Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1675
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
ma supara ideea ca e iarna si nu stiu cum e drumul (ninsoare), asta e intrebarea pentru ca nu e o masina de teren sau macar suv.

#1676
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
am revenit dupa o delegatie de o saptamana la salonic
placare din arad- stamora- crvena crkva -kovin -autostrada- niş- salonik
11 ore de drum cu respectarea limitelor de viteza
aceleasi lucrari in serbia la autostrada in zona vranje, parca mai multe ca vara
radare amplasate cu 1-2 km  inainte de pay toll de pe autostrazi ca sa te poata opri imedeat dupa ce plateai
in serbia la dus urcarea pe autstrada s-a deviat prin pozarevac si la intors la coborarea de pe autostrada s-a deviat prin alta poarta apoi prin centrul orasului smederovo ( pana la vara poate se mai schimba)
la macedonieni din 6 taxe de autostrada (3 la dus 3 la intors) , platite cu 1,5 euro fiecare, am primit un singur bon de 60 mkd si celelalte bonuri de 92 mkd
am alimentat la greci la eco dupa gevgelija (aveam nevoie de factura in euro) de 65 euro, casiera a incercat sa-mi dea rest 15 euro de la 100 , bine ca am fost atent ca ma facea de 20 euro, s-a scuzat ca nu a vazut bine ...cica..
la sarbi la intors am alimentat de pe card in lei si am verificat , s-a luat de pe card exact suma fara comisioane de schimb la curs corect
a fost primul drum in care sarbii s-au uitat in porbagaj si la dus si la intors si deasemenea grecii au cerut buletinele si le-au verificat in calculator
o zi buna va doresc

#1677
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
@agp626
In Serbia sau in Macedonia ai găsit radarele la 1-2 km de tol?

#1678
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
sincer nu pot sa imi amintesc exact la care din totalul de 10 pay tols (din serbia si mk dus intors), dar  imi amintesc ca si vara cand am fost in concediu am remarcat acelasi lucru. probabil ca este mult mai usor si mai putin periculos pentru politisti sa te opreasca dupa  pay tols decat sa stea in drum cand vii pe autostrada cu 140 la ora. asa că nu strica un pic de prudenta in ambele tari şi chiar si in grecia unde am vazut 2 intre evzonoi si intersectia salonik-atena
o zi buna

#1679
jcv

jcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007
Revin cu un update la zona Vanju Mare. Am avut drum ieri in zona si pot sa spun ca portiunea Balta Verde - Gogosu - Jiana - Vanju Mare este finalizata 100%. Se circula f bine desi pe alocuri e virajat (pt un drum de campie) si cam ingust.
Drumuri bune!

#1680
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
drumul este foarte bun si de la Vanju Mare la Balacita la granita cu jud. Dolj, apoi pana la Craiova drumul a fost reabilitat mai demult, acest drum ar fi  o varianta pt cei din Craiova ce vor sa merga prin Sr - Mk, are avantaje si dezavantaje, acuma fiecare isi face analiza lui, si isi alegele traseul ce il considera mai potrivit pt stilul lui de condus si masina.

#1681
jcv

jcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007
Dar, am uitat sa va spun ca de la Balta Verde la PF 2 drumul de cateva sute de metri  este fara asfalt deocamdata.

#1682
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postjcv, on 27 noiembrie 2014 - 13:41, said:

Dar, am uitat sa va spun ca de la Balta Verde la PF 2 drumul de cateva sute de metri  este fara asfalt deocamdata.

este un drum comunal acela, nu cred ca va fi modernizat foarte curand, iar podul care trece peste brartul mic al Dunarii este destinat doar vehiculelor usoare, max 3,5 T

#1683
jcv

jcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007

View Postvxp, on 27 noiembrie 2014 - 13:45, said:


este un drum comunal acela, nu cred ca va fi modernizat foarte curand, iar podul care trece peste brartul mic al Dunarii este destinat doar vehiculelor usoare, max 3,5 T

Da, ai dreptate. S-ar putea sa-l asfalteze totusi pentru ca era nivelat cand am trecut eu, poate se pregateau de iarna. M-am uitat mai atent pe googlemaps si am vazut ca portiunea respectiva are 2,6 km. Dezavantajul neasfaltarii acestei portiuni este ca venind dinspre Vanju Mare trebuie sa faci dreapta la Gogosu si apoi sa faci stanga spre Ostrovul Mare daca vrei sa mergi pe asfalt. Distanta Gogosu - Balta Verde Pod PF2 - aprox 7km, iar distanta Gogosu - Ostrovul Mare - pod PF2  -aprox 20km.
Drumuri bune!

#1684
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Salut. Va multumesc pentru detaliile găsite pe acest topic. Mi-au fost de umbrela ajutor. Va doresc sărbători fericite, multă sănătate si un an nou plin de bucurii si realizări. La mulți ani!

#1685
softcristi

softcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.10.2006
Salut, am de gand sa plec in Sofia pe 2.04 pana pe 8.04 si de pe 8 sa ma intorc in RO prin Skopje - Belgrad.
1. Nu sunt proprietarul masinii, o sa fac o procura la notar - ajunge daca e in romana sau poi o si traduc in engleza sau... ???
2. Nu am de gand sa ma cazez nicaieri in Skopje si Belgrad, e asta vreo problema? Pt max 36h petrecute pe teritoriu trebuie anuntata sederea sau se considera tranzit?
3. Ce stiti de posibilitatea de a parca peste noapte undeva si de a trage un pui de somn? Sunt zone sigure, gratuite, etc?
4. Buletin, Certificat de Inmatriculare, Asigurare RCA si de calatorie... altceva mai am nevoie?
5. Pt. Bulgaria o sa cumpar o vigneta de 1 sapt sau o luna daca trec in a8-a zi acolo (?), cum e cu taxele de drum in celelalte tari? Cati bani ar trebui sa am alocati pt astea?
6. Ce traseu recomandati?
7. Ce alte lucruri ar trebui sa mai am vedere? Care e situatia in vami? De ex am trecut in HU pe la Varsand, am aratat documentele, am deschis portbagajul si salut, a durat 30s.
8. Este permisa utilizarea statiilor CB in tarile astea? Sunt romani in Canalul 22?

#1686
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
1. Ia si una tradusa in engleza, romana este putin probabil sa o stie vreun granicer din MK.
2. Nu se anunta nimic.
3. Zone gratuite sunt gramada, sigure, o sa ne spui tu.
4. Asig de calatorie nu este obligatorie dar este bine sa o ai. eventual, permisul de conducere :D
5. Doua de o saptamana 10 euro pt. Bg si cam 11 Euro pt. SRB si MK, depinde pe unde mergi, max 25 euro.
6. Sofia - Skopje - Beograd Mai mult nu pot sa-ti spun ca n-am globul de cristal la mine si nu pot sa ghicesc de unde pleci si unde te duci :)
7. Depinde de noroc si de dispozitia vamesilor. Intre Serbia si MK am stat si 2h si si 2 min.
8. Da. Nu se stie niciodata, au fost drumuri in care n-am auzit pe nimeni si drumuri in care m-am saturat de vorba.

#1687
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Stiti cumva daca punctul de frontiera de la Portile de Fier II e deschis:

http://www.politiade...re/ptf_pfii.php

Trebuie sa ajung in Kragujevac si ma gandeam la acest traseu https://goo.gl/maps/rmDLn

Thx all,
Dan.

#1688
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postmanead, on 04 mai 2015 - 09:54, said:

Salut,

Stiti cumva daca punctul de frontiera de la Portile de Fier II e deschis:

http://www.politiade...re/ptf_pfii.php

Trebuie sa ajung in Kragujevac si ma gandeam la acest traseu https://goo.gl/maps/rmDLn

Thx all,
Dan.

se circula foarte bine pe la PF II, vama nu este asa aglomerata precum PF I iar drumul Severin - Hinova - PF II este ceva mai bun decat Kladovo - Negotin
eu personal nu as folosi acea ruta Craiova - PF II, din cate stiu Craiova - Cetate nu este un drum foarte stralucit, eventual un coleg ce a fost mai recent prin zona sa ne spuna cum sta treaba pe acolo, iar cel ce pleca din DN 56 catre Balta Verde prin Salcia - Gruia, nu prea este unul foate stralucit este foarte peticit, prezinta ceva denivelari.
Mai de graba ti as recomnda Craiova - Cleanov - Balacita - Vanju Mare - Jiana - Balta Verde- PF II, drumul Balcita - Gogosu a fost reabilitat acuma vre-o 2 ani si este in stare foarte buna, s-au executat si lucrari de marcaj.
ai statii peco la Vanju Mare rompetrol mpobil si petrom.

#1689
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postvxp, on 04 mai 2015 - 10:38, said:

Mai de graba ti as recomnda Craiova - Cleanov - Balacita - Vanju Mare - Jiana - Balta Verde- PF II, drumul Balcita - Gogosu a fost reabilitat acuma vre-o 2 ani si este in stare foarte buna, s-au executat si lucrari de marcaj.
ai statii peco la Vanju Mare rompetrol mpobil si petrom.

Adica asta: https://goo.gl/maps/Bi5no

Dar asta: https://goo.gl/maps/rRvCD

Thx,
Dan.

#1690
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postmanead, on 04 mai 2015 - 11:33, said:

Adica asta: https://goo.gl/maps/Bi5no

Dar asta: https://goo.gl/maps/rRvCD

Thx,
Dan.

am fost anu trecut pe la bulgari cu trecere pe la Calafat, stiu ca drumul Calafat - Craiova era in plina reabilitare nu mai stiu in ce stadiu se afla acuma, dar cum ti am mai zis Salcia - Gruia - Balta Verde nu este un drum extraordinar prezinta multe denivelari si foarte peticit, au parut si ceva gropi.

ai mai avea o varinta ceva mai rapida Craiova - Simian - Hinova - Burila Mare - PF II, dar acuma drumul Burila Mare - PF II este cam prost are multe gropi si trebuie circulat cu mare atentie

toate astea eu as zice mai bine pe Cleanov - Balacita - Vanju Mare( aici nu te bagi prin centru e cam nasol drumul, prima la stanga unde este acea statie de autobuz, drept la DN 56A apoi faci stanga dupa statia peco Petrom) - Gogosu

#1691
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Craiova - Calafat e pe jumatate ok pana la Giubega dupa care spre Calafat e cam nasol ca au inceput reabilitarea mai tarziu.

#1692
jcv

jcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007
Revin si eu cu informatii proaspete de pe traseul Simian - Hinova - Burila Mare - Tiganasi -Balta Verde.
Drumul este excelent pana la Hinova, foarte bun intre Hinova si Chilia, bun dar cu ceva gropi mici intre Chilia si Burila Mare.
De la Burila Mare drumul este decopertat pe bucati destul de mari  si urmeaza plombarea. De la Tiganasi pana la intersectia cu drumul ce trece spre Ostrovu Mare drumul deja era peticit si se lucra in directia Burila Mare. Apreciez ca intr-o saptamana ar trebuii sa fie cam gata plombarea. Dupa intesectia cu drumul spre Ostrovul Mare drumul este reabilitat si este f bun pana la Balta Verde. De aici spre vama drumul de 2 km a ramas neasfaltat dar este piatra marunta, se circula bine fara gropi dar cu ceva praf.
Ziua se circula f bine (lejer 100km/h) pe tot traseul (inclusiv zonele cu ceva gropi), dar noaptea trebuie un pic de atentie.
Ca idee eu am facut de la iesire din Simian pana la Balta Verde 35 de minute pentru ca traseul e aproape pustiu si am avut si un "iepure" de care sa ma tin.
Drumuri bune!

Edited by jcv, 13 May 2015 - 08:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate