Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Produs livrat deteriorat Ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Va salut, am o problema, am vandut ceva pe Ebay.de, si produsul a ajuns deteriorat la cumparator.Un amplificator, care a ajuns cu conectorii pentru boxe rupti.Cumparatorul zice ca este al 3-lea pe care il primeste la fel.Care ar fi rezolvarea, poate a mai patit cineva pe aici.Multumesc.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Refund (eventual partial daca cumparatorul e de acord sa primeasca scula defecta) si data viitoare impachetezi mai bine, cu ceva tare pe linga conectorii respectivi.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ambalat foarte foarte bine, cartoane, spuma, bule de plastic, cutie robusta.

#4
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Da, el a gasit tot pe Ebay acei conectori, mi-a  trimis link, si a spus ca sunt cam scumpi, intr-adevar, 120E!, eu am luat 340 pe amplificator, minus 34 comision Ebay, minus 10 comision incasare bani, deci, nu prea ar merge sa mai dau 120.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca vrei sa fi user serios, cumperi omului conectorii si tu ramai cu 176.
Pesemne iti va da calificativ pozitiv pt. acest gest !

#6
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Da, poate ca ai dreptate...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vezi daca ii dai ceva sa vorbiti prin sistemul ebay si sa spuna ca e de acord cu ce ii dai. Ca altfel poate oricind sa spuna ca e greu de montat, ca s-a stricat altceva, etc.

Ideal ii propui un refund X si il intrebi explicit daca e multumit cu suma (evident inainte sa ii dai refund-ul), totul prin sistemul ebay. Altfel te trezesti cu mai multi bani cheltuiti si el poate oricum face claim in orice moment.

#8
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Vezi sa nu fie vreunu' care rupe intentionat conectorii aia. Sunt tot felul de oameni care sunt morti dupa un ban in plus.

#9
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Conectorii de pe Ebay, cei de 120E sunt cei din poza.Eu as putea cumpara, doar conectorii fara acea placuta pe care sunt montati, in jur de 10-12 USD,sunt 12 buc, urmand sa-i fac acele placute, cumva.Pe de alta parte, cumparatorul a propus sa-i facem pe cei de pe Ebay 50/50, adica 65E partea mea, ...inca nu stiu cum sa fac

Attached Files



#10
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdany67, on 24 octombrie 2016 - 07:47, said:

Va salut, am o problema, am vandut ceva pe Ebay.de, si produsul a ajuns deteriorat la cumparator.Un amplificator, care a ajuns cu conectorii pentru boxe rupti.Cumparatorul zice ca este al 3-lea pe care il primeste la fel.Care ar fi rezolvarea, poate a mai patit cineva pe aici.Multumesc.
Da da! Si tie ce poze ti-a trimis, cu primul sau cu a al doilea amplificator busit, ca doar voi trei nu v-ati vorbit intre voi sa ambatati amplificaroarele in acelasi fel! Asta din .de are aere de romanas.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
contacteaza eBay Support si explica cazul. Spune-le faptul ca te intelegi cu cumparatorul la un refund de 65eur spre exemplu. Cum trebuie sa procedezi in cat totul sa fie corect si legal. Dupa ce ai dovada si totul de la eBay atunci il contactezi pe cumparator si spui ce ti-a propus eBay sa faceti.

Ai grija ca daca este neamt si tu nu ii oferi refund poate sa te dea in judecata, multi fac acest lucru.

#12
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

View Postpustiu_22, on 24 octombrie 2016 - 09:57, said:

Da da! Si tie ce poze ti-a trimis, cu primul sau cu a al doilea amplificator busit, ca doar voi trei nu v-ati vorbit intre voi sa ambatati amplificaroarele in acelasi fel! Asta din .de are aere de romanas.

Nu, poza e de la amplif.meu, de asta sunt sigur

View Postbusiness11, on 24 octombrie 2016 - 10:02, said:

contacteaza eBay Support si explica cazul. Spune-le faptul ca te intelegi cu cumparatorul la un refund de 65eur spre exemplu. Cum trebuie sa procedezi in cat totul sa fie corect si legal. Dupa ce ai dovada si totul de la eBay atunci il contactezi pe cumparator si spui ce ti-a propus eBay sa faceti.

Ai grija ca daca este neamt si tu nu ii oferi refund poate sa te dea in judecata, multi fac acest lucru.

E Italian Posted Image

Adevarul e ca la cum manevreaza posta coletele(am vazut un video), doar sa-l fi pus intr-o a doua cutie, eventual de lemn.Si totusi, nu a fost nici ieftin transportul...325 Ron.Si din Italia, am primit un mag care are 25kg, transport 45E.Da' la noi e mai scump, ca e mai bun(transportul)
Amplificatorul are 15 kg.

Edited by dany67, 24 October 2016 - 10:24.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdany67, on 24 octombrie 2016 - 09:54, said:

Conectorii de pe Ebay, cei de 120E sunt cei din poza.
Eu as putea cumpara, doar conectorii fara acea placuta pe care sunt montati, in jur de 10-12 USD,sunt 12 buc, urmand sa-i fac acele placute, cumva.
Pe de alta parte, cumparatorul a propus sa-i facem pe cei de pe Ebay 50/50, adica 65E partea mea, ...inca nu stiu cum sa fac
Intreba-l daca vrea conectorii sa-i primeasca prin curier fara sa-l coste nimic !
Daca e de-acord si tu iesi mai ieftin cumparand si manufacturand conectorii acasa si ii trimiti lui prin curier, fa asa !

#14
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Asa m-am gandit si eu.El este de acord, insa i-am cerut sa masoare exact acele patrate de plastic pe care vin conectorii montati, ca sa fiu sigur ca se potrivesc.Probabil gasesc pe undeva sa confectionez trei patrate din ceva, plastic.

#15
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Acum o sa credeti ca poate sunt nebun.Dar va spun ca nu sunt.Astazi al doilea produs a ajuns la un cumparator, tot din Italia :).Si, ce credeti?Nu, nu e lovit, insa zice ca nu functioneaza, nici macar nu se aprinde!Si spune ca el deja a fost la un service cu el, si,...e problema grava, unul din canale are un SCURT CIRCUIT, lucrare de 100-150 E!Spune ca vrea sa il trimita inapoi.Are chiar si o factura de la acel service, de 20E.Am luat deja calificativ negativ.Simt ca o iau razna.Cum naiba poate un aparat sa faca scurt pe drum?Astia or fi oameni seriosi?Daca primesc altceva decat aparatul meu, o mai scot la capat?Apreciez orice comentariu.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Spune-i sa scoata placuta s-o trimita la celalalt si sa-ti trimita tie restul :-)

Daca primesti altceva e nasol de tot, cumparatorul cu tracking nr de la ebay aproape sigur o sa aibe un claim cistigator. Astea sint scule manufacturate de tine, de colectie, importate de undeva? Cit de mare e de fapt paguba ta?

Ai o afacere mai maricica pe ebay sau sint doar astea si poti sa "iti bagi picioarele" ?

#17
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Sunt destule cazuri din astea, cand se returneaza alt produs, Este un risc al vanzatorilor si din pacate ebay nu poate face nimic.

#18
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

View Postf300, on 24 octombrie 2016 - 18:40, said:

Spune-i sa scoata placuta s-o trimita la celalalt si sa-ti trimita tie restul :-)

Daca primesti altceva e nasol de tot, cumparatorul cu tracking nr de la ebay aproape sigur o sa aibe un claim cistigator. Astea sint scule manufacturate de tine, de colectie, importate de undeva? Cit de mare e de fapt paguba ta?

Ai o afacere mai maricica pe ebay sau sint doar astea si poti sa "iti bagi picioarele" ?

Nu e nici o afacere.Sunt chiar primele doua obiecte vandute pe ebay.Colectie personala.Yamaha mx-70 putere, si tunerul tx-1000.ambele cumparate cam la aceiasi bani, deci nu fac nici o smecherie.le am de vreo 4 ani, tunerul chiar e luat de la un neamt de pe ebay.Asta cu tunerul mi-a dat, asa...o stare nasoala de cand l-a licitat, mi-a platit dupa vreo 5-6 zile, te pomenesti ca o vrea si aia 20 de euro de la constatare.Deci tunerul a fost 240+40 transport.

Imi place sa fiu corect.Dar va dati seama cand cine stie ce o sa primesc inapoi, o sa-mi treaca.Si o intrebare:feedback-ul negativ raman cu el daca omul primeste banii inapoi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate