Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sony SMP-N100

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005
Am cumparat un Network media player sony SMP-N100 acum vreo 3 ani exclusiv pentru aplicatia youtube.
Il foloseam pentru un proiector pe post de "smart". Din pacate ma innebunise un update care dupa ce l-am facut, mi-a scos cam tot ce era smart pe el.

Nu gresala de instalare ci politica sony de a scoate tot "smartul" pe deviceuri mai vechi de 2013-2014 probabil sa te oblige sa cumperi modele mai noi. A scos youtube, browserul de internet, netflix, hbogo..... cam tot. A ramas un simplu player si ceva de pe retea.

Ce solutii am sa pot reda youtube in continuare? Am gasit pe internet playon care face server de pe computer si deviceul il vede cu toate aplicatiile multimedia din el dar pentru al folosi trebuie doar sa am un computer deschis si media network activat din windows, din pacate softul e pe bani (2,5 $/luna platibili o data pe an) si nu ma intereseaza sa platesc pentru un site care in principiu e gratis.  Nu am gasit nici custom firmware sa pot folosi in continuare network media playerul. Downgrade nu se poate face pe el nici prin resetare la setarile de fabrica.
O alta solutie?

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
contacteaza sony.ro daca ai acte si nu se rezolva anpc

#3
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005
Am contactat dar raspunsul lor e sec. Sony isi rezerva dreptul de a modifica firmware cum vor ei iar pentru playere mai vechi de 2013-2014 se scoate prin update youtube si alte aplicatii. Le-am spus ca pleyerul l-am cumparat exclusiv pentru youtube dar recomandarea lor a fost sa imi cumpar altul mai nou.
Nu mi se pare corect sa cumpar un player cu o gramada de bani la vremea respectiva (aveam si variante mai ieftine dar de, am vrut sony) si acum sa am un player de 2 lei.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. E cumparat din SUA.
2. Are 3 ani, deci garantie nu mai exista.
3. Nici un producator nu poate oferi suport si dezvoltare prea mult timp pt produsele vechi.
Costa bani si se considera ca si-au mancat malaiul. Youtube de ex, a tot schimbat modealitatile de streaming, in principal pt a ii bloca pe cei care le descarca video-urile.

Aceasta e si mare problema cu smartTV-urile, ale caror aplicatii ajung foarte repede inutilizabile.

Vestea buna este ca exista intotdeuna dispozitive ieftine cu Android si sa nu uitam in acest caz de Google Chromecast.

#5
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005
Proiectorul are port usb si citeste foarte multe formate. Deci nu mai am ce ii face playerului decat sa il arunc la gunoi. Asta i-a fost viata.

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
nu e corect cand vinzi ceva trebuie cel putin 10 ani sa asiguri piese de schimb si trebuie sa functioneze cum l-ai cumparat si pt ce l-ai cumparat!

#7
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005

View Postaazz, on 30 septembrie 2016 - 12:10, said:

nu e corect cand vinzi ceva trebuie cel putin 10 ani sa asiguri piese de schimb si trebuie sa functioneze cum l-ai cumparat si pt ce l-ai cumparat!

Corect. Asa consider si eu. E ca si cum ti-ai cumpara o masina iar dupa 2 ani te cheama in service sa iti schimbe ceva  la motor dupa care iti scoate motorul si iti pune pedale de bicicleta. Nu e corect sa cumperi un produs cu termen de utilizare. Daca stiam ca dau bani pe el pentru 3 ani maxim nu mai cumparam. Nici macar sa il lase asa cum l-am cumparat.

#8
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Citez din manualul unui smart Panasonic G30 din 2011, sigur scrie si in manualul celor de la Sony.
"The services through VIERA Connect are operated by their respective service providers, and service may be discontinued either temporarily or permanently without notice. Therefore, Panasonic will make no warranty for the content or the continuity of the services."
Din 2014 este dumb TV.
Problema am rezolvat-o cu un chromecast.

#9
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Cam aceeași fază și cu Sony-ul HX800. Aveam acolo o grămadă de aplicații (inclusiv youtube) dar nu puteam accesa niciuna, era clar că se forța un update. Am făcut update-ul și au dispărut aproape toate (inclusiv YT), nu prea mai există nimic pe el acum, doar câteva aplicații complet inutile.
Acum am observat că nici pe PS3 nu găsesc YT....

Edited by Andi Pavel, 02 October 2016 - 12:34.


#10
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostThurston, on 30 septembrie 2016 - 09:27, said:

Am contactat dar raspunsul lor e sec. Sony isi rezerva dreptul de a modifica firmware cum vor ei iar pentru playere mai vechi de 2013-2014 se scoate prin update youtube si alte aplicatii. Le-am spus ca pleyerul l-am cumparat exclusiv pentru youtube dar recomandarea lor a fost sa imi cumpar altul mai nou.
Nu mi se pare corect sa cumpar un player cu o gramada de bani la vremea respectiva (aveam si variante mai ieftine dar de, am vrut sony) si acum sa am un player de 2 lei.

Problema e un pic mai delicata datorita faptului ca astfel de deviceuri nu au sistem de operare ci firmware dedicat, teoretic producatorul ar trebui sa se chinuie sa faca aplicatiile ceea ce e mai greu, youtube a schmbat platforma de streaming si aplicatia a disparut de pe toate device-urile mai vechi de 2014 de la zeci de merci/producatori, deci...

Solutia cea mai buna in zilele astea este un device (network player, media player, tv, box, etc) cu sistem de operare la care nu depinzi de producator pentru update firmware ci tit faci update fara griji la aplicatii ori de cate ori e nevoie, exemplu android !
Chiar daca un device android nu mai primeste update de sistem, toate aplicatiile din el (de sistem sau personale) primesc update la zi din Google Play (sau surse externe)  !

#11
Thurston

Thurston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.10.2005

View PostKapitaK, on 02 octombrie 2016 - 12:54, said:



Solutia cea mai buna in zilele astea este un device (network player, media player, tv, box, etc) cu sistem de operare la care nu depinzi de producator pentru update firmware ci tit faci update fara griji la aplicatii ori de cate ori e nevoie, exemplu android !
Chiar daca un device android nu mai primeste update de sistem, toate aplicatiile din el (de sistem sau personale) primesc update la zi din Google Play (sau surse externe)  !

Asta am incercat sa fac weekend-ul asta. Poate putin offtopic dar am un mini pc (cat un media player) si am incercar sa pun un android pentru pc nu windows sa fiu dependent de tastatura. Asta ar fi cea mai buna optiune sa nu mai cumpar un alt device iar peste un timp sa nu mai am ce face cu el. Din pacate nu prea a mers mai nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate