Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alegerea termo-hidroizolatiei pentru terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Salutare,
Am 2 terase la etaj, ambele peste camere locuibile de la parter si am ajuns la momentul fatidic al termo-hidroizolatiei. Spun asta pentru ca pe net gasesti multe metode, care mai rau iti creeaza confuzie si neliniste ca nu o alegi pe cea mai potrivita, mai ales ca la casa anterioara am avut mici probleme, iar acum vreau sa fiu super-prevazator.

Datele problemei sunt:
- suprafata mica a teraselor: 5mp, resp 6mp;
- peste placa de beton armat este deja turnata de anul trecut o sapa de panta;
- peste sapa de panta tocmai am dat cu amorsa bituminoasa, data deja de mine in 2 straturi (diluata, data cu bidinea si apoi nediluata, data cu trafalet, ca in instructiuni) SIKA Igasol 101.
- nu ma pot inalta mai mult de aprox 12cm altfel trec de tocul usii.

Mentionez ca voi face eu toata treaba, sa fiu sigur de punctele slabe sau bune ulterior, execeptand turnatul unei alte sape, la care sper sa gasesc cumva 2 baieti cu chef pentru doar 11mp de sapa. Amorsa si-a facut f bine treaba la ploile din ultimele 2 saptamani Posted Image

Metoda aleasa de mine este:

1- placa de beton armat
2- sapa de panta (min 5 cm) - deja turnata;
3- amorsa bituminoasa SIKA Igasol 101
4- hidroizolatie membrana bituminoasa Polyester 4kg/mp cu ardezie care sper sa actioneze si ca o bariera de vapori; Lipire la cald. Am cumparat-o deja.
5- polistiren extrudat de 50 mm nut&feder;
6- folie de separatie (polietilena groasa);
7- sapa usor armata, cat mai subtire posibil (~4cm) pentru ca nu am spatiu pana la tocul usii;
8- hidroizolatie SIKA bi-component SikaTop Seal-107 (am cumparat deja sac+bidon); aici deja montez si scurgerea laterala spre curte. Banda etansare Sika la margini incorporata in hidroizolatie, exceptie mijlocul.
9- gresie/granit cu kit rosturi impermeabil si adeziv Ceresit CM17. (nu le-am cumparat inca)

Am dat si numele produselor Sika si Ceresit nu pentru reclama, ci pentru ca am incercat sa folosesc cele mai bune produse din motive evidente: suprafata mica si dorinta de liniste 15ani.

Acum intervin intrebarile:

A. E oare cea mai buna solutie pentru cazul meu? Hidroizolatia bi-component isi face oare treaba, sa nu ma trezesc cu apa in polistirenul extrudat? Am gasit pe net o metoda care imi place f mult, dar are nevoie de 3 straturi de sapa si nu am sanse de a pune inca 2.

B. Are rost stratul nr 4 de hidroizolatie sub polistiren? Aceasta membrana bituminoasa as putea tehnic sa o mut mai sus, peste polistiren, eventual lipita cumva la rece si la cald doar la imbinari?

C. Am unde, dpdv tehnic, si are rost sa introduc cumva o membrana de difuzie? probabil ca e cam tarziu pentru asta.

Apreciez raspunsurile avizate, multumindu-va chiar daca imi raspunde-ti doar la unul sau 2 puncte, cu precizarea la care din ele: A, B sau C, sa pot clarifica activitatile ulterioare mai usor.
Vremea deja nu stiu cat imi va mai permite sa termin anul acesta si trebuie sa ma opresc intr-o etapa oarecum adecvata iernii: 4 sau 7.

Multumesc!

Attached Files



#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
scoate sapa existenta. este inutila din moment ce mai torni una. iti mananca cm pretiosi ce ii folosesti la izolatia termica. inclinarea opoti da si din xps. in fine, sunt ceva solutii, dar a fost proasta idee sa pui sapa aia prima,

ar fi bine sa pui membrana la cald, dar ai nevoie sa acoperi xps. nu stiu unde gasesti, dar nucosta mult si nu ai suprafata mare. densdeck sau oplaca de oxid magneziu iti trebuie o placa rigida, relativ rezistenta, dar cu buna rezistenta termica. se fixeaza cu suruburi lungi, ce trec prin izolatie si ajung pana la ciment. suruburile se bun cu saibe mari la capete), peste asta puimembrana la cald. peste membrana poti pune pavele aranjte drept, pe suporti de platic. sub pavele ai inclinatia, data de xps. pavelele pot fi numai 1.5 cm grosime, sau de ai bani pui din cauciuc sau podele de lemn exotic. sau de salcam de la ikea. etc.
practic, apa se scurge printre pavele si se colecteaza dedesubt si o directionezicatre scurgere.

ti'am scos orice sapa din ecuatie si ti;am dat o solutie net superioara.  eu mor cand vad obisnuinta asta de a turna una doua o sapa, mai ales pe terase, placi etc. ingreunati inutil constructia.

Edited by argentum, 22 October 2016 - 02:28.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mama...zici ca sta in ocean terasa aia. Asa vrei s-o izolezi de bine. Am vazut cazuri unde un adeziv bun si o gresie buna+ chit de exterior au facut treaba.
Ok..mai dai o amorsa,o nu stiu ce inventie..da ce povestesti tu acolo..poti sa pui pesti in terasa aia..

Ce faci in terasele alea minuscule? Sau asa era proiectul,sa arate casa intr-un fel.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 argentum, on 22 octombrie 2016 - 02:23, said:

scoate sapa existenta. este inutila din moment ce mai torni una. iti mananca cm pretiosi ce ii folosesti la izolatia termica......... dar a fost proasta idee sa pui sapa aia prima,
..
Foarte corect .

Scoate sapa aia afara si pune stratul de extrudat dublu ( 10 cm ) , apoi toarna sapa cu panta pt scurgere , membrana bituminoasa fara ardezie , 2 straturi ( al doilea perpendicular pe primul ) , adeziv flezibil de ext si gresia .
Eu nu as opta pt gresie ci pt un covor de piatra cu rasini epoxidice

Edited by cobi1, 22 October 2016 - 08:06.


#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mariovrs, on 22 octombrie 2016 - 07:54, said:

..........

Ce faci in terasele alea minuscule? Sau asa era proiectul,sa arate casa intr-un fel.
Proiecte moderne , pe care se poate face studiu de caz .
Merita o terasa descoperita sau nu ????...mai ales la dimensiunile astea , cind utilitatea lor este absolut zero . Nu vor fi decit spatiu de adunat praful si zapada .

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 mariovrs, on 22 octombrie 2016 - 07:54, said:

Mama...zici ca sta in ocean terasa aia. Asa vrei s-o izolezi de bine. Am vazut cazuri unde un adeziv bun si o gresie buna+ chit de exterior au facut treaba.
Ok..mai dai o amorsa,o nu stiu ce inventie..da ce povestesti tu acolo..poti sa pui pesti in terasa aia..

Ce faci in terasele alea minuscule? Sau asa era proiectul,sa arate casa intr-un fel.

probabil si o folie de solar isi face treaba, dar daca omul nu vrea sa o repare anual, si sa stea linistit 20 de ani, treaba trebuie facuta cum trebuie

#7
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 argentum, on 22 octombrie 2016 - 02:23, said:

scoate sapa existenta.
densdeck sau oplaca de oxid magneziu iti trebuie o placa rigida, relativ rezistenta, dar cu buna rezistenta termica. se fixeaza cu suruburi lungi, ce trec prin izolatie si ajung pana la ciment. suruburile se bun cu saibe mari la capete), peste asta puimembrana la cald. peste membrana poti pune pavele aranjte drept, pe suporti de platic. sub pavele ai inclinatia, data de xps. pavelele pot fi numai 1.5 cm grosime, sau de ai bani pui din cauciuc sau podele de lemn exotic. sau de salcam de la ikea. etc.
practic, apa se scurge printre pavele si se colecteaza dedesubt si o directionezicatre scurgere.

Multumesc! Imi place ideea ta, nu vreau sa scot sapa si sa renunt la materialele deja cumparate.
Apoi prinderea placii ma intriga  putin, trebuie sa le fixez cumva in placa de beton armat, nu sa o strapung ?
Am sa studiez materialele propuse !
Podele de salcam de la ikea? Nu stiu de ele. Lemnul de salcam este excelent, asa vreau sa imi fac masa de bucatarie.

 mariovrs, on 22 octombrie 2016 - 07:54, said:

Mama...zici ca sta in ocean terasa aia. Asa vrei s-o izolezi de bine. Am vazut cazuri unde un adeziv bun si o gresie buna+ chit de exterior au facut treaba.
Ok..mai dai o amorsa,o nu stiu ce inventie..da ce povestesti tu acolo..poti sa pui pesti in terasa aia..

Ce faci in terasele alea minuscule? Sau asa era proiectul,sa arate casa intr-un fel.
Multumesc pt feedback, mariovrs.
Sa stii ca solutia aleasa de mine o consider una medie :) dar sunt cumva limitat si ca timp ( o fac singur), si financiar si tehnic ( nu ma pot inalta prea mult) . Deja cu amorsa sika data corect baltaeste putin apa in timpul ploii langa scurgerea  temporara improvizata.


#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
O simpla hidroizolatie cu bitum si carton asfaltat + o sapa si podea de mozaic turnat apoi slefuit , adica varianta super economica , tine multi zeci de ani peste cei 20 estimati in varianta sf .
Izolatia introdusa in ecuatia asta , reduce dramatic durata de viata si calitatea , motiv pt care asa ceva , terasa deschisa , nu este practic peste orice spatiu de locuit , ba chiar se evita .

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 argentum, on 22 octombrie 2016 - 16:54, said:


probabil si o folie de solar isi face treaba, dar daca omul nu vrea sa o repare anual, si sa stea linistit 20 de ani, treaba trebuie facuta cum trebuie

Haidi bre...2 randuri de membrana bituminoasa puse cu butelia n-au moarte.Mai ales ca peste vine gresia. Cadere mare la gresie si aia e.
Omul a cumparat tot ce a vazut prin magazinele de bricolaj pentru izolat..  Nu stiu daca a ratat ceva.

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Voi realizați ca totuși gresia nu este o soluție corecta pentru acoperirea unei terase?
Mai ales când ai un spațiu locuibil sub terasa (de unde nevoia de izolație) .


#11
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 maximg, on 22 octombrie 2016 - 08:36, said:


Proiecte moderne , pe care se poate face studiu de caz .
Merita o terasa descoperita sau nu ????...mai ales la dimensiunile astea , cind utilitatea lor este absolut zero . Nu vor fi decit spatiu de adunat praful si zapada .
Daca imi permiti, in cazul meu te voi contrazice aici: cea de 6mp este la etaj si acolo se pun rufele la uscat, unde intentionez sa montez deasupra o copertina cam cum vezi des prin grecia.
Iar cea de 5mp este la mansarda, oferind o senzatie placuta de a iesi la aer, fara sa cobori, dar si utila ca de acolo pot verifica acoperisul daca e cazul.

 cobi1, on 22 octombrie 2016 - 08:01, said:

.
Eu nu as opta pt gresie ci pt un covor de piatra cu rasini epoxidice
Imi place ideea, m-am mai gandit la asa ceva pt treptele interioare, sau chiar in mandarda.
Spune-mi, te rog, daca tu crezi ca vine cineva sa toarne rasini epoxidice doar pt 11mp si daca stii cat ar costa.
A doua intrebare, astea merg neaparat pe sapa sau pot direct pe extrudat? Ar mari extrudatul la 2 randuri de 5 intercalate

#12
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 mariovrs, on 22 octombrie 2016 - 19:19, said:



Haidi bre...2 randuri de membrana bituminoasa puse cu butelia n-au moarte.Mai ales ca peste vine gresia. Cadere mare la gresie si aia e.
Omul a cumparat tot ce a vazut prin magazinele de bricolaj pentru izolat..  Nu stiu daca a ratat ceva.
Am ratat membrana de dispersie, pur si simplu nu m-am indurat sa iau, imi cam pare rau.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 decebalus_I, on 23 octombrie 2016 - 11:16, said:

Imi place ideea, m-am mai gandit la asa ceva pt treptele interioare, sau chiar in mandarda.
Spune-mi, te rog, daca tu crezi ca vine cineva sa toarne rasini epoxidice doar pt 11mp si daca stii cat ar costa.
A doua intrebare, astea merg neaparat pe sapa sau pot direct pe extrudat? Ar mari extrudatul la 2 randuri de 5 intercalate
Turnatul rasinii epoxidice il poti face si tu cu putina atentie si fara graba .
Peste stratul termoizolant trebuie musai un strat dur deci sapa este cam indispensabila , mai mult ca trebuie sa dai si panta de scurgere . Extrudat de 10 cm ( 5+5 ) este cam la limita termoizolatiei ( parerea mea ) .
Sau , extrudat 10 cm , sapa armata ( cu o plasa de buzau ) cu panta si la sfarsit dupa ce sapa e uscata , 2 straturi de vopsea beton Oskar ( circulabila ) .

Edited by cobi1, 23 October 2016 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate