Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

EVALUARE ANL

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016
Buna dimineata,
sper sa postez unde trebuie problemuta mea.Avem un apartament in care suntem chiriasi, acuma el este in categoria Fond garantare Stat, sunt facute pentru cei care au fost stramutati din casele lor..Am discutat la primarie pentru cumpararea acestuia si mi s-a spus ca dupa ce trece 1 an de cand am incheiat contarctul de inchiriere, am voie sa il cumpar..cash sau in rate.Acest apartament inainte de a se vinde va trebui evaluat, am inteles ca va veni evaluator de la Bucuresti..eu fiind din provincie.Eu cum pot face investitii in el ca sa locuiesc, aceste investitii nefiind prinse in evaluarea ce va avea loc la anul?Nu are gaz tras separat..nu are incalzire.De la primarie mi s-a spus sa fac niste poze, filmulete si sa pastrez toate chitantele de la centrala..gaz si ce mai fac eu acolo.NU mi se pare a avea acoperire juridica faptul ca eu fac un filmulet si il arat la evaluator la anul.
Multumesc

#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 karina22, on 27 octombrie 2016 - 07:29, said:

Buna dimineata,
Avem un apartament in care suntem chiriasi,
Esti RRom?
Daca "Aveti " un apartament si nu este ocupat ilegal, atunci aveti si un contract de inchiriere.
Aveti si un proces-verbal care atesta utilitatile si starea apartamentului atunci cand l-ati luat in primire .
Respectivul pv, il gasiti si la proprietar, solicitati o copie

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Ce acoperire juridica vrei???
Ai citit contractul de inchiriere sa vezi daca ai voie sa aduci imbunatari la apartament in aceasta perioada in care stati in chirie???

#4
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 RCmake, on 27 octombrie 2016 - 07:58, said:

Ce acoperire juridica vrei???
Ai citit contractul de inchiriere sa vezi daca ai voie sa aduci imbunatari la apartament in aceasta perioada in care stati in chirie???
  mai da ce agresiv esti....normal ca am citit contractul...se pot face modificari cu acordul institutiei specificate..nu pot da nume.Intrebarea mea era daca evaluatorul tine cont de ceaa ce fac eu sau evaueaza apartamentul asa cum gaseste

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Daca proprietarul este de acord sa faci imbunatatiri, atunci tii factura si chitanta pentru orice cui cumparat.

Oricum, stai relax, ca locuintele anl nu se mai vand. Vezi declaratiile lui Dancu de acum 2-3 zile. Statul are nevoie de o rezerva de locuinte in caz de calamitate.

#6
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 tiomarami, on 27 octombrie 2016 - 07:57, said:

Esti RRom?
Daca "Aveti " un apartament si nu este ocupat ilegal, atunci aveti si un contract de inchiriere.
Aveti si un proces-verbal care atesta utilitatile si starea apartamentului atunci cand l-ati luat in primire .
Respectivul pv, il gasiti si la proprietar, solicitati o copie
rrom?...sa va raspund la buna dimineata intai..nu exista procesul verbal la chiriasul de dinainte.Nu a avut PV deoarece partamentul l-a primit in urma unei decizii de stramutare din casa pe care a avut-o.

 slai, on 27 octombrie 2016 - 08:04, said:

Daca proprietarul este de acord sa faci imbunatatiri, atunci tii factura si chitanta pentru orice cui cumparat.

Oricum, stai relax, ca locuintele anl nu se mai vand. Vezi declaratiile lui Dancu de acum 2-3 zile. Statul are nevoie de o rezerva de locuinte in caz de calamitate.
Am rezolutie cu acord de vanzare de la primarie valabila dupa 1 de la incheierea contractului de inchirire.

#7
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 karina22, on 27 octombrie 2016 - 08:05, said:

deoarece partamentul l-a primit
In ce tara traiesti ?
Apartamentele NU se primesc .
semintele, buchetele SE primesc .
Iarasi nu inteleg de ce vorbesti despre chiriasul de " dinainte " .
Daca era vorba despre un imobil construit in " antichitate" ? cautai istoricul tuturor celor care au locuit acolo ?
Cel mai probabil tu locuiesti semilegal acolo,nu ai un contract de inchiriere in care sa fi beneficiar.
probabil a murit o ruda ( o matusa mai indepartata ), si te-ai mutat acolo cu catel, purcel si alte bagaje .
Acum vrei sa cumperi .

#8
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 tiomarami, on 27 octombrie 2016 - 08:47, said:

In ce tara traiesti ?
Apartamentele NU se primesc .
semintele, buchetele SE primesc .
Iarasi nu inteleg de ce vorbesti despre chiriasul de " dinainte " .
Daca era vorba despre un imobil construit in " antichitate" ? cautai istoricul tuturor celor care au locuit acolo ?
Cel mai probabil tu locuiesti semilegal acolo,nu ai un contract de inchiriere in care sa fi beneficiar.
probabil a murit o ruda ( o matusa mai indepartata ), si te-ai mutat acolo cu catel, purcel si alte bagaje .
Acum vrei sa cumperi .
Vorbesti in necunostinta de cauza.
Traiesc in Romania...apartemantul a fost primit de chiriasul de dinainte de la primarie, a fost stramutat din casa pe care o avea.Am facut schimb cu el avand o locuinta sociala + desigur o suma de bani.Din cele 5 scari ale blocului, 3 sunt ANL, iar 2 sunt incadrate la Fondul de Garantare de la stat..si crede-ma stau cat se poate de legal, am drept de cumparare dupa 1 an de la incheierea contractului de inchiriere.Intrebarea mea era cum pot sa fac imbunatatiri la el...termopane..o centrala in condensatie cu conditia ca evaluatorul sa nu mi le prinda la evaluare..despre asta discut aici...daca nu esti in tema cu raspunsul pe care vrei sa-l formulezi nu mai raspunde...ca postezi degeba

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Aduci pe cheltuiala ta evaluatorul acreditat, faci evaluarea si apoi te apuci de imbunatatiri.

#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Evaluatorul va evalua imobilul la stadiul care il gaseste in momentul in care face inspectia lui. Raportul va contine descrierea finisajelor, a instalatiilor la data intocmirii raportului de evaluare. De obicei nu se da o valoare separata pe anumite imbunatatiri. S-ar putea face asa ceva cu acordul si la cererea beneficiarului/destinatarului raportului. Totusi e bine sa pastrezi evidenta la toate investitiile pe care le faci, fa si poze (inainte, in timpul lucrarilor, dupa lucrari), nu strica la nimic. Orice sursa de informare poate fi utila si poate ajuta evaluatorul in a justifica o eventuala diferenta intre imobilele fara imbunatatiri si imobilul tau.

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
In contractul de inchiriere este stipulat faptul ca imobilul nu are conexiune la gaze, caldura, ferestre de tip termopan etc?
Mai intai va trebui sa ceri acordul proprietarului (statului) pentru a putea face acele imbunatatiri.
Apoi va trebui sa pastrezi toate actele doveditoare ca ai adus acele imbunatatiri.

Oricum, iti recomand sa platesti un evaluator din banii tai si sa faci o evaluare initiala inainte de a aduce acele imbunatatiri.
Asta ca sa ai un termen de comparatie. Nu e musai ca acel evaluator sa vina de la Bucuresti. Daca e autorizat, evaluarea lui este valida.
Apoi... cred o parte din investitie nu o vei putea recupera nici chiar daca evaluarea finala nu iti e de ajutor. Adica iti vei lua centrala si caloriferele, dar tevile din bloc nu le vei putea lua.

Eventual, poti face un act aditional la contractul de inchiriere cu facilitatile existente acum si (daca proprietarul e de acord) in care sa se specifice ca orice imbunatatire/investitie majora adusa ulterior sa se scada din valoarea finala a evaluarii in cazul cumpararii.
Dar daca nu vei cumpara si  pui, de exemplu, ferestre de tip termopan si vrei sa le iei, va trebui sa aduci imobilul la starea initiala. Adica sa pui la loc ferestrele vechi. Proprietarul nu cred ca te va despagubi pentru eventualele investitii, daca nu e stipulat altfel in contract.

Edited by sfantu.dracu, 27 October 2016 - 10:15.


#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Totusi tine cont de faptul ca suma pe care o investesti in imbunatatiri/ renovari nu se regaseste neaparat integral in valoarea de piata din raport. Ca sa ma fac inteles, sa presupunem ca apartamentul valoreaza 25.000 Eur fara imbunatatiri. Tu te apuci si faci instalatia de gaz, pui centrala, faci renovari la finisaje si instalatii de cca 5000 Eur. Ei bine, tentat esti sa spui ca acum apartamentul valoareaza 30.000 Eur. Dar nu e neaparat asa. Valoarea din raport poate fi 27.500 Eur, sau chiar 32.000 Eur (exagerez diferentele pt a ma face inteles). Imbunatatirile pot sa nu valoreze pentru un eventual cumparator, atat cat ai dat tu pe ele. Poate e mai eficienta o investitie intr-o incalzire electrica (plasme + boiler) decat in CT pe gaz, poate nu e ok sa pui o gresie de 100 lei mp si e suficient sa gasesti cu 40 lei/mp etc.
Oricum valoarea se stabileste prin comparatie de piata (acolo unde exista piata activa), asta insemnand ca se va face comparatie cu alte oferte de imobile simiare care se gasesc pe piata. Exista o grila de calcul, unde se fac corectii si cu ajutorul careia se fac obtine o valoare de piata. Dar deja asta e alta discutie.

Edited by disturbed, 27 October 2016 - 10:23.


#13
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 keta, on 27 octombrie 2016 - 09:59, said:

Aduci pe cheltuiala ta evaluatorul acreditat, faci evaluarea si apoi te apuci de imbunatatiri.
As vrea sa fie asa, dar de la primarie mi s-a spus ca din acest an evaluarile pentru ANL: se fac doar de la Bucuresti, adica vine de acolo si mi-l evalueaza.Nu stiu ca daca fac eu o evaluare acuma  la anul imi va fi recunoscuta de cel care imi vine.

 disturbed, on 27 octombrie 2016 - 10:10, said:

Evaluatorul va evalua imobilul la stadiul care il gaseste in momentul in care face inspectia lui. Raportul va contine descrierea finisajelor, a instalatiilor la data intocmirii raportului de evaluare. De obicei nu se da o valoare separata pe anumite imbunatatiri. S-ar putea face asa ceva cu acordul si la cererea beneficiarului/destinatarului raportului. Totusi e bine sa pastrezi evidenta la toate investitiile pe care le faci, fa si poze (inainte, in timpul lucrarilor, dupa lucrari), nu strica la nimic. Orice sursa de informare poate fi utila si poate ajuta evaluatorul in a justifica o eventuala diferenta intre imobilele fara imbunatatiri si imobilul tau.
exista vreo varianta sa legalizez aceste poze?

#14
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 sfantu.dracu, on 27 octombrie 2016 - 10:14, said:

In contractul de inchiriere este stipulat faptul ca imobilul nu are conexiune la gaze, caldura, ferestre de tip termopan etc?
Mai intai va trebui sa ceri acordul proprietarului (statului) pentru a putea face acele imbunatatiri.
Apoi va trebui sa pastrezi toate actele doveditoare ca ai adus acele imbunatatiri.

Oricum, iti recomand sa platesti un evaluator din banii tai si sa faci o evaluare initiala inainte de a aduce acele imbunatatiri.
Asta ca sa ai un termen de comparatie. Nu e musai ca acel evaluator sa vina de la Bucuresti. Daca e autorizat, evaluarea lui este valida.
Apoi... cred o parte din investitie nu o vei putea recupera nici chiar daca evaluarea finala nu iti e de ajutor. Adica iti vei lua centrala si caloriferele, dar tevile din bloc nu le vei putea lua.

Eventual, poti face un act aditional la contractul de inchiriere cu facilitatile existente acum si (daca proprietarul e de acord) in care sa se specifice ca orice imbunatatire/investitie majora adusa ulterior sa se scada din valoarea finala a evaluarii in cazul cumpararii.
Dar daca nu vei cumpara si  pui, de exemplu, ferestre de tip termopan si vrei sa le iei, va trebui sa aduci imobilul la starea initiala. Adica sa pui la loc ferestrele vechi. Proprietarul nu cred ca te va despagubi pentru eventualele investitii, daca nu e stipulat altfel in contract.
ok, eu vreau oricum sa il cumpar la anul.Il cumparam anul acesta dar trebuie sa stau in chirie 1 an ca sa pot sa il cumpar.Chiriasul anterior avea gaz pe sistem vechi..toti vecinii au tras coloana de gaz separata, mai sunt pe scara doar 2-3 apartamente neracordate la noua coloana.Pe sistemul vechi ma refer la pausal..cat consuma cei 3 vecini se imparte frateste.Dca vecina are 80 de ani si sta non stop cu aragazu deschis iar tu poate stai 12 ore la munca..asta e..se imparte egal.Acord am deja de la primarie pentru tras gaz si centrala..restul mi s-a spus sa pastrez toate chitantele cu tot ceea ce fac in apartament..dar intrebarea e..am usi de lemn..vopsite...au crapat..am vazut ca au bag hartie igienica prin crapaturi ca sa nu fie curent:)...eu vreau sa le iau sa dau vopseaua jos cu pistol aer cald..sau solutie care dizolva vopseaua..vreau sa le aduc la culoare natur..poate le baituesc..dau un lac....cum dovedesc asta?..aduc factura ca am cumparat pistol cu aer cald?

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 slai, on 27 octombrie 2016 - 08:04, said:

Daca proprietarul este de acord sa faci imbunatatiri, atunci tii factura si chitanta pentru orice cui cumparat.

Oricum, stai relax, ca locuintele anl nu se mai vand. Vezi declaratiile lui Dancu de acum 2-3 zile. Statul are nevoie de o rezerva de locuinte in caz de calamitate.

Nu vorbi prostii, legea se finalizeaza in toamna asta, trece sau nu trece prin parlament si apoi vedem. ACUM se poate cumpara.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
ea nu cumpara acum, ci peste un an.
oricum, era inteleg ca nu are anl ci locuinta sociala.

#17
karina22

karina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2016

 slai, on 27 octombrie 2016 - 12:13, said:

ea nu cumpara acum, ci peste un an.
oricum, era inteleg ca nu are anl ci locuinta sociala.
rezolutia deja este data de la primarie cu accept de cumparare in momentul cand voi face 1 an de stat in chirie

 slai, on 27 octombrie 2016 - 12:13, said:

ea nu cumpara acum, ci peste un an.
oricum, era inteleg ca nu are anl ci locuinta sociala.
nu  sociala, e locuinta construita in sistem Fondul de Garantare Stat

#18
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

 karina22, on 27 octombrie 2016 - 11:10, said:

vreau sa le aduc la culoare natur..poate le baituesc..dau un lac....cum dovedesc asta?..aduc factura ca am cumparat pistol cu aer cald?

Iti recomand sa fii mai prudent in investitii pana nu semnezi actul prin care tu devii proprietar. Chiar daca treaba pare sigura, traim totusi in Romania si nu stii ce legi mai dau astia peste o luna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate