Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

laptop ASUS - se stinge automat la low battery

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
Salutare!
Laptop ASUS ROG G56JK.
Daca pana de curand mergea normal (pe la 7% intra in hibernation sau alta forma de shutdown) - acum se stinge brusc - de parca ai oprit sursa de curent la un desktop.
De asemenea, uneori vad ca zice 'plugged in, not charging).
Tocmai a iesit din garantie.
Apreciez sfaturile voastre, multumesc! Sa cumpar alta baterie? ar putea fi si alta problema care sa afecteze bateria (cablurile etc?)

HwMonitor:

Hardware monitor Battery
Voltage 0 10.89 Volts [0x2A8A] (Current Voltage)
Capacity 0 56628 mWh [0xDD34] (Designed Capacity)
Capacity 1 16476 mWh [0x405C] (Full Charge Capacity)
Capacity 2 13209 mWh [0x3399] (Current Capacity)
Level 0 71 pc [0x1D] (Wear Level)
Level 1 80 pc [0x50] (Charge Level)

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai umblat pe la setarile bateriei ?

#3
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011

 TruculMagic, on 05 decembrie 2016 - 21:30, said:

Ai umblat pe la setarile bateriei ?

Da, de 2 ani il pun pe High Performance in mod uzual, uneori pe Balanced sau Saver, am si modificat uneori setarile.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu, ma refer ca poate i-ai dat sa se opreasca, cand ajunge pe LOW sau ai modificat sa iti afiseze low cand e la 0-1% bateria ?
[ http://image.prntscr.com/image/941c104668db40d1bf47711a7e3ca9c7.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://image.prntscr.com/image/515db572a0d047e890fedbf27094a126.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
i-am dat sa revina la default pe toate... chit ca nu aparea niciunde varianta cu shut-down instantaneu (cred ca nu e nici macar safe, e ca si cand intrerupi un desktop de la retea 220)/ Nu era niciunde setat pe asemenea settings extreme. Oricum, vad ca se stinge undeva pe la 10%, uneori mai mult..

 TurboBot, on 05 decembrie 2016 - 22:05, said:

eu zic sa-i dai un par si sa-ti iei altu'

Eu iti recomand sa spammezi in alta parte.

Edited by atomcat, 05 December 2016 - 22:11.


#6
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
salutare

ce inteleg eu din HwMonitor :
- bateria ta avea initial 56628mWh ( Designed Capacity ) - la capacitatea asta a fost proiectata
- la ultima incarcare completa in baterie au putut intra doar 16476mWh ( Full Charge Capacity )

daca datele sunt corecte, reiese ca bateria ta mai poate stoca 29.1% din cat putea cand era noua

presupun ca durata de functionare din baterie a scazut semnificativ ?
daca da -> bateria e foarte uzata / deteriorata, si tensiunea bateriei cade prea repede -> laptop ramane fara alimentare inainte ca bateria sa mai aiba doar 7% din capacitate.

exemplu pe un acumulator ~ nou , alta unitate de masura folosita:
charge_full_design: 7800mAh
charge_now: 7600mAh    => 97.4% din maximul proiectat


( explicatie scurta: o data cu uzarea celulei rezistenta interna creste - element parazit. cu cat rezistenta interna e mai mare cu atat mai multa energie din celula se va pierde acolo, in loc sa ajunga la lapotp in cazul de fata )

#7
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
KingTUx - multumesc mult; asa pare sa fie. Am doua variante: o baterie noua (Asus RO nu are pe stoc, nici Flanco de unde l-am achizionat..), fie o investigatie mai amanuntita a problemei (nu este primmul meu laptop, nu mi s0a mai intamplat sa se deterioreze bateria atat de rau!). Ce parere ai?

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Eu după aproape 4 ani mai am doar 40% pe un K53SJ

#9
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
salutare

nu stiu ce sa zic, baterie noua oricum iti trebuie - daca durata de functionare a scazut atat mult, nu ai ce sa ii mai faci sa o recuperezi.

eu am avut 2 asus-uri: A6RP si K52F.
la primul bateria a rezistat foarte mult ... mai mult decat laptop-ul
la al 2-lea dupa ~ 3 ani a trebuit sa o schimb, scazuse sub 50% din capacitatea initiala

in ambele cazuri am desfacut acumulatorul sa vad in ce stare sunt celulele. la A6RP celulele sunt inca ok, le folosesc sub alta forma. la k52F sunt terminate.

ce diferente am observat eu:
- a6rp folosea celule sony, k52f ceva mai putin cunoscut
- a6rp folosea mai multe celule pentru aceeasi capacitate -> celulele erau mai putin stresate
- mi-am schimbat stilul de utilizare: cu a6rp aveam f multa grija sa il alimentez din baterie doar daca nu aveam alta alternativa, la k52f am fost mai neglijent

pe viitor sa incerci sa il folosesti cat de mult posibil alimentat de la retea.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
A murit bateria,uita-te la ea,ai incarcare la un sfert

#11
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
multumesc celor care au adus o contributie in cadrul acestui topic. O seara buna.
Sper ca Adminii sa ia masuri ref la spammerul de mai sus.

#12
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Nu stiu de cat timp ai laptop-ul dar wear level-ul de 71% arata ca nu a fost folosit/incarcat tocmai corect. In plus charge level de 80% (daca era valoare maxima incarcata) este cam jos setat (asta inseamna ca, atunci cand bateria ajunge la 80% din capacitatea actuala, incarcarea se opreste).
Spre exemplificare uite situatia laptop-ului meu, tot ROG si folosit numai pe High Performance:
Vechime 4 ani, Designed Capacity 78000 mWh, Full Charge Capacity 62880 mWh, wear level 20%, charge level 98%. Mentionez ca in majoritatea timpul hardughia sta legata la retea (cu bateria pusa) si se intampla sa adune 15-20 zile de functionare+stand by (daca nu apare vreun update care cere restart il tin in stand-by).

Deci o baterie noua si folosirea laptopului cat mai mult legat la retea...
P.S. Situatia de mai sus este intalnita la un G75. La varianta mai mica (G56JR - cu aceiasi bateria ca a ta) am un wear level de 10% (full charge capacity 51281 mWh) dupa 2 ani de utilizare in aceleasi conditii ca mai sus.

Edited by Toxic00, 06 December 2016 - 00:27.


#13
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
trebuie schimbata bateria,scuze dar am aceleasi probleme pe un Lenovo g510

Edited by ady69, 06 December 2016 - 17:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate