Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vanzare canapea pe OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Nu vreau sa fac anunt de vanzare, am o nelamurire.
Daca vand o canapea voluminoasa pe OLX, cum decurge ambalarea si transportul ( prin fan curier , cred ). ? Vin cei de la fan curier, ridica produsul, il ambaleaza si il transporta catre destinatar ?
Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca ar trebui intai sa te interesezi cat te va costa transportul.
S-ar putea sa ii dai foc, decat sa o trimiti prin curier.

Tu te ocupi de ambalare. Iti recomand multe folii cu bule.
Daca destinatarul sta la et X, nu te baza pe curier pt a urca canapeaua.

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Cei de la fan curier ce ti-au zis?

Edited by un_dac, 29 September 2016 - 11:18.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Costa foarte mult,eu la un semineu de 1,2 x 0,4 x 0,6 m de 80kg, am dat pe o distanta de 150 km in jur de 100 ron.Mai bine ii pui rotile si o impingi pana la destinatie

Edited by daniMMM, 29 September 2016 - 11:18.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca-ti inchipui ca la bani mai putini decat te costa de multe ori sa te plimbi cu taxiul prin bucuresti vin cei de la curier, ti-o ambaleaza, eventual o coboara pe scarile de la bloc vreo doua etaje, o cara prin tara si o transfera prin vreo doua masini pana la destinatie, a doua zi merg la destinatar, urca cu ea vreo 3 etaje si eventual ala daca i se pare ca a fost atinsa si n-o ia te despagubesc pe tine de valoarea canapelei de noua, cred ca ai sa ai o surpriza.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
transportul e de la 300 lei in sus, in functie si de greutate, daca vrei ramburs, cat o asiguri.

#7
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Olx colaboreaza cu Urgent Curier. Nu poti trimite o canapea prin curier. Depaseste cu mult greutatea si dimensiunile admise. Si chiar daca s-ar putea ar costa atat de mult transportul incat nu s-ar merita.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Ma indoiesc ca merita sa o vinzi in alt oras.
Cauta cu predare personala, iar o dubita costa vreo 50 lei cu tot cu sofer pentru acelasi oras.

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Pentru astfel de gabarite se contacteaza o firma de transport particulara care se ocupa ca asa ceva, sau pur si simplu un particular care are un anunt online.
Sper exemplu, la prima cautare, asta.

Edited by radudd, 29 September 2016 - 11:35.


#10
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Ok, multumesc.
Concluzia e clara: daca o vand, o sa o vand in orasul meu, cu predare personala, eventual cu un transportator local. Altfel, nu merita.

#11
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
pai si daca vreau sa iau o canapea de pe emag si stau la 600 km de bucuresti ce se intampla?

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
n-ai nici o treaba. ti-o aduce acasa. emagul are contracte speciale cu curierii.

#13
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Fa predare personala in oras... ori vine el sa o ridice (preferabil) ori platesti o duba sa o transporte la el... costa vreo 25 lei treaba daca o transporta la 5-10 km distanta.

#14
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

 Marchizul-de-Sade, on 29 septembrie 2016 - 11:06, said:

Vin cei de la fan curier, ridica produsul, il ambaleaza si il transporta catre destinatar ?

Din cate stiu transportul revine cumparatorului. Singura ta oblligatie este sa prezinti intocmai marfa fara defecte ascunse si sa o ambalezi corespunzator. Pentru marfuri voluminoase este recomandata vanzarea in aceeasi localitate, este problema cumparatorului cum o cara daca marfa aceea este in alta localitate

Edited by dragomirmarius85, 29 September 2016 - 12:26.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andutza15, on 29 septembrie 2016 - 11:36, said:

pai si daca vreau sa iau o canapea de pe emag si stau la 600 km de bucuresti ce se intampla?

Exact asta am facut eu. Transportul a fost gratis (suportat de emag).

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 _R_A_D_U, on 29 septembrie 2016 - 12:50, said:

Transportul a fost gratis (suportat de emag).
transportul a fost inclus in pret. nimic nu-i gratis pe lumea asta.

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Presupunand ca nu este vreo canapea de designer sau cine stie ce alta chestie speciala nu mi se pare fezabila trimiterea unei canapele prin curier, pur si simplu costa f mult si nu mai spun ca tb si ambalata bine.
Am trimis o saltea relaxa 160x200 si am ambalat-o bine si tot au reusit sa distruga acel invelis si cred ca am dat vreo 120 lei daca retin u bine dar a fost o situatie speciala in cazul meu.
Lamureste-te bine cat te costa si cum o ambalezi si dupa aia poti sa iei decizia de a o trimite.

#18
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Adm, on 29 septembrie 2016 - 11:10, said:

Daca destinatarul sta la et X, nu te baza pe curier pt a urca canapeaua.

Pai de ce? La adresa de livrare dai si numarul apartamentului ei trebuie sa ti-l duca pana acolo.

Si eu am trimis anul trecut un canapei de la Cluj la Valcea cu Fan-ul. L-am ambalat frumos cu folie de plastic, au venit baetii, l-au luat din casa si l-au dus pana in casa la destinatie. M-a costat vreo 90Ron parca. Posted Image

Bine n-am vrut sa fiu fata palida, le-am dat 10 Ron la feciorii aia cand au ridicat-o sa bea si ei un cafeu Posted Image

Edited by Bucifon, 29 September 2016 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate