Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Câteva sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
hello69

hello69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016
Salutare, am o mica întrebare la care aș freacă și eu un răspuns cat mai sigur, va rog.

Am un prieten care vrea sa cumpere un iphone 7 de la o firma de telefonie (Orange, telekom etc), dându-le țeapă, iar eu aș vrea să cumpăr telefonul de la el pentru o suma mai mica de banii decât prețul de pe piața.

Întrebarea mea este: dacă firma de telefonie îmi poate bloca telefonul pe baza de imei/icloud(nu știu exact procedura), sau sa trimită politia după telefon.
Va mulțumesc anticipat, iar dacă am greșit categoria, ma scuzați!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu dai direct tu teapa firmei?

De ce esti fraier sa mai platesti comision "prietenului"?

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Lex, suntem noi atat de fraieri si nu ne-am prins ca de fapt el este cel care vrea sa dea teapa?

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 hello69, on 23 octombrie 2016 - 23:14, said:

Salutare, am o mica întrebare la care aș freacă și eu un răspuns cat mai sigur, va rog.

Am un prieten care vrea sa cumpere un iphone 7 de la o firma de telefonie (Orange, telekom etc), dându-le țeapă, iar eu aș vrea să cumpăr telefonul de la el pentru o suma mai mica de banii decât prețul de pe piața.

Întrebarea mea este: dacă firma de telefonie îmi poate bloca telefonul pe baza de imei/icloud(nu știu exact procedura), sau sa trimită politia după telefon.
Va mulțumesc anticipat, iar dacă am greșit categoria, ma scuzați!

Daca " amicul tau" e strans cu usa, poate sa spuna frumos ca i-ai furat telefonul si de aia nu a mai platit ratele (sau daca este alta situatie),
si sa vezi atunci fericire pe capul tau! Ca telefonul e gasit la tine, NU? Asa ca nu merita!
Sfatul asta in situatia cand lasam de la noi sa fim "aburiti".

Edited by Suno, 23 October 2016 - 23:38.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 balauru69, on 23 octombrie 2016 - 23:33, said:

Lex, suntem noi atat de fraieri si nu ne-am prins ca de fapt el este cel care vrea sa dea teapa?

 balauru69, on 23 octombrie 2016 - 23:33, said:

Lex, suntem noi atat de fraieri si nu ne-am prins ca de fapt el este cel care vrea sa dea teapa?
:lacrima:  Posted Image


Acum scriam o sesizare cu datele initiatorului pentru complicitate la inselaciune. Fiti pe faza :)

#6
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Daca eu fur de la cineva ceva , ti l vand tie , politia gaseste obiectul , tu ramai fara obiect chiar daca se presupune ca esti de buna credinta
Chiar sunt curios cum dati voi ' teapa ' unei companii cumparand un telefon , in afara de a face un abonament ceva si sa nu mai platesti , nu vad ce chestie ilegala faceti ..

Edited by Alex522, 23 October 2016 - 23:44.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 Alex522, on 23 octombrie 2016 - 23:42, said:

Daca eu fur de la cineva ceva , ti l vand tie , politia gaseste obiectul , tu ramai fara obiect chiar daca se presupune ca esti de buna credinta
Chiar sunt curios cum dati voi ' teapa ' unei companii cumparand un telefon .....

am o prietena care a primit cadou un telefon cumparat de la ceva tip dubios. Dupa 4 luni s-a trezit cu politia la usa :lol:

#8
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016

 lex404, on 23 octombrie 2016 - 23:44, said:


am o prietena care a primit cadou un telefon cumparat de la ceva tip dubios. Dupa 4 luni s-a trezit cu politia la usa Posted Image
cum.... de obicei nu se mai gaseste un telefon furat

#9
hello69

hello69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016
Nu cred ca ați înțeles ideea, prietenul meu vrea sa facă un abonament sa achiziționeze un iphone 7 după care sa nu-l mai plătească deoarece el se muta în alta tara...
Eu nu înțeleg de ce sunteți asa surprinși de o simpla "afacere", care se practica de foarte multa vreme.
Eu cred ca voi ați deviat cam mult de la subiect.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alt troll obosit. Veniti cu ceva mai interesant. Posted Image

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu patesti nimic rau. In cel mai rau caz ramai fara telefon dar nu te bate nimeni, ramai intreg

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 hello69, on 23 octombrie 2016 - 23:14, said:

Salutare, am o mica întrebare la care aș freacă și eu un răspuns cat mai sigur, va rog.

Am un prieten care vrea sa cumpere un iphone 7 de la o firma de telefonie (Orange, telekom etc), dându-le țeapă, iar eu aș vrea să cumpăr telefonul de la el pentru o suma mai mica de banii decât prețul de pe piața.

Întrebarea mea este: dacă firma de telefonie îmi poate bloca telefonul pe baza de imei/icloud(nu știu exact procedura), sau sa trimită politia după telefon.
Va mulțumesc anticipat, iar dacă am greșit categoria, ma scuzați!
Numa la furtisaguri va sta capul ; ia da rapid cnp-ul sa te reclam , poate dupa vo' 5 ani de parnaie iti vine mintea la cap ...

#13
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Eu zic sa faci asa: te duci in alta tara, faci acolo un contract, au si acolo telefoane, si vii in tara si le dai teapa.
Au fost multi rumani la munca doua trei luni, au facut contracte si au ramas cu telefoanele si in ziua de azi.

Hiba e aceea ca trebuie sa muncesti.

Edited by Rixthinna, 24 October 2016 - 06:10.


#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 hello69, on 24 octombrie 2016 - 00:09, said:

Eu nu înțeleg de ce sunteți asa surprinși de o simpla "afacere", care se practica de foarte multa vreme.


Asta e furt, nu afacere. Afacere e atunci cand iti folosesti cunostintele si intuitia sa castigi ceva prin munca cinstita.

#15
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Bah, sa moara ma-sa, toti dupa combinatii ca sa-si ia telefon.
Pe unul nu-l aud si eu ca intreaba cum face sa fure "meserie", sa devina mai bun intr-un domeniu...

#16
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 barbosa, on 24 octombrie 2016 - 06:38, said:



Asta e furt, nu afacere. Afacere e atunci cand iti folosesti cunostintele si intuitia sa castigi ceva prin munca cinstita.
Hotu' neprins e negustor cinstit...  :lol:

#17
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu cred ca nu se poate asa ceva.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu mai sunt atat de prosti operatorii.
S-au desteptat, in schimb iq-ul teparilor a ramas neschimbat.

Edited by don_dannielo, 24 October 2016 - 07:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate