Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1801
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In timpul asta o sa circul la oha fara nici un act la mine, nu?


Permisul e de tip nou. Nu scrie adresa insa scrie ca e emis de ... Judet
Iau amenda daca il las asa?

#1802
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Nu circuli in perioada asta, de exemplu la mine a durat doua ore pana mi-au eliberat numerele cu actele, in perioada aia masina nu sa miscat.

#1803
anazo

anazo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2015
Buna ziua, care e diferenta intre transcriere si inmatriculare autoturism?Multumesc

#1804
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se inmatriculeaza orice masina noua, cumparata din showroom sau adusa din exterior!

Se transcrie orice masina gata inmatriculata deja in RO!

Edited by arab, 07 August 2015 - 10:11.


#1805
anazo

anazo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2015
Multumesc frumos.

#1806
Furyous

Furyous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.02.2007
Salut,
Vreau sa vand o masina noua (castigata), care nu a fost inmatriculata (pe talonu nu exista proprietar), dar care figureaza la directia fiscala si pentru care se plateste impozit.
Mai trebuie sa fac eu si altceva in afara de contract vanzare/cumparare si fisa fiscala?

#1807
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Ii dai si actul prin care ai devenit propitar si printre actele masinii, ar trebui sa ai un certificat de conformitate.

#1808
Furyous

Furyous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.02.2007
Mersi frumos!

#1809
iftimieionut

iftimieionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 09.01.2011
Am cumparat o masina de la un samsar...Mi-a facut contract V/C intre mine si neamt mi-a dat brief-ul mare si mic...Mi-a adus el masina in fata blocului cu niste numere de Ungaria pe care si le-a luat pe motiv ca sunt ale lui si le mai foloseste si la alte masini pe care si le aduce din Germania...

Am facut dosarul pentru inmatriculare cu toate actele (RAR, taxa mediu platita, traduceri, fise etc, etc.....)
Vad ca mi se cere si placutele cu numerele straine ale masinii...Daca persoane care mi-a adus masina si le-a luat eu ce le spun la inmatriculari...Am citit pe multe forumuri ca pot sa dau o declaratie scrisa in fata celor de la inmatriculari si sa spun ca am pierdut numerele, dar si asta depinde de cum "a dormit" ala de la ghiseu...

Daca a mai fost cineva in situatia mea si poate sa-mi spuna cum a rezolvat treaba i-as fi recunoscator...ca nu vreau sa ajung la inmatriculari si sa ma intoarca ca deja m-am saturat de umblat dupa teancuri de hartii...

#1810
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Daca am o amenda neplatita dar impoziul la masina e platit si vreau sa scot certificat fiscal, voi intampina probleme ? :)

#1811
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 genius07, on 14 august 2015 - 18:35, said:

Daca am o amenda neplatita dar impoziul la masina e platit si vreau sa scot certificat fiscal, voi intampina probleme ? Posted Image
Tu ce zici...?

#1812
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Am inteles ca imi poate elibera certificat fiscal si cu amenda dar nu stiu daca noul proprietar va intampina probleme la inmatriculare...

#1813
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Pana nu ai totul platit pana la ultimul leu nu-ti scoate nimic de la primarie.

#1814
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 genius07, on 14 august 2015 - 18:35, said:

Daca am o amenda neplatita dar impoziul la masina e platit si vreau sa scot certificat fiscal, voi intampina probleme ? Posted Image
cumparatorul nu are treaba ce datorii o sa ai tu trecute pe acel fiscal.
daca reusesti sa scoti fiscal, pentru el e o.k. fiscalul sa fie pentru vanzare, nu pentru altceva.

#1815
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Pai asa mi s-a spus de la taxe, ca imi elibereaza certificat fiscal dar noul proprietar va avea probleme la DRPCIV... banuiesc ca vroia doar sa ma sperie sa platesc amenda... Posted Image)

Multumesc de sfaturi! Posted Image

Edited by genius07, 15 August 2015 - 11:01.


#1816
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
gasesti cumparatorul, faci contract de vanzare si fisa de inmatriculare, te duci cu fisa sa ti-o stampileze. Fiscal separat, ori stampila pe fisa, e acelasi lucru.
Ii dai fisa cumparatorului, ala se duce la el la taxe si mai primeste o stampila, fisa o foloseste la politie in dosar.

#1817
cappyok

cappyok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.09.2010
Salut, vreau sa aflu si eu ce acte imi trebui de la vanzatorul unei masini  cu numere straine (germania) cat si cu numere de ROMANIA (cel cu numere de RO este intermediar : adica a cumparat masia de la proprietar si nu a inscriso pe numele lui " ce acte imi trebui pt a cumpara acest {gen} de masina")

Edited by cappyok, 15 August 2015 - 23:06.


#1818
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut !

Daca masina e deja inmatriculata in Romania, inafara de a cere express proprietarului certificat fiscal (sa nu ma trezesc ca nu pot inmatricula masina ca are datorii), dovada ANAF ca a platit taxa de poluare, mai e nevoie de autentificare la RAR ??

Daca ma duc sa iau masina din alta localitate, doar fac contract de V/C, cer certificat fiscal +dovada ANAF taxa, si cer radierea masinii de la vechiul proprietar/primarie (ma rog pana la urma asta e problema lui), pot circula cu ea asa??

In CIV noul proprietar se trece cumva la RAR, sau unde?


Si inca ceva contractul de V/C banuiesc ca se face in prezenta unui notar, nu?

Edited by M4V3RiCk_, 16 August 2015 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate