Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Intrebare executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Lucianodej

Lucianodej

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2016
Buna ziua. Problema e așa: sotia are un credit la o bancă pe care nu la mai putut achita din diferite motive, ajungând la ora actuală să fie mai mari penalitățile decât suma restanta ajungând la biroul de credite. De curând am primit o mașină cadou una foarte ieftina si vreau sa o înmatriculez  pe numele meu. Întrebarea e...dac se ajunge la executare silita la creditul sotiei îmi poate lua banca mașina înmatriculată pe mine?????

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Daca in contractul de credit al sotiei, tu nu esti in nici un fel angajament, atunci nu se pot executa bunurile aflate exclusiv pe numele tau.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Troll?
Vinde-o si plateste datoria.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca sotia a luat creditul inainte de casatorie, este numai al ei, daca este luat dupa casatorie creditul este si al tau.
In cazul 2 banca executa toate bunurile comune.

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
nu cred sa aiba treaba daca e pe numele tau

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
intr-o tara normala masina ar fi vanduta si ar mai plati din creditul la banca
pentru ca masina va cere bani sa fie intretinuta si se presupune ca acestia nu sunt, de vreme ce creditul nu a fost platit
dar as zice ca theadul miroase a "cum sa dau teapa in continuare"...

#7
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View Postaeon, on 05 decembrie 2016 - 13:34, said:

intr-o tara normala masina ar fi vanduta si ar mai plati din creditul la banca
pentru ca masina va cere bani sa fie intretinuta si se presupune ca acestia nu sunt, de vreme ce creditul nu a fost platit
dar as zice ca theadul miroase a "cum sa dau teapa in continuare"...

Da, biata banca...

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
bietii clienti ai bancii poate, doar un tampit poate crede ca banca pierde ceva in toata povestea asta cu creditele neplatite
vor suporta costurile toti bun platnicii prin comisioane si dobanzi crescute

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
in anumite conditi datoria se poate prescrie si mai nou parca nu mai au voie sa vanda datoria unei firme de recuperare.....

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 13.06.2011
se executa bunurile proprii, masina daca nu este bun comun si nefiind inmatriculata pe numele ei, nu apare ca bunul ei.

pentru bunurile comune (de exemplu locuinta), se face partaj si se executa partea sotiei.

Recomandat este sa vinzi masina si sa achiti datoria acumulata. In mod normal si banca cred ca ar fi dispusa sa mai renunte din penalitatile alea daca vede ca isi poate recupera debitul.

#11
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
Cel mai bine vorbeti cu un avocat sau un executor judecatoresc , ei stiu cel mai bine legislatia.
Si chiar daca nu mai vand catre firme de recuperare creante creditele neplatite , acestea pot fi executate drect de banca

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postaeon, on 05 decembrie 2016 - 13:49, said:

bietii clienti ai bancii poate, doar un tampit poate crede ca banca pierde ceva in toata povestea asta cu creditele neplatite
vor suporta costurile toti bun platnicii prin comisioane si dobanzi crescute
Doar un biet client tampit poate crede ca daca oamenii platesc la timp, primeste vreun beneficiu din partea bancii.
La beneficiu ne referim la reducere dobanda de la 8-9-15% la 4-5%, nu vrajeli 0 taxa de acordare.
Chiar foarte tampit! Posted Image

#13
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View Postaeon, on 05 decembrie 2016 - 13:49, said:

bietii clienti ai bancii poate, doar un tampit poate crede ca banca pierde ceva in toata povestea asta cu creditele neplatite
vor suporta costurile toti bun platnicii prin comisioane si dobanzi crescute

Clientii bancii sunt supusi la comisioane si dobanzi crescute indiferent de situatie.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai mult ca sigur, numai ca nu e acelasi lucru o crestere de dobanzi si comisioane de 5% fata de una de 50% pentru acelasi interval de timp

#15
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 14.04.2006
Nu era ceva ca penalizarile nu pot depasi valoarea debitului restant? Nu mai tin minte unde am citit.

Cred ca are legatura cu faptul ca banca e asigurata deci nu pierde nici un ban si firma asiguratoare nu poate poate face profit prin dobanzi, asta era logica parca.

PS: vreau si eu o masina cadou, cat de ieftina :)

Edited by gigiipse, 05 December 2016 - 15:29.


#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 13.06.2011

View Postlelali, on 05 decembrie 2016 - 14:57, said:

Chiar foarte tampit! Posted Image

si cei care iau credite crezand ca banca este institutie caritabila si de bine-facere cum sunt?

View PostRepulse #, on 05 decembrie 2016 - 15:18, said:


Clientii bancii sunt supusi la comisioane si dobanzi crescute indiferent de situatie.

S-a schimbat legislatia, banca nu poate percepe decat dobanda, comision de acordarea si comision de administrare care sunt comunicate in prealabil

View Postgigiipse, on 05 decembrie 2016 - 15:27, said:

Nu era ceva ca penalizarile nu pot depasi valoarea debitului restant? Nu mai tin minte unde am citit.

Ba da, OUG 52/2016, art. 54

#17
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postun_dac, on 05 decembrie 2016 - 16:37, said:

si cei care iau credite crezand ca banca este institutie caritabila si de bine-facere cum sunt?
Pe cel putin aceeasi linie sau retardat sa creada ca ii ia si nu ii mai da. Ideea e ca nu de putine ori am vazut pe aici "vaaaai, din cauza rau-platnicilor are banca 13% dobanda, oamenii corecti platesc pentru altii". O lae! Ca daca scade default-ul, ii da banca mocca sau dobanda scazuta, rambursabili pe termen nelimitat. :lol:

Nu, frate, banca o sa castige oricand, oricum, nu ii mai compatimiti atata! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate