Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Hotel langa Gara de Nord Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Salut. Ma uitam pe booking punct com la ceva hoteluri pt 23 dec spre 24, doar o noapte ca sa nu dorm in gara Posted Image , practic mi-a aparut chestia dupa ce am comandat biletul de avion pe wizz, si am zis ca hai sa bag un ochi.
Acum daca stau si ma gandesc par ok preturile. Normal am mai stat la un hotel ceva de 4 stele pe langa aeroportul Otopeni, la vre 170 ron pe noapte, cica vreo 30 lire, dar nu am avut la pretul ala cada in baie niciodata, doar dus.
Acum vazabd preturile pe booking, parca m-as baga la ceva f aproape de gara de nord, numit Orhideea residence and spa. Faza-i ca pe site-ul propriu al hotelului, unu la mana ei zic 0 avabilitate pe 23 dec(o fi data prea departe?), si mai zic minim 110lire(130eur) pt camera cea mai mica de 93mp.
Pe cand pe siteul booking apare cica pret nornal 62 lire, si oferta azi fiind doar 52lire la camera(oarecum apartament) de 93mp plus cada mult dorita.
M-am uitat pe reviewuri pe Google maps si apparent chiar ar fi de 93mp camera, adica nu a lasat nimeni review ca a nasurat cu metrul, dar toti zic "super/mega/extra spatios" deci probabil chiar is 93mp minim.
Bun...ideea e ca nu ma intereseaza suprafata, ci doar sa aiba cada si sa fir in zona 50-60 lire pe bune cum scrie pe booking.
A facut cineva booking la hotelul ala pe booking punct com, si in jur de 50-60 lire(2-300 ron)?
Sau stiti ceva hotel 3/4 stele neaparat cu o cada( vreau si eu putin lux nu numsi dus de peasant Posted Image) la o aruncatura de bat(max 1km) de gara de Nord cam in pretul ala?

Edit...un fapt ce imi pkace , e cam s-ar parea ca micul dejun se ia pe acoperis/terasa la orhideea, si sperand ca se poate servi la 5 dimineata(trenul e la 6) ar fi un bonus dragut...sa iau micut dejun cu acea priveliste...bine ar mai fi sa-mi testez camera care poate mi-o fac si eu cadou Posted Image ...un nikon p900 Posted Image  Dar daca e sa fie alt hotel, asta e.

Edited by IVANV, 05 December 2016 - 16:33.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hotel Sir, e chiar vis-a-vis (la coloane), mai e unul spre Basarab (Alizeu parca ii zice), Hotel Orhideea, aproape de Carrfeour.

Sir parca are pana intr-o suta de lei pe noapte. La restul nu cunosc tarife.

#3
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Are cada in baie ?Am vazut hotel Sir pe bookibg, dar parca nu am dat click la detalii....acum asa ca moft divers, mai este vreu hotel prin zona aia cu terasa/mic dejun pe acoperis? Nu e criteriu , doar asa poate din intamplare in cazul in care preturile la Orhidea nu-s corecte pe booking.

#4
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Apropo de servicii in Bucuresti. Voi, cei care locuiti acolo, indicati-mi, va rog, daca stiti, o firma de taxi serioasa care opereaza la Aeroportul Otopeni si care nu te poarta prin tot Bucurestiul, pentru a ajunge la destinatie. Exista asa ceva sau cer prea mult?

Edited by cleopatra00, 05 December 2016 - 16:41.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu altii cum sunt, dar eu am oroare sa fac baie in cazile de hotel, asa ca prefer dusul oricand.

Exista IBIS mare, langa Gara de Nord
http://www.ibishotel...ti-gara-de-nord

 cleopatra00, on 05 decembrie 2016 - 16:41, said:

Apropo de servicii in Bucuresti. Voi, cei care locuiti acolo, indicati-mi, va rog, daca stiti, o firma de taxi serioasa care opereaza la Aeroportul Otopeni si care nu te poarta prin tot Bucurestiul, pentru a ajunge la destinatie. Exista asa ceva sau cer prea mult?

Black Cab sau Uber Posted Image
Ambele au aplicatii de telefon.

====
Pe booking sunt preturi speciale.
Cand lucrezi cu booking, iti "rezervi clar" acele camere. Nu are a face ceea ce e pe booking cu ceea ce e pe site-ul hotelului.

#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Ibis http://www.booking.c...de-nord.ro.html

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 cleopatra00, on 05 decembrie 2016 - 16:41, said:

Apropo de servicii in Bucuresti. Voi, cei care locuiti acolo, indicati-mi, va rog, daca stiti, o firma de taxi serioasa care opereaza la Aeroportul Otopeni si care nu te poarta prin tot Bucurestiul, pentru a ajunge la destinatie. Exista asa ceva sau cer prea mult?

in incinta aeroportului exista niste terminale touchscreen unde poti sa iti comanzi un taxi. Cum a spus si un coleg mai sus, poti alege si blackcab sau uber unde poti vedea si suma care trebuie sa o platesti pe distanta respectiva.

#8
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Adm, on 05 decembrie 2016 - 16:42, said:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu am oroare sa fac baie in cazile de hotel, asa ca prefer dusul oricand.

Exista IBIS mare, langa Gara de Nord
http://www.ibishotel...ti-gara-de-nord



Black Cab sau Uber Posted Image
Ambele au aplicatii de telefon.
Ibis-ul il stiu, dar nu ma incanta. Desi nu cred ca pentru mine era mesajul.

Mersi de informatii. Tocmai mi-a mai spus cineva de uber. De black cab nu stiam. Taxi nu mai vrem in veci. La ultima deplasare in Bucuresti, destinatia a fost in afara capitalei si ne-a plimbat taximetristul inca cinci km fata de destinatie, plus inca cinci intors. Bine ca atunci era cald si aveam si timp de pierdut. Posted Image Acum nu mai riscam, clar!

Cam cat ar face pana in zona guvernului, aproximativ?

 business11, on 05 decembrie 2016 - 16:52, said:

in incinta aeroportului exista niste terminale touchscreen unde poti sa iti comanzi un taxi. Cum a spus si un coleg mai sus, poti alege si blackcab sau uber unde poti vedea si suma care trebuie sa o platesti pe distanta respectiva.
Poti, pe naiba! Data trecuta nu am gasit nimic. Am pierdut vremea aiurea vreo 30 de minute.

Am priceput cum e si cu distanta. Mersi de informatii.

Edited by cleopatra00, 05 December 2016 - 16:56.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Aplicatiile respective iti permit sa setezi pct de plecare si de sosire si iti dau un cost aproximativ.

In cazul UBER, banii ti se iau automat de pe card.
BlackCab insa este mai bun in astfel de situatii, pt ca stii costul si mai ales poti programa plecarea sigura la ora X.

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 cleopatra00, on 05 decembrie 2016 - 16:41, said:

Apropo de servicii in Bucuresti. Voi, cei care locuiti acolo, indicati-mi, va rog, daca stiti, o firma de taxi serioasa care opereaza la Aeroportul Otopeni si care nu te poarta prin tot Bucurestiul, pentru a ajunge la destinatie. Exista asa ceva sau cer prea mult?
Uber!

#11
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Adm, on 05 decembrie 2016 - 17:09, said:

Aplicatiile respective iti permit sa setezi pct de plecare si de sosire si iti dau un cost aproximativ.

In cazul UBER, banii ti se iau automat de pe card.
BlackCab insa este mai bun in astfel de situatii, pt ca stii costul si mai ales poti programa plecarea sigura la ora X.
Tocmai mi-a mai zis cineva de uber si de plata care se ia de pe card, dar nu stiam exact despre ce e vorba. Multumesc pentru informatii, imi sunt de ajutor, oricum! Posted Image

#12
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 cleopatra00, on 05 decembrie 2016 - 16:54, said:

Cam cat ar face pana in zona guvernului, aproximativ?

20 de minute noaptea, dublu ziua. Posted Image

LE: Sau te refereai la pret? :)

Edited by baliosss, 05 December 2016 - 17:59.


#13
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 baliosss, on 05 decembrie 2016 - 17:58, said:

20 de minute noaptea, dublu ziua. Posted Image

LE: Sau te refereai la pret? Posted Image

La distanta ma refeream, nu la pret. Stiu cat au taxiurile pe km la voi. Mult mai putin decat aici.
Nu e nici noapte, nici zi. E seara. Posted Image

Edited by cleopatra00, 05 December 2016 - 18:06.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu imi comand mereu de la terminalele pentru taxi din terminalul de sosiri. n-am avut niciodata probleme. si 99% din timp merg acasa, asa ca stiu cam cat trebuie sa faca cursa, n-am avut niciodata variatii mai mari de 5-10% la pret, in functie de semafoare, trafic, etc.

#15
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016
vizavi de IBIS e si Grivita, cumparat si renovat de dom' Cocos
http://euro-hotels.r...camere-grivita/

baia e de mare spectacol

[ http://r-ak.bstatic.com/images/hotel/840x460/367/36749825.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ElTren, 05 December 2016 - 22:46.


#16
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Adm, on 05 decembrie 2016 - 16:42, said:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu am oroare sa fac baie in cazile de hotel, asa ca prefer dusul oricand.

M-am mai uitat putin pe booking si este si Ibis, si Grivita, si altele...vrei sa zici ca in Ro, sau mai exact chiar acolo in mijlocul Bucurestiului, la hotel de 4 si 5 stele, nu Ibis, altele pe booking, exista riscul sa iei nu stiu ce boala de piele sau etc de la cada?
Adica daca vad ca e jegoasa cada, normal ca nu ma mai bag in ea, deci eu imi inchipui ca la incepand de la 4 stele in sus, poste chiar 3 stele, cada sa fie curata....sau exista chestii/virus/etc ce pot ramane dupa o spalare doar cu apa si solutie ciff whatever...sau cum ?
De ce ti-e oroare ?


 Adm, on 05 decembrie 2016 - 16:42, said:

====
Pe booking sunt preturi speciale.
Cand lucrezi cu booking, iti "rezervi clar" acele camere. Nu are a face ceea ce e pe booking cu ceea ce e pe site-ul hotelului.

Mai tare m-am ametit...deci e de bine sau de rau..adica booking are contract blindat cu fiecare hotel si cand fac booking pe booking neaparat obligat fortat 100% camera o sa fie a mea in data x, ....sau zici ca nu stie booking care-i realitatea cu nr real al camerelor ?!?
La pret la fel....ar putea booking sa-mi ofere o camera in hotel cu  pret sub cel al hotelului insusi daca ma prezint la receptie si fac rezervare pe loc in persoana ? Daca e posibil, probabil fiindca e asa din timp, nu ? Acum ideea e ca vad diferente "prea" mari intre pret pe site propriu fata de booking si ma gandesc sa nu ajung la hotel si aia sa-mi zica " eroare de sistem, mars de aici ca nu-ti dam camera noastra de 4 stele cu 40% reducere nebunule"...

Cleopatratica Posted Image Posted Image

Edit: am luat taxi din aeroport folosind aparat din ala de rezervat si am platit corect, pret pe km cat scria pe portiera....asta dupa ce alta data am luat un taxi la nimereala din afara aeroportului si a vrut 100 lei pt vreo 6-7 km, ca cica vezi aeroportul e in afara limitei Bucurestiului si e nu stiu ce taxa mare si vrajeli....ma grabeam si i-am dat o hartie de 20 lire la jeg la final...... cu  toate ca in trafic ne-am oprit paralel aprox. cu o masina de politie....putea sa fac le atrag oarecum atentia iesind din taxi si aruncandu-ma pe capita politiei strigand: help ma fura la drmul mare...dar am zis ca probabil politistii o sa fie neinteresati si plictisiti sau o sa-i doara in cot, sau prea o sa le fie lene/corupti ca sa intervina si mai bine nu ma fac de ras....asta acu vreo 2 ani.

Edited by IVANV, 06 December 2016 - 01:55.


#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Booking e un colos pe care nu il superi.

Da, camerele booking sunt rezervate pentru booking!

Bine ai venit in era digitala!
Milioane de oameni folosesc booking.com

Pretul de lista de la hoteluri e peste tot nesimtit.

Uite ce vad eu pt noaptea de 23 (sunt Genius Member)

Attached Files



#18
Blatman

Blatman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2016

 IVANV, on 06 decembrie 2016 - 01:35, said:



Mai tare m-am ametit...deci e de bine sau de rau..adica booking are contract blindat cu fiecare hotel si cand fac booking pe booking neaparat obligat fortat 100% camera o sa fie a mea in data x, ....sau zici ca nu stie booking care-i realitatea cu nr real al camerelor ?!?
La pret la fel....ar putea booking sa-mi ofere o camera in hotel cu  pret sub cel al hotelului insusi daca ma prezint la receptie si fac rezervare pe loc in persoana ? Daca e posibil, probabil fiindca e asa din timp, nu ? Acum ideea e ca vad diferente "prea" mari intre pret pe site propriu fata de booking si ma gandesc sa nu ajung la hotel si aia sa-mi zica " eroare de sistem, mars de aici ca nu-ti dam camera noastra de 4 stele cu 40% reducere nebunule"...

In 99% din cazuri tarifele de pe site-ul propriu al hotelurilor va fi mai mare decat cel de pe booking, expedia etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate