Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Pot intra cu cardul pe minus daca il folosesc pe ebay?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Am listat cateva produse pe ebay la care au aparut taxe atunci cand le-am listat (fees). Ma lasat sa le listez desi nu aveam bani pe card. Mentionez ca am atasat cardul la ebay . Intrebarea e daca voi intra pe balanta negativa la card sau nu ci imi va lua bani dupa efectuarea tranzactiilor ? Multumesc

#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Da, poti intra pe minus.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La sfirsitul lunii (sau ceva de genul asta) iti vine factura si iti iau banii. Daca poate intra cardul tau pe minus sau nu doar banca ta si cu tine stiti. Oricum daca n-o sa mearga tranzactia o sa se lase cu ceva comisioane/penalizari (plus probabil contul un pic blocat pina platesti, dar asta nu stiu).

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca nu ai descoperire de cont , o sa se anuleze tranzactia .

#5
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Si nu o sa fiu anuntat de faptul ca voi intra pe minus la card ? Cardul e de la bt visa . Nu am facut nicio schimbare sau modificare la el ci e exact cum a venit. Vad ca parerile sunt impartite. Poate sunt care au folosit diverse servicii pe net si nu au avut bani suficienti in card.... Ce s-a intamplat? Multumesc

#6
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Trimit si hartie in posta cand intri pe minus (deci devii imprumutat), dar mai bine te duci tu inainte sa depui banii pe care ii estimezi ca o sa ii ai pe minus astfel incat sa nu ajungi pe minus.

Ce sa se intample, devii oficial imprumutat si datornic.

Edited by alym, 24 October 2016 - 13:47.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La final de luna, primesti invoice de la ebay. Ebay nu-ti trage banii automat de pe card, decat daca ai autorizat acest lucru. Vei intra cu debit la ei (ebay), nu la banca (pe card).

#8
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostFlorinAnt, on 24 octombrie 2016 - 13:41, said:

Si nu o sa fiu anuntat de faptul ca voi intra pe minus la card ? Cardul e de la bt visa . Nu am facut nicio schimbare sau modificare la el ci e exact cum a venit. Vad ca parerile sunt impartite. Poate sunt care au folosit diverse servicii pe net si nu au avut bani suficienti in card.... Ce s-a intamplat? Multumesc
S-a anulat tranzactia. Daca ai descoperire de cont, iti intra pe minus. Simplu.

#9
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Idea e urmatoarea. Cineva a comandat un produs de la mine. Eu am anulat tranzactia intrucat am vandut produsul local.Acum am fees pentru produsul respectiv desi nu l-am vandut ci am dat cancel la ordin si am anuntat ebay ....Totusi trebuie sa platesc o taxa se pare. Plus 2 produse la care am 2$ pentru listarea lor.....Curios ca desi trebuia sa platesc 2$ m-au lasat sa le listez.Totusi cred ca poti intra pe minus la card.... nu sunt sigur.Multumesc

Edited by FlorinAnt, 24 October 2016 - 20:27.


#10
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Am contactat ebay pentru lamuriri. Am aflat intre timp citind politica ebay ca voi plati cei 2$ doar daca produsul se vinde. In contul ebay apare ca nu am de platit nimic catre ei. In cazul tranzactie pentru care aveam de platit 13$ apre asa Account summary September 16 - October 15 Pacific Time
New fees Includes promotional savings and Romania VAT at the applicable rate.
Final value fees$13.20
Subtotal$13.20
Discounts and credits
Credits-$13.20
Subtotal-$13.20
Total due$0.00

Si la status apare ca nu am nicio datorie catre ei si contul ebay e pe 0. Totusi nici pe card nu aveam bani si am cardul de student visa fara ceva extraoptiuni ci standard. Nu mai inteleg nimic.Sa fiu intrat pe - la card? Nu pot sa verific intrucat nu am cardul la mine datorita unor circumstante...

Edited by FlorinAnt, 24 October 2016 - 21:24.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca nu ai autorizat ebay sa faca plati automate de pe card, nu-ti pot trage bani de pe card. Iti apare un invoice pe care trebuie sa-l platesti la final de luna.

#12
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
E activata din default plata automata doar ca pe card nu aveam bani. Iar sa ajung la sold negativ pe card nu stiu daca se poate intrucat nu figurez la banca ca angajat sau ca primesc banii pe card lunar practic il folosesc doar la cumparaturi.... E card de studenti Visa electron

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E de debit sau de credit ? Din cate stiu, la cardul de debit nu poti intra pe minus, decat pentru maruntisuri datorate bancii, gen taxa de administrare, etc.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 25 octombrie 2016 - 13:44, said:

Din cate stiu, la cardul de debit nu poti intra pe minus

Nu stii bine.

#15
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Am verificat cardul nu am intrat pe niciun minus inca....

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postf300, on 25 octombrie 2016 - 13:52, said:


Nu stii bine.

Poate-mi zici si mie cum sa intru.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faci cumparaturi de mai multi bani decit ai (sau scoti la ATM).

Daca ma intrebi cum sa ai cardul ca sa iti permita vorbeste cu banca ta.

#18
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016

View Postf300, on 25 octombrie 2016 - 17:11, said:

Faci cumparaturi de mai multi bani decit ai (sau scoti la ATM).

Daca ma intrebi cum sa ai cardul ca sa iti permita vorbeste cu banca ta.

Am incercat azi sa fac o plata de 0,8$ cu cardul sa vad daca merge.... Nicio sansa. Deci cel putin in cazul meu nu  merge. Probabil daca esti salariat si iti intra salariu pe card sa poti intra pe minus.... altfel nu cred.Altfel as folosi cardul in loc de imprumut la banca plus ca numi mai trebuie niciun act doveditor pentru venituri Posted Image). In schimb da se poate intra pe minus cu cardul meu daca fac interogari de sold sau accesez alte asemenea si eu am 0 lei.

Edited by FlorinAnt, 25 October 2016 - 20:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate