Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Watmetru din multimetru

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Salut, pot folosi un multimetru ca watmetru? Legat in serie cu consumatorul, citesc intai tensiunea, apoi amperajul. Multimetrul este un dt-830b, doresc sa masor consumul unui calculator(idle/full load) si a unor monitoare(luminozitate minima/maxima), puterea acestora nu depaseste 300W (unitatea nici 150 in full load, fara a tine cont de pierderile sursei). Rezista acest aparat pentru masurarea incontinuu cam 5 minute a amperajului? Are si mufa separata de 10A, pentru a masura cateva secunde, insa 220 * 10, nu ma pun la masurat 2200 de W.

#2
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Aparatul tau de masura nu poate masura decat in curent continuu deci nu poti masura direct la priza ( curent alternativ ).

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand sunt 230 V.
Trifazicul e de 400 din anii '80, si monofazatul 230 V de asemenea tot de pe vremea aia.

In principiu pt ce spui ca ai nevoie nu e consum mare, 1-2 A, insa multimetrele ieftine nu au protectii bune si nu sunt recomandate pt. masurat la prize.

Ia un amprobe 520/530/540/550 daca vrei sa masori si la prize ( nu e facut dedicat pt asta, dar are protectii bune).

Altfel exista watmetre dedicate, fie cu clema, fie compacte de buzunar, care masoara si zeci, sute, mii de A.
Si unele sunt accesibile, chiar surprinzator de accesibile.

Edited by loock, 20 October 2016 - 14:12.


#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Am inteles, atunci ma rezum la metoda clasica cu contorul si doar ele bagate in priza.

Poate voi cumpara in viitor un astfel de watmetru, pe moment m-am gandit sa intreb daca se poate cu ceea ce am la dispozitie, am aflat ca nu.

Edited by asasinuxp, 20 October 2016 - 14:14.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. astfel de măsurători cel mai potrivit este un Energy Meter de priză, care costă foarte puţin.

Edited by mihaicozac, 20 October 2016 - 14:20.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmihaicozac, on 20 octombrie 2016 - 14:20, said:

Pt. astfel de măsurători cel mai potrivit este un Energy Meter de priză, care costă foarte puţin.
Ca ăsta de aici: http://shortcutcompu...fht9999_p94299/

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
In principiu ai putea face treaba asta cu multimetrul, insa sursele in comutatie au un factor de putere (cosinus de fi) foarte prost (chiar si 0.5), si ar trebui sa-l cunosti ca sa
calculezi puterea activa (ceea ce te intereseaza) din puterea aparenta (ceea ce vei masura). Chiar daca sursa PC-ului e din aia mai scumpa care compenseaza factorul
de putere, oricum nu-l face chiar unitar iar la monitor e mai putin probabil sa faca asta.

Cel mai bine, ia un Energy Meter cum iti recomandau colegii mai sus, si asigura-te ca tine cont de factorul de putere (adica masoara corect puterea activa). Sau masoara
la contor, ala constructiv face exact ce te intereseaza (masoara puterea activa, in timp = energie activa).

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View Postasasinuxp, on 20 octombrie 2016 - 14:13, said:

Am inteles, atunci ma rezum la metoda clasica cu contorul si doar ele bagate in priza.
Nu, aia nu e solutia clasica ci un simplu wattmetru de retea.

Edited by andreic, 20 October 2016 - 14:39.


#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmihaicozac, on 20 octombrie 2016 - 14:20, said:

Pt. astfel de măsurători cel mai potrivit este un Energy Meter de priză, care costă foarte puţin.

Nu, nu, nu. Tu nu ai inteles ? Trebuie cumparat Amprobe, numai unul din modelele 520/530/540/550. Numai alea au protectii mai bune decat acel Energy Meter. Altfel nu merge... :).

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
http://www.dedeman.r...ergie-5731.html
Eu am un din asta, mi-a mancat un pic zilele, ca si ala care i-a dat o stea nu afisa nimic, m-am intors la magazin si dupa ce a stat o vreme in priza si s-a incarcat afisa, e si uneori sensibil la pozitie, dar na masoara si il poti lua oricand. Are mai multe masuratori pe langa consum inclusiv tensiunea, amperaj. E bun ca retine separat consumul maxim indiferent ca a fost doar o secunda.
Daca stiti altele mai bune la banii astia recomandatii, eu asta il am si e ok.

Edited by SpeedDemon, 20 October 2016 - 14:55.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Parerile sunt subiective.

Eu nu as da nici 5 lei, dar 76-86 lei pe un device cu utilitate limitata spre inexistenta si cu precizie iar limitata.
Consider ca este mult prea scump pt ce face.

Altcineva prefera probabil sa dea 86 de lei in loc de 2-3-4-5-6-7+++ sute lei pe un multimetru bun.
Chit ca se gasesc watmetre bune si sub 200 lei, ba chiar si cu 15 Euro pe ebay.
Eu insa as considera ca arunc banii pe fereastra sa dau pe un stecher 86 lei.
Macar are ceva protectie la supratensiuni, (spike) ca sa mai justifice cu ceva pretul ala ?

Vad ca din ultimul link are un review catastrofal, in care e desris ca inutil, prost si lipsit de fiabilitate oricum.
Deci se strica repede dar nu arata ce trebuie nici inainte sa se strice...

Edited by loock, 20 October 2016 - 15:04.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Iarasi vorbeste cineva din afara meseriei. Asa ca normal ca habar nu are. Dar o tine Matu gaia cu protectia.
Da, sunt subiectiv. L-am mai citi si in alte parti..
On topic. Da,  DTul asta nu masoara intensitatea curentului alternativ. Nu e gandit pt asta, asa ca nu poate..
Nu ca fac reclama, dar daca de ex o sa cauti pe e-b..y dupa cuvintele "EU Plug Energy Meter Watt Volt Voltage Electricity Monitor Analyzer Power" e posibil sa gasesti ceva.
EU plug vine de la tipul de stecher care se baga in priza..
Si sunt gandite frumos, adica doar il bagi in priza, iar consumatorul se baga in priza din instrument. Asa ca ai imediat totul.
La doar 10.04$ cu transport free nu mi se pare foarte mult..

View PostRazvan_N, on 20 octombrie 2016 - 14:36, said:

..., insa sursele in comutatie au un factor de putere (cosinus de fi) foarte prost (chiar si 0.5), ...
Cel mai bine, ia un Energy Meter cum iti recomandau colegii mai sus, si asigura-te ca tine cont de factorul de putere (adica masoara corect puterea activa). ..
Eu am auzit ca in sursele in comutatie se baga curent alternativ din priza, care este redresat  si filtrat, deci se obtine un curent continuu. Iar mai departe deja e o alta poveste..
Altfel, da  ..si eu recomand un instrument cu de toate..

Edited by Prien, 20 October 2016 - 15:13.


#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostPrien, on 20 octombrie 2016 - 15:11, said:

Eu am auzit ca in sursele in comutatie se baga curent alternativ din priza, care este redresat  si filtrat, deci se obtine un curent continuu. Iar mai departe deja e o alta poveste..

Corect, așa e, acesta e începutul poveștii surselor în comutație. Dar cum afectează asta factorul de putere?...

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sursele decente au randament de pe la 80+% pana la 92++ %.
Cele sub-mediocre au si 70% si exista pocnitori si de 50%...

Sursele moderne lucreaza la randamentul specificat 80+ la o incarcare de peste 20-25%, deci in idle masuratorile pot fi corecte pt. ansamblul PC cu sursa, dar vor avea o componenta mare de pierderi in sursa, reale.

Sursele se aleg a.i. sa nu fie nici incarcate prea mult - caz in care sufera si uzura accelerata dar sunt si zgomotoase de la turatia ventilatoarelor cel putin, ca sa nu zic de coil noise si alte asemenea..., dar nici incarcate prea putin - caz in care au randament mic - asta in masura in care intereseaza pe cineva asta...
O putere orientativa este ca sursa sa tina lejer 25-30% peste consumul de full load absolut al sistemului, care consum se atinge rar sau doar in teste.
Eventual daca sistemul chiar este utilizat ca si statie f. mult in full load, atunci are rost si o sursa de putere dubla fata de consumul de full load.

De mai multi ani exista o manie de a lua surse cat mai puternice, dar asta e o absurditate.
Motivatia unora era ca luau surse ieftine chinezesti cu fiabilitate f mica, si cu performante umflate....
Prefer sa Nu iau surse lowcost, ci unele cel putin decente, Seasonic de ex., atat pt fiabilitate si stabilitate cat si pt silentiozitate. Insa Sursele Seasonic curente nu mai sunt asa de silentioase cum erau odata, decat eventual cele fara ventilator care sunt semnificativ mai scumpe deci nu ma grabesc sa le ecomand.

Edited by loock, 20 October 2016 - 15:36.


#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Mă îndoiesc că wattmetrele ieftine țin cont de factorul de putere. Trebuie văzut în manual. Altfel sunt bune doar pentru sarcinile rezistive (reșou clasic, fier de călcat) sau becuri cu filament.

View Postloock, on 20 octombrie 2016 - 15:25, said:

Sursele decente au randament de pe la 80+% pana la 92++ %.
Cele sub-mediocre au si 70% si exista pocnitori si de 50%...

Sursele moderne DC-DC lucreaza la randamentul specificat 80+ la o incarcare de peste 20-25%, deci in idle masuratorile pot fi corecte pt. ansamblul PC cu sursa, dar vor avea o componenta mare de pierderi in sursa, reale.

Sursele se aleg a.i. sa nu fie nici incarcate prea mult - caz in care sufera si uzura accelerata dar sunt si zgomotoase de la turatia ventilatoarelor cel putin, ca sa nu zic de coil noise si alte asemenea..., dar incarcate prea putin - caz in care au randament mic - asta in masura in care intereseaza pe cineva asta...

Să cu confunzi cumva randamentul cu factorul de putere...

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Smecheriile alea care se baga in priza si masoara puterea (+energia in timp) sint de departe cea mai ieftina solutie pentru asa ceva. NU poti inlocui cu voltmetru + ampermetru un wattmetru pentru sarcinile care nu sint vag constante la nivel "macro" (si vorbind de priza pentru nimic mai complicat decit un bec sau resou). E o discutie ca si sculele astea nu sint facute la fel, e preferabil sa ai ceva care ofera si fractiuni de W daca vrei sa masori incarcatoare de telefon, etc - dar NU exista nimic comparabil.

Poate sa para mult pentru cei care un multimetru de 3 euro dar 10 dolari sau 80 lei sint aproximativ zero aici. Un ADAPTOR ca sa nu faci tu o improvizatie (care doar face legatura priza-multimetru-consumator) de la o firma "de marca" este 70 euro:
https://www.conrad.d...8a-1405744.html

Multimetrul (care altminteri stie si putere si energie si logging si mult mai multe si mai bine decit jucarioara de 10-20$) este de altfel 1000 euro...
Cu 10-20 dolari abia (poate) cumperi o siguranta de multimetru serios.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
https://www.conrad.d...se-1368661.html

Uite asta e 30 euro dar e trueRMS si tine cont de cosinus de fi (intre 0.1 si 1). Nu trebuie neaparat sa fie Gossen Metrawatt sau Fluke...

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint multe [scule de-astea care se baga in priza] care fac true RMS, posibil majoritatea in ziua de azi (un cip de la un producator bun care practic "face totul" e 1-2 dolari daca il cumperi bulk pentru mii de aparate).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate