Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Scor mic la testare placa nvidia

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016
am cumparat un laptop ASUS cu intel i7 skylake si o placa video nvidia 940mx si tocmai ce am testat-o cu unigine heaven brenchmark si imi da un scor foarte mic. 278 la setari intr-adevar full hd , ultra quality, tessellation extreme si anti aliasing x8. Totusi e un scor prea mic. Ce parere aveti?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mai scade antialisingu ala, ca n-ai ce face cu el la 8x, ei avea procesor top dar placa video nu-i top. Dai pe mediu la setari si te bucuri de jocuri, lasi testele deoparte. Daca stiai ca vrei jocuri trebuia sa te orientezi spre desktop.

Edited by xkos, 10 December 2016 - 23:06.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu cu gtx 960 overclockat si i5 6500 scot 880 pe exact setarile mentionate de tine.
[ https://i.imgur.com/v0tGJOq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Principiul e ca gtx 960m e pe jumate ca putere fata de gtx 960 de desktop deci ar scoate probabil 400 si ceva pe setarile alea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PnTipp8tCc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe laptop nu ai ce face cu antialiasing-ul mai ales cand e fullhd, personal vad ca o tampenie laptopurile cu ecran full hd, 1366x768 e suficient pt un laptop. Am un laptop la rezolutia asta si e numai bine.
La nVidia serile pana in x40 sunt placi mai slabe dedicate lucrului la birou, de la 950, 960 incolo incepe sa se miste treaba.
Primele setarile la care poti renunta sunt antialiasing, anistropic filtering mai redus, shadows, ambient oclusion si mai sunt cateva specifice unor jocuri.

#4
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005

 SpeedDemon, on 10 decembrie 2016 - 23:42, said:

Eu cu gtx 960 overclockat si i5 6500 scot 880 pe exact setarile mentionate de tine.
[ https://i.imgur.com/v0tGJOq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Principiul e ca gtx 960m e pe jumate ca putere fata de gtx 960 de desktop deci ar scoate probabil 400 si ceva pe setarile alea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PnTipp8tCc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe laptop nu ai ce face cu antialiasing-ul mai ales cand e fullhd, personal vad ca o tampenie laptopurile cu ecran full hd, 1366x768 e suficient pt un laptop. Am un laptop la rezolutia asta si e numai bine.
La nVidia serile pana in x40 sunt placi mai slabe dedicate lucrului la birou, de la 950, 960 incolo incepe sa se miste treaba.
Primele setarile la care poti renunta sunt antialiasing, anistropic filtering mai redus, shadows, ambient oclusion si mai sunt cateva specifice unor jocuri.

omul  asta a explicat esenta laptopurilor asa zise gaming comparativ cu un desktop Posted Image la desktop incepi cu sursa si poti termina inclusiv cu un monitor cu ultra rezolutie ce poti schimba,de la memorie la placa de baza,pt placa video pe care o doresti ca si comparatie de la hdd sau sshd la ssd ,de la procesor i3 m la procesor ultra gaming i7 6600k de la carcasa cu cooling acid bla bla cu ultra raciree apa la carcasa no name,in afara de clevo care si ala e un compromis pt ca si acolo ai limitate optiunile de schimb a placilor grafice in functie de procesor si placa baza detinute nu ai ce face apropo eu cu dell 7559 cu i5 si gtx960m scot aceleasi scoruri ca si el in ultra extreme in unigine deci astA e platforma asta e scorul poate la I 7 si gtx960m scoate cateva fps in plus si cam atat ....daca vrei ceva mai bun uita te la gtx 1060m 1080m nici nu mai zicPosted Image si eu zic ca anti aliasing nu isi  are rostul la led ips fullhdPosted Image

Edited by ady69, 11 December 2016 - 04:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate