu banci pana acum...
-Pot sa...deci pentru aceasta optiune platesc 5 ron lunar. daca nu mai vreau sa platesc pot sa...
Nu stiam cum se zice. nici acum nu stiu. in fine. cumva-cumva m-a inteles.
-da puteti oricand. dar nu merita. prin aceasta optiune puteti transfera bani de exemplu in contul unui prieten...
-da, stiu, si deocamdata nu ma intereseaza. va costa ceva?
-nu.
-vine un barbat de "security". se uita si el la buletinul meu. se uita la mine. iarasi la buletin. o intreaba pe ea: ...? (numele meu).
-da.
Se duce undeva..
eu:- este ceva problema?
-nu. de ce?
-pai...domnul intreba numele meu...ma gandeam ca este ceva problema de securitate. (ma gandeam, ca ies inca 2 si ma pun la pamant. la astia de security nu poti stii niciodata. au un baston in mana, o gasca de colegi...se cred buricul pamantului...in fine)
-aaaa. nunu, numai ca el aduce pinul Dvs...
-Ah. atunci e ok.
-poftiti cardul. aveti pe ea 478 de lei.
- nu va suparati. in ziua in care l-am facut, am depus 500 de ron. m-am dus acasa, m-am uitat pe net, si aveam doar 490 de ron in cont. acum imi spuneti ca am doar 478. ca sa stiu si eu...pentru ce m-ati mai taxat?
- pai...aveti o asigurare medicala inclusa.
-da, stiu. si?
-Pentru ala s-a debitat/whatever contul Dvs. cu 5 ron.
-si asta se va percepe lunar?
-nu. doar odata pe an.
-slava domnului.
-semnati va rog cardul.
-atat?
-da.
-la revedere.
-va doresc o zi buna. la revedere.

pentru toate astea a trebuit sa fug de la lucru. ca lucrez pana la 5, si brd se inchide la 5. BT la 6 ;)

Timp pierdut: o ora, dus intors. Din care: BT: 5 minute. BRD: cca. 25-30.


Vin acasa. imi fac un cont pe un site. vreau sa fac un pariu. nu pentru asta l-am luat, dar daca tot am carduri, sa incerc. pierd vro 20 ron. mare scofala...
pe BRD visa am mai multi bani. Sa-mi alimentez contul pe site. Brd VISA: Your credit card company...blabla. nu imi accepta cardul.
bag p. in ea de BRD. incerc pe celalalt: mastercard mondo. completez. your account has been credited with xx ron.
maine vreau sa-mi comand o carte. daca nici acolo nu se accepta brd visa classic in ron...

carduri? Brd - BT 0-5 Pentru ca ma multumesc daca bancomatele BRD vor accepta cardul BRD...
servicii? Brd - BT 0-1 Pentru ca nu m-au batut, pentru ca nu la mine a urlat femeia, dar in BT as fi putut sa scot 5-6 carduri in intervalul asta de timpul, fara batai de cap, fara angajate frustrate.

Diferente? ENORME.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate