Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Construcție casă în Noiembrie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
peyditel

peyditel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016
Salut tuturor! Voi începe construcția unei case P+1 pe data de 31 Octombrie. Am toate avizele și autorizațiile necesare și doream să întreb dacă este un timp prielnic să încep construcția? Mulțumesc de ajutor!

Attached Files


Edited by peyditel, 23 October 2016 - 21:04.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
E ok
Depinde si de viteza constructorului

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
misto garajul, dar e prea mic pentru doua masini (nu prea poti deschide usile..) si prea mare pentru una singura
daca nu duci lipsa de $$, fa-l mai mare

#4
peyditel

peyditel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016

 petre69, on 23 octombrie 2016 - 21:09, said:

E ok
Depinde si de viteza constructorului
Ei au garantat că în 6-7 luni o să fie gata casa la cheie. Acum rămâne de văzut. :D

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 aeon, on 23 octombrie 2016 - 21:20, said:

misto garajul, dar e prea mic pentru doua masini (nu prea poti deschide usile..) si prea mare pentru una singura
daca nu duci lipsa de $$, fa-l mai mare

49m2 nu sunt destui pentru 2 masini?!? Atata timp cat masinile respective nu sunt Hummer , nu vad cum n-ar incapea. Daca presupunem lungime garaj 5.5m sau chiar 6m , rezulta o latime de 8.15-9m. Sa zicem ca peretii mai acopera 15cm, dar tot e destul loc sa faci si foc de tabara intre masini :D

Am avut un Fiat Panda pana nu demult....cred ca intr-un asemenea garaj, mult mai mare decat garsoniera mea din studentie, sigur incap minim 4!

#6
peyditel

peyditel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016

 corina_geo, on 23 octombrie 2016 - 21:27, said:


49m2 nu sunt destui pentru 2 masini?!? Atata timp cat masinile respective nu sunt Hummer , nu vad cum n-ar incapea. Daca presupunem lungime garaj 5.5m sau chiar 6m , rezulta o latime de 8.15-9m. Sa zicem ca peretii mai acopera 15cm, dar tot e destul loc sa faci si foc de tabara intre masini Posted Image

Am avut un Fiat Panda pana nu demult....cred ca intr-un asemenea garaj, mult mai mare decat garsoniera mea din studentie, sigur incap minim 4!
Eu am un Audi A8 și un BMW Seria 7 și cred că vor încăpea cu brio în garaj. :D

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 peyditel, on 23 octombrie 2016 - 21:20, said:

Ei au garantat că în 6-7 luni o să fie gata casa la cheie. Acum rămâne de văzut. Posted Image
m-as mira. Asta inseamna sa te muti in aprilie. Asta inseamna, de asemenea, ca betoanele, zidariile si finisajele vor fi facute in anotimpul rece, pe ploaie si zapada. Asta se face cu riscuri, uneori vitale pentru constructie. Sa presupunem ca va fi o iarna blanda si echipa se va misca impecabil. La mutare vei avea condens pe toti peretii. Eu am terminat cu grosul constructiei in august, in octombrie m-am mutat. Am avut probleme cu umiditatea prima iarna la aproximativ 6 luni de la terminarea constructiei. Faci cum crezi, banii se duc la cei care construiesc, casa-i a ta.

Edited by alexpet, 23 October 2016 - 21:53.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bine incepi construirea in luna martie 2017....Posted Image

#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Sau sa o faci la rosu in perioada urmatoare (daca vremea permite iar temperaturile nu scad sub zero), apoi sa continui finisajele in primavara (aprilie-mai). Este pacat sa bagi atatia bani si sa te grabesti...pentru ca??

#10
peyditel

peyditel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2016

 the_lion, on 23 octombrie 2016 - 22:00, said:

Sau sa o faci la rosu in perioada urmatoare (daca vremea permite iar temperaturile nu scad sub zero), apoi sa continui finisajele in primavara (aprilie-mai). Este pacat sa bagi atatia bani si sa te grabesti...pentru ca??
Și asta este o variantă la care ne-am gândit. Oscilăm între asta și cea să încep în Martie totul. :D

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bun, deci in orice varianta in 6-7 luni nu ai casa la cheie in ciuda garantiei primite. De aici mai departe se poate discuta desigur. Ia in considerare termenul de un an (mimim 9 luni, asta daca te apuci in martie) din momentul primei brazde....

Edited by alexpet, 23 October 2016 - 22:08.


#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 corina_geo, on 23 octombrie 2016 - 21:27, said:

49m2 nu sunt destui pentru 2 masini?!? Atata timp cat masinile respective nu sunt Hummer , nu vad cum n-ar incapea. Daca presupunem lungime garaj 5.5m sau chiar 6m , rezulta o latime de 8.15-9m. Sa zicem ca peretii mai acopera 15cm, dar tot e destul loc sa faci si foc de tabara intre masini Posted Image

Am avut un Fiat Panda pana nu demult....cred ca intr-un asemenea garaj, mult mai mare decat garsoniera mea din studentie, sigur incap minim 4!

Sunt suficienti, dar daca te uiti cu atentie pe acel plan vei vedea ca este trecuta o lungime a garajului de aproximativ 12 m si o suprafata totala  de aproximativ 48 mp. De aici rezulta o latime de vreo 4 m, ceea ce e destul de putin pentru 2 masini.

LE: De fapt rezulta o latime de 3.74 m, in cazul asta poti parca masinile una in spatele celeilalte, nu in paralel ca in poza.

Edited by sergiu_psc, 23 October 2016 - 22:28.


#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Fundatia acum si restul cum iese soarele la anul . Se cistiga mult timp , si se cistiga si bani . O constructie iarna , aduce multe costuri suplimentare si probleme .

#14
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
@peyditel, prietene, la ce masini ai, si casa vrei, mai bine angajezi un consultant. Scapi de niste dureri de cap, si mai faci si economie de timp.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
As prefera martie

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 sergiu_psc, on 23 octombrie 2016 - 22:25, said:

Sunt suficienti, dar daca te uiti cu atentie pe acel plan vei vedea ca este trecuta o lungime a garajului de aproximativ 12 m si o suprafata totala  de aproximativ 48 mp. De aici rezulta o latime de vreo 4 m, ceea ce e destul de putin pentru 2 masini.

LE: De fapt rezulta o latime de 3.74 m, in cazul asta poti parca masinile una in spatele celeilalte, nu in paralel ca in poza.
12m lungime sunt pentru casa nu pentru garaj

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 peyditel, on 23 octombrie 2016 - 21:38, said:

Eu am un Audi A8 și un BMW Seria 7 și cred că vor ĂŽncăpea cu brio ĂŽn garaj. :D

Eu cred ca le e de ajuns o polata auto cat sa nu ninga pe ele.

#18
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
De ce deasupra la garaj nu mai faci inca o camera foarte mare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate