Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cat "tine" prioritate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
sinus24

sinus24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2016
https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=en

Am o nelamurire si m-am gandit sa cer si parerea voastra. Eu vin de pe drumul cu prioritate(banda 1) si vreu sa ma incadrez pe banda din dreapta. Care e distana fata de semn in care imi mentin prioritatea fata de cel care cedeaza.

Eu m-am gandit asa. Ar trebui sa semnalizez inainte de aceasta intersectie si imediat dupa marcajul longitudinal sa ma si duc in dreapta. Ma gandesc ca dupa intersectie(marcaj) daca ai trecut si nu ai semnalizat inainte ca vrei banda din dreapta trebuie sa acorzi prioritate de sch benzii (semnalizezi evident, drumul e la fel pentru toata lumea). Sper sa ma fi inteles cineva Posted Image Multumesc

Edited by sinus24, 23 October 2016 - 14:36.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Semnul ala se aplica pana in intersectie, odata ce-ai trecut de ea nu e obligat nimeni sa te lase sa te bagi.

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Prioritatea de care beneficiezi tu se refera la banda pe care esti . Nu-ti da dreptul sa te bagi pe banda din dreapta fara sa te asiguri si sa-i dai prioritate celui care iese din -cedeaza trecerea , acolo e banda / dreptul lui .

#4
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
pana aici:
Attached File  pana aici.JPG   179.63K   164 downloads

#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Prioritatea tine până o pierzi. La schimbarea de bandă sau direcție de mers se aplică regulile specifice care spun clar că prioritatea e de partea celui ce-și păstrează direcția de înaintare.

Inițiator,ai permis? Dacă da, de cât timp? Codul Rutier și Regulamentul de aplicare le-ai citit căci sunt baza examenului teoretic pentru permis?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 DjMx, on 23 octombrie 2016 - 14:24, said:

Semnul ala se aplica pana in intersectie, odata ce-ai trecut de ea nu e obligat nimeni sa te lase sa te bagi.

 unucelalalt, on 23 octombrie 2016 - 14:32, said:

Prioritatea de care beneficiezi tu se refera la banda pe care esti . Nu-ti da dreptul sa te bagi pe banda din dreapta fara sa te asiguri si sa-i dai prioritate celui care iese din -cedeaza trecerea , acolo e banda / dreptul lui .

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:37, said:

Prioritatea tine până o pierzi. La schimbarea de bandă sau direcție de mers se aplică regulile specifice care spun clar că prioritatea e de partea celui ce-și păstrează direcția de înaintare.

Inițiator,ai permis? Dacă da, de cât timp? Codul Rutier și Regulamentul de aplicare le-ai citit căci sunt baza examenului teoretic pentru permis?

Cui cedeaza trecerea masina neagra ?

#7
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Benzile nu se intersecteaza/nu se sfarseste una in cealalta .
Care este logica acelor semne?
Care este intersectia, de fapt? Cine cu cine se intersecteaza ca sa presupuna acordare de prioritati?

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 14:51.


#8
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 pasilla, on 23 octombrie 2016 - 14:49, said:

Cui cedeaza trecerea masina neagra ?
initiatorului
dilema lui este de fapt  alta :
vrea sa opreasca imediat dupa intersectie ( sa-si goleasca scrumiera la cosul de gunoi) iar in graba lui de a recicla gunoiul , vrea sa aiba prioritate vis-avis de masina neagra care a avut " ghinionul " de a trece pe langa un indicator cedeaza trecerea

Edited by tiomarami, 23 October 2016 - 14:53.


#9
sinus24

sinus24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:37, said:

Prioritatea tine până o pierzi. La schimbarea de bandă sau direcție de mers se aplică regulile specifice care spun clar că prioritatea e de partea celui ce-și păstrează direcția de înaintare.

Inițiator,ai permis? Dacă da, de cât timp? Codul Rutier și Regulamentul de aplicare le-ai citit căci sunt baza examenului teoretic pentru permis?

Sa inteleg ca pentru tine nu este o intersectie, cele doua semne sunt pur informative si fiecare are prioritate pe banda lui. Daca iei cele doua benzi cu cedeaza si "tragi" de ele cat mai perpendicular pe drumul cu prioritate nu ar aduce mai in clar ca o intersectie.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Sinus41, știu ce e o intersecție atât că tu nu cunoști Codul Rutier. După ce ați depășit intersecția, la schimbarea de bandă e obligatorie asigurarea și cedarea dreptului de circulație celor aflați deja pe acea bandă. Vrei citat exact din articol?

#11
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 tiomarami, on 23 octombrie 2016 - 14:50, said:

initiatorului

Care-i sensul? Fiecare poate sa mearga inainte pe banda lui.

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:53, said:

Sinus41, știu ce e o intersecție atât că tu nu cunoști Codul Rutier. După ce ați depășit intersecția, la schimbarea de bandă e obligatorie asigurarea și cedarea dreptului de circulație celor aflați deja pe acea bandă. Vrei citat exact din articol?

In regula. Care este totusi intersectia in cazul de fata? Eu vad doar benzi paralele care se continua. Aia c u sagetile de repliere nu o  punem, aia se sfarseste si doar daca vii de pe aia trebuie sa acorzi prioritate.
In rest, semnele de acolo sunt un  nonsens.

#12
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 14:54, said:

Care-i sensul? Fiecare poate sa mearga inainte pe banda lui.



In regula. Care este totusi intersectia in cazul de fata? Eu vad doar benzi paralele care se continua. Aia c u sagetile de repliere nu o  punem, aia se sfarseste si doar daca vii de pe aia trebuie sa acorzi prioritate.
In rest, semnele de acolo sunt un  nonsens.
ce nu intelegi din postarea mea precedenta ?
Vrea sa opreasca in dreptul stalpului, a cosului de gunoi, sau in statia de autobuz ,si are pretentia sa franeze masina neagra, sa-l lase pe el sa-si faca numarul
Attached File  intersectie.JPG   39.1K   43 downloads

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 14:54, said:

Fiecare poate sa mearga inainte pe banda lui.
Din pacate, in trafic mai trebuie sa si opresti, sa virezi la stanga,,,,,,,,
inainte mere doar IVAN, cu fluierul

Edited by tiomarami, 23 October 2016 - 15:08.


#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 14:54, said:



Care-i sensul? Fiecare poate sa mearga inainte pe banda lui.
...

Atât că inițiatorul vrea să intre pe altă bandă, recitește postarea inițială. Este o intersecție în V... Cumva ganditi-va la banda de accelerare la intrarea pe autostradă,

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:57, said:

Atât că inițiatorul vrea să intre pe altă bandă, recitește postarea inițială. Este o intersecție în V... Cumva ganditi-va la banda de accelerare la intrarea pe autostradă,

Nu este asa ceva. Deruleaza mai departe si vezi ca nu intra nimeni  pe banda altcuiva. Masina neagra poate continua inainte, fara a se intersecta cu vreo alta banda.
Exista doar banda din exterior, cu sageti de sfarsire si repliere, dar acolo e clar si nu era nevoie de indicatoare.
Nu vad sensul acelor prioritati. Dar probabil e gandire de politist :))

#15
sinus24

sinus24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:53, said:

Sinus41, știu ce e o intersecție atât că tu nu cunoști Codul Rutier. După ce ați depășit intersecția, la schimbarea de bandă e obligatorie asigurarea și cedarea dreptului de circulație celor aflați deja pe acea bandă. Vrei citat exact din articol?
La fiecare post mai bagi cate una cu regulamentul, cu permisul. Am inteles, bravo tie. Dar totusi care este intersectia pentru tine? Cel care are ceadeaza e informat sub semn ca urmeaza intersectia cu drumul cu prioritate.

Edited by sinus24, 23 October 2016 - 15:04.


#16
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 sinus24, on 23 octombrie 2016 - 14:59, said:

La fiecare post mai bagi cate una cu regulamentul, cu permisul. Am inteles, bravo tie. Dar totusi care intersectia pentru tine?

Exact, nu exista intersectie. Se termina scuarul doar :)) Si se mai termina banda din exterior(prima banda), dar pentru aia nu e nevoie de indicatoare.
Dar probabil e gandire profunda de politist rutier.
Intrebati -l pe Godina, el e chiar din Brasov. Sa vedem cum explica.

#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Sunt două drumuri diferite care se întretaie? Atunci e intersecție...

Codul Rutier e obligatoriu de știut când conduci, nu e opționala cunoașterea lui.

#18
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 sinus24, on 23 octombrie 2016 - 14:19, said:

https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=en
Sper sa ma fi inteles cineva Posted Image Multumesc

Ai gandit foarte bine, la fel sa faci si cand conduci. Daca vii cu semnal - este obligatoriu - masinile care vin din dreapta au obligatia sa iti cedeze trecerea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate