Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Merita sa fac upgrade de la i5 4570 la i5 6xxx

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Acum doi ani am decis sa imi iau calculator nou. Am inceput cu un G3220 si 4 GB RAM si un HDD de 80 GB. Am pus totul intr-o carcasa Random cu o sursa de la un HP Tower care are maxim 300W. Dupa cateva zile, am adaugat un SSD de 120 GB Samsung EVO Basic 840 si inca 4 GB RAM. Asa a ramas cateva luni, pana cand a venit un HDD de 250 si unul de 500 GB. Sursa a ramas neschimbata. Anul trecut am decis sa ii fac un upgrade. Am luat un i5 4570 si am pus 2x500 GB HDD. Iar anul asta am luat inca un SSD si am pus 2*8 GB RAM.

De cateva zile, am drop de frame in League of Legends si se blocheaza din senin. Asa ca m-am decis sa fac upgrade si sa ma duc pe Skylake. Problema e ca din ce am vazut eu pe net, i5 4570 ar fi mai bun in benchmark-uri decat, sa zicem, i5 6500. Nu stiu mai multe, de asta am venit voi. Sa cer un sfat de la oameni care au vazut ambele generatii. Ca de citit, am tot citit pe Internet cum sta treaba. Pe mine ma intreseaza practic.

Sa fac, sau sa nu fac upgrade?

Ce am acum:

CPU: i5 4570
MOBO: Gigabyte H81M-DS2V
RAM: 2*8 GB DDR III 1600 MHz
SSD: 1xSamsung EVO 840 120 GB - 1XKingston HyperX 120 GB
Monitor: 1x21.5" Full HD si 1x22" 1680*1050
Sursa: 300W HP

Edited by miki07, 21 October 2016 - 08:46.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu am i5 6500, doar prin Tomb Raider, si primul si al doilea, originale, mi-am mai luat 2-3 blocaje dar era din cauza placii video. nvidia has stopped working. Prin Just cause 3 tot din cauza placii video odata cu overclock maricel. O fi avut legatura ca sunt si de la accelasi publisher.
Cand aveam x2 550 da, cu ala imi luam blocaje la greu din cauza procesorului, in special in assassin's creed si gta IV. Din alea ca ingheata imaginea si incepe sa baraie urat, alea sunt de la procesor.
i5 6500 vine cu o placa video integrata mult mai buna.
Ca sa faci upgrade-ul te costa destul de mult ca iti trebuie si memorii noi, ai deja 16 gb ddr3 si nu merita upgrade-ul la ddr4 + placa de baza noua si nu stiu zau ce bani scoti pe kitul i5 4570.
Nu stiu cat de solicitant grafic e lol dar poate te scapa/reduce din probleme o sursa noua+ placa video dedicata. Sa isi mai dea si altii cu parerea.
Diferenta intre 4570 si 6500 in conditii normale e nesemnificativa si nu mertia upgrade-ul. Cand vinzi piese sh cu exceptia situatiei in care le-ai luat deja sh pierzi mult.

Edited by SpeedDemon, 21 October 2016 - 09:03.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
:) nu

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostSpeedDemon, on 21 octombrie 2016 - 09:02, said:

Eu am i5 6500, doar prin Tomb Raider, si primul si al doilea, originale, mi-am mai luat 2-3 blocaje dar era din cauza placii video. nvidia has stopped working. Prin Just cause 3 tot din cauza placii video odata cu overclock maricel. O fi avut legatura ca sunt si de la accelasi publisher.
Cand aveam x2 550 da, cu ala imi luam blocaje la greu din cauza procesorului, in special in assassin's creed si gta IV. Din alea ca ingheata imaginea si incepe sa baraie urat, alea sunt de la procesor.
i5 6500 vine cu o placa video integrata mult mai buna.
Ca sa faci upgrade-ul te costa destul de mult ca iti trebuie si memorii noi, ai deja 16 gb ddr3 si nu merita upgrade-ul la ddr4 + placa de baza noua si nu stiu zau ce bani scoti pe kitul i5 4570.
Nu stiu cat de solicitant grafic e lol dar poate te scapa/reduce din probleme o sursa noua+ placa video dedicata. Sa isi mai dea si altii cu parerea.
Diferenta intre 4570 si 6500 in conditii normale e nesemnificativa si nu mertia upgrade-ul. Cand vinzi piese sh cu exceptia situatiei in care le-ai luat deja sh pierzi mult.


FIX asta am avut si eu in cap. Sa ii trag o sursa, si cu asta basta.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
ce sistem brand ai, devreme ce sursa este HP?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postmiki07, on 21 octombrie 2016 - 08:46, said:

Asa ca m-am decis sa fac upgrade si sa ma duc pe Skylake. Problema e ca din ce am vazut eu pe net, i5 4570 ar fi mai bun in benchmark-uri decat, sa zicem, i5 6500.

Sa fac, sau sa nu fac upgrade?

View Postmiki07, on 21 octombrie 2016 - 09:08, said:

FIX asta am avut si eu in cap. Sa ii trag o sursa, si cu asta basta.

pui problema aiurea. tu schimbi pt ca ai probleme in joc, dar iti arde gloria pt ca in benchmark ala vechi ar fi mai bun decat cel nou. pai scopul tau care este? sa il folosesti sa sa te lauzi cu benchmark-uri pe net? eu asta nu inteleg la voi. va lipseste simtul practic.

ce te intereseaza pe tine este daca jocul foloseste anumite instructiuni care sunt prezente intr-un procesor sau altul, daca placa video este mai performanta si se descurca mai bine cu anumiti parametri, puse toate la un loc, sa iti dea o experienta de gaming placuta. tu asta trebuie sa urmaresti. asta pe langa faptul ca trebuie sa schimbi si restul de pe langa procesor, astfel ca ajungi sa dai niste bani aiurea. iar sentimentul de a avea ddr4 fata de ddr3, este o mandie personala si atat. dar te ajuta cu ceva? pai ..... nu. pt ca tu oricum nu ii vei vedea o diferenta practica.

pe de alta parte, topicul ai deschis ca sa intrebi de procesor, dar de fapt ai in cap sa-i schimbi doar sursa, asadar, nici tu nu stii ce vrei de fapt. sfatul meu? da, schimba doar sursa, probabil ca cea veche a mai obosit, desi la ce configuratie ai, daca acei W sunt reali, cred ca esti tocmai bine cu consumul, mai ales ca nu ai video dedicat.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

Quote

cu o sursa de la un HP Tower care are maxim 300W

Luata dintr-un PC de care am scapat cand am luat G3220. Ceva mai vechi, de prin 2008 cum AMD.

View PostDany_Darke, on 21 octombrie 2016 - 09:20, said:


Nu ma laud si nu ma mandresc cu nimc. Nu vreau sa am DDR4 doar pentru a avea DDR4. Nu tin neaparat sa am un i5 de nu stiu care si nici sa ma laud. Ce am spus acolo, in ce ai citat tu, era fix ce gasisem pe CPU World si atat. Nimic mai mult.

#8
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmiki07, on 21 octombrie 2016 - 09:27, said:

Luata dintr-un PC de care am scapat cand am luat G3220. Ceva mai vechi, de prin 2008 cum AMD.
Si te mai intrebi de ce ai probleme ?

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostDany_Darke, on 21 octombrie 2016 - 09:20, said:

pe de alta parte, topicul ai deschis ca sa intrebi de procesor, dar de fapt ai in cap sa-i schimbi doar sursa, asadar, nici tu nu stii ce vrei de fapt. sfatul meu? da, schimba doar sursa, probabil ca cea veche a mai obosit, desi la ce configuratie ai, daca acei W sunt reali, cred ca esti tocmai bine cu consumul, mai ales ca nu ai video dedicat.

Si eu ma gandesc ca ar trebui sa fiu cu puterea unde trebuie. Inainte de a veni aici pe forum, am citit cat consuma fiecare componenta si am vazut ca 300W sunt arhisuficienti.

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
nu merita.
Serios.
O sa iti spuna probabil si altii acelasi lucru

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postmaxtron_69, on 21 octombrie 2016 - 09:32, said:

nu merita.
Serios.
O sa iti spuna probabil si altii acelasi lucru


Si eu am citit cate ceva inainte sa vin aici pe forum. Nu m-as arunca sa fac o investitie, doar de dragul de a o face. Eu vreau doar un sistem care sa mearga bine. Atat.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Nu,de loc.
Eu am Ivy Bridge (o generatie mai veche ca a ta),I5 3570 si 2x4 Gb de memorie si stau relaxat si linistit.
Nici prin cap nu-mi trece schimbarea si nimic nu impune inca acest lucru.

#13
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmiki07, on 21 octombrie 2016 - 09:33, said:

Si eu am citit cate ceva inainte sa vin aici pe forum. Nu m-as arunca sa fac o investitie, doar de dragul de a o face. Eu vreau doar un sistem care sa mearga bine. Atat.
Daca tot ai citit pe forum, ai gasit si topicul sursa inger sau demon ?
Dupa aia ai citit si despre air-flow ?
Si nu ultimul rand, mai mult te va-juta o placa video dedicata buna decat un procesor mai nou. (Din nou, sursa .....).

Pana la urma cate hdd ai in sistem ?

#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
2 HDD si 2 SSD.

#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Rest my case. Mai discutam dupa ce iti iei o sursa buna si te uiti si la airflow.

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Clar, saptamana viitoare iau o sursa!

#17
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
300W fara dedicat ar trebui sa fie de ajuns, insa nu stiu cat de obosita este si cati W mai scoate.
nu stiu nici cat de solicitant e LOL, poate ar fi bine ca pe langa sursa, sa mai iei si o placa video dedicat sa vezi cum merge cu si fara. daca e ok doar cu sursa, renunti la placa video in decurs a 15 zile si iti primesti banii inapoi.
de schimbat platforma nici nu se pune problema, diferenta de performanta in teste sintetice e de vreo 5-10% maxim, iar in jocuri tinde spre 0.

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
LOL a mers bine pana saptamana asta. Aveam 60 fps constant la medium-high. Problemele au inceput dupa ce Windows-ul a inceput sa se blocheze din senin, fara sa aiba utilizare mare pe CPU, RAM sau stocare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate