Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4195
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009

View Postlanga, on 10 decembrie 2014 - 11:44, said:

Ca sa am 7 grade trebuie pusa pe 4(din5). Inca ceva am observat.Am repus-o in functiune,goala.Dupa 30min de functionare neintrerupta in congeletor e tun,in frigider inca nu se simte rece partea de vaporizator.
Posibil ca circuitul de racire frigider-congelator sa nu fie dozat corect,sau vaporizator frigider gatuit (infundat) undeva??Deci sa raceasca prea mult congelatorul pana se raceste in frigider??
Argumente ale acestei ipoteze, consumul : pe frigider scrie 300kw/an din calcule depaseste 450Kw/an.
Merge 35 min-sta 20min.Rotunjind calculul la 30-30 min.Adica 12h/zi functionare. Deci 182zile/an x 24h=4380ore  4380x0,1kw=438KW/an   Deci consuma peste 438Kw in loc de 300.
compresorul MTH115 ar fi din topul gamei,urmarind tabelul din link
http://www.tee.com.t...pm_r600_pd.aspx
La alte combine am observat timpul de functionare-pauza mult mai mari.

Daca in congelator e tun iar in frigider e cald, problema nu e la compresor. Sper ca nu ai aruncat compresorul vechi, deoarece banuiesc ca nu el cauza probleme. Nu cunosc modelul tau de combina. Exista combine cu un circuit de racire si combine cu 2 circuite de racire. De asemenea, e combina clasica sau NO FROST ? Daca e NO FROST , poate fi vorba de blocarea unor circuite de aer. Daca e clasica, cel mai probabil ai pierdere de freon, neexistand circuite de aer . Cand functiona normal, ingheta peretele din spatele frigiderului pe interior ?
Din moment ce ai schimbat compresorul cu unul de la alta firma si cu alti parametri tehnici, nu mai conteaza ce spune in cartea tehnica  cu privire la durata de functionare. Daca "noul" compresor a fost gandit pentru combine cu volum mai mic, e normal sa mearga mai mult, dar totusi trebuie sa isi faca treaba

Edited by sceptic_schizo, 10 December 2014 - 23:15.


#4196
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Salut
Nu inteleg cum unii au asteptari de la aparate sa intre in parametrii normali din prima secunda daca se poate, in ganeral aparatele astea se rodeaza si ele putin, aveti rabdare vreo luna si apoi masurati.Si la o masina ii faci rodajul vreo 50 000km.Mai cu rabdare fratilor ca nu arde.
Consumul e mediu , nu e fix , logic, depinde cat bagi in el si la ce temperatura il tii.
Cu calm se trece marea.😤😤😤😤😤😤  

Edited by GEORGE1976, 12 December 2014 - 22:13.


#4197
langa

langa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.11.2007

View Postsceptic_schizo, on 10 decembrie 2014 - 23:10, said:

Daca in congelator e tun iar in frigider e cald, problema nu e la compresor. Sper ca nu ai aruncat compresorul vechi, deoarece banuiesc ca nu el cauza probleme. Nu cunosc modelul tau de combina. Exista combine cu un circuit de racire si combine cu 2 circuite de racire. De asemenea, e combina clasica sau NO FROST ? Daca e NO FROST , poate fi vorba de blocarea unor circuite de aer. Daca e clasica, cel mai probabil ai pierdere de freon, neexistand circuite de aer . Cand functiona normal, ingheta peretele din spatele frigiderului pe interior ?
Din moment ce ai schimbat compresorul cu unul de la alta firma si cu alti parametri tehnici, nu mai conteaza ce spune in cartea tehnica  cu privire la durata de functionare. Daca "noul" compresor a fost gandit pentru combine cu volum mai mic, e normal sa mearga mai mult, dar totusi trebuie sa isi faca treaba

E simpla cu un singur circuit,nu stiu ce compresor a avut original. Ce am observat, in frigider,suprafata pe care ingheata are doar 15cm inaltime (latime cat frigiderul) .(Vaporizatorul e incastrat,nu s-a umblat la el).  De aici cred ca e ineficienta. Trebuie data pe 4(din5) ca sa raceasca ca altele pe 2.
Acum nu stiu alte arcticuri asa au vaporizatorul de mic,(in compartimentul frigider) sau nu ingheata decat o parte din el??  La indesit,wirpool similare,ingheata pe o inaltime de 35cm.Deci suprafata dubla.
La o suprafat de racire asa mica,e normal sa mearga mult

#4198
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009

View Postlanga, on 13 decembrie 2014 - 11:06, said:

E simpla cu un singur circuit,nu stiu ce compresor a avut original. Ce am observat, in frigider,suprafata pe care ingheata are doar 15cm inaltime (latime cat frigiderul) .(Vaporizatorul e incastrat,nu s-a umblat la el).  De aici cred ca e ineficienta. Trebuie data pe 4(din5) ca sa raceasca ca altele pe 2.
Acum nu stiu alte arcticuri asa au vaporizatorul de mic,(in compartimentul frigider) sau nu ingheata decat o parte din el??  La indesit,wirpool similare,ingheata pe o inaltime de 35cm.Deci suprafata dubla.
La o suprafat de racire asa mica,e normal sa mearga mult

La combina mea Electrolux cam tot 15 cm ingheata si am 1-2 grade e raftul de jos. Plus ca merge 25 minute dupa care sta 40. Dupa cum spuneam, posibila piedere de freon. Degeaba schimbi compresorul daca instalatia de racire are un por. Daca inainte de interventie suprafata care ingheta era mai mare decat cea care ingheata acum e sigur piedere de freon

#4199
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
Va salut, pana la urma Gorenje in sus Gorenje in jos? Ca ma tenteaza o combina eventual clasa A++, cat mai spatioasa(am vazut la 325l), dar vad ca parerile sunt impartite.. ca Danfoss nu mai exista.. pana la urma ce gust au strugurii? Va multumesc!

#4200
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Eu am cumparat prin septembrie a.c acest model RK61FSY2W, de pe site-ul producatorului avand la acel moment promotia cu extragarantia de 3 ani pe langa cei 2 inclusi (vad ca e si acum - se activeaza sunand in call center, furnizand detaliile modelului si se primeste un cod). Pot spune ca din punct de vedere al clasei energetice A+, consumul de energie electrica, comparativ cu lunile similare ale anilor precedenti, a scazut cu 50kw pe luna. Ca functionare am cronometrat intr-o noapte alba (eram racit si nu aveam somn) durata fuctionare - repaus si pot spune ca intervalele difereau. Ca si dimensiuni sunt dezamagit, dar pt 2 persoane este ok. Congelatorul are cam mici sertarele si spatiu dupa ele, se pot scoate si utiliza spatiul mai mare, datorita geamurilor dintre sertare. Produs in Serbia cu compresor Secop fabricat in Slovacia. Model frostless, cat mai simplu, nu display sau alte electronice, nu folosesc racirea dinamica desi este prezenta. Ca si setare, in cartea producatorului este mentionat sa se lase la jumatatea intervalului dintre 2 puncte de la termostat, dar eu am setat pe mai putin rece. Pot spune ca e foarte rece in frigider.

Edited by crazyalex86, 14 December 2014 - 21:59.


#4201
langa

langa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.11.2007

View Postsceptic_schizo, on 13 decembrie 2014 - 14:11, said:

La combina mea Electrolux cam tot 15 cm ingheata si am 1-2 grade e raftul de jos. Plus ca merge 25 minute dupa care sta 40. Dupa cum spuneam, posibila piedere de freon. Degeaba schimbi compresorul daca instalatia de racire are un por. Daca inainte de interventie suprafata care ingheta era mai mare decat cea care ingheata acum e sigur piedere de freon

Multumesc pentru raspunsuri.Azi vin de la socrii,au unul acelasi model,tot 15 cm ingheata.Nici acela nu raceste foarte tare.Deci asa e proiectat Arcticul.Cam aiurea. Posibil freon mai putin,ca merge 40min si sta 20. Cu toate ca radiatorul din spate degaja caldura,si instalatia bolboroseste.Asa fac astea. Deci totul e normal,mai putin randamentul, fata de cel dat de producator 300Kw/an.
.Poate e exagerat si ala,ca sa faca vanzare! Sau o fi calculat la 15 grade ambiant si 10 in frigider. Asa ca,nu mai e nici arcticul ce era odata..

#4202
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Toate frigiderele cu usi reversibile vin cu plasticele necesare schimbarii usilor? Ca la Beko-ul nostru (DBK386WD++) nu le gasesc si-mi sparg acum capul daca le-am pierdut sau n-au venit cu combina Posted Image Fix ce-mi trebuia vinerea seara ...
Mai am si un congelator Arctic AC256+ si la ala zdrangane ceva tabla dar nu tot timpul. A da, si a venit cu cele necesare schimbarii usii.

Edited by shiva, 19 December 2014 - 22:02.


#4203
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Da. Ai tot ce ai nevoie in pachet. Daca nu ai inseamna ca se folosesc aceleasi balamale dar montate altfel. Depinde de aparat. La mine la combina sunt aceleasi balamale dar puse altfel......scrie in cartea tehnica.

Edited by Clovis, 19 December 2014 - 23:22.


#4204
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Danfoss a fost cumparat de nemti iar acum se cheama Secop. Alt nume , aceeasi tehnologie. Nu inteleg entuziasmul pentru Danfoss. Eu am luat combina Electrolux deoarece am avut un compresor Electrolux montat pe vechiul frigider - inlocuind un Danfoss - si mi-a scazut factura la curent pe lunile de vara de la 300 lei la 50 lei. Din pacate, combina are motor Secop, deci tot Danfoss, si se vede

#4205
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Daca tin minte bine ce am citit pe siteul lor cred ca mai degrabă e un fond de investiții german cu unitati de producție destul de multe in china...

#4206
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Aveti idee ce material e ala cu care izoleaza "teava" de sub compresor? A meu nu are asa ceva si cred ca de acolo se aude cum face "flosc flosc" Posted Image cand pompeaza lichidu' de racire, sa cumpar si sa o antifonez eu.
Ce instalatii de rahat, era sa lesin cand am vazut ce sarme sunt aruncate p-acolo, daca asa se face treaba la o combina de 3000+ lei made in germany atunci nu stiu ce sa mai zic...

Attached Files


Edited by Andrei_006, 21 December 2014 - 18:55.


#4207
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cam asa sunt toate...p'afara tancuri, mari, impresionante..te uiti in spate si dai fuga la butic sa iei.spray de muste..doamne fereste sa ni aterizeze pe.vreo conducta d'aia lasata ampururea p'acolo ca varsa toate flatulatiile afara...daca ai ghinion.de vreun gandac mai gras..clar o arunci.

#4208
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

Cam asa sunt toate
Chiar toate? :lol:

#4209
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu chiar toate, cea mai mare parte...lein.comparatie cu ce era acum 10-15 ani cand "toate" erau facute mai cu simt de raspundere.
Puteai bunaoara sa te mai si muti fara sa iei altul, daca vecinul care te ajuta era nitel pilit si se.impiedica de un capat de conducta isi julea tibia..


#4210
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012
Nu-I adevarat. Capilarele si filtrul plus alte conducte de pe langa compresor au fost dintotdeauna fragile. Numai ca ele pot fi carenate cum vei vedea in pozele cu RL60GZGIH de la Samsung , spre exemplu. Acea poza este , mai mult ca sigur, a unui Bosch, care si mie mi s-a parut deprimant de prost alcatuit si slab conceput in ceea ce priveste protectia elementelor constructive "din spate", ca sa zic asa. Deh, turcisme...!
Sarbatori fericite si tihnite tuturor!Posted Image

#4211
nervu

nervu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 15.07.2006
Va rog sa ma scuzati ca sunt off-topic , dar as avea putin nevoie de niste sfaturi.Am cumparat un frigider Hotpoint care din pacate nu intra pe usa de la bucatarie.Este vorba despre: http://www.emag.ro/f...w/pd/DK39LBBBM/
Noroc ca are usi reversibile si ca sa pot sa-l bag in bucatarie ar trebui sa dau usile jos.Mai e o problema si cu un cablu care se conecteaza la displayul de pe usa de la congelator , sper sa aiba vre-un conector care sa iasa usor.

Exista vreo procedure de demontare remontare a usilor?

Edited by nervu, 04 January 2015 - 19:51.


#4212
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Procedura ar trebui sa fie descrisa in manual (la Samsung asa este). Atentie insa, usile sunt grele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate