Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cauciucuri iarna second vs cauciucuri noi all season

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am toate cauciucurile praf,, deci ar trebui sa imi iau un set pt iarna si peste cateva luni un set pt vara
eu iarna circul mai putin si ma gandeam ca nu are rost sa dau atata banet pe cauciucuri si ca as putea lua un set sh ori un set all season.
am auzit ca alea all season ar fi mai slabe decat cele de iarna in conditiile in care ambele sunt noi.dar daca alea de iarna sunt sh tot sunt mai bune? tot ce vreau eu e sa pot merge cu ele iarna pe zapada si polei si sa nu dau prea multi bani pe ele

#2
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Daca intetionezi sa ti masina mai mult de 3 ani si nu mergi mai mult de 10.000 km pe an cumpara cu incredere pe all seazon NOI.

Edited by [mc]xtrem, 28 September 2016 - 12:47.


#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Mai simplu poti face cum fac eu, merg doar cu cauciucuri de iarna si nu le schimb vara...ma tin circa 4-5 ani, unele noi ce-i drept, eu am Fulda Kristall Montero 3

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Indiferent de solutia adoptata, all seazon sau de iarna si de vara, nu lua SH. Nu isi merita banii. Mai bine iei ceva nou mai ieftin gen Debica, Viking, si mai sunt cateva.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
PANA SI DIN ALEA DE 120 DE LEI, de iarna, daca iei sunt mai bune decat alea sh. si oricum si pe ala sh dai multi bani, acum ca e sezonul.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 d-ardeleanu, on 28 septembrie 2016 - 12:46, said:

Mai simplu poti face cum fac eu, merg doar cu cauciucuri de iarna si nu le schimb vara..
Si cu siguranta celor din masina ta sau din jurul masinii tale cum ramane? E pe plan secund?

#7
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Eu n-as lua SH, mai bine noi All seasons.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
subscriu: daca ai posibilitatea, cumpara  cauciucuri noi (indifferent daca sunt de iarna sau allseason)

#9
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Hider141, on 28 septembrie 2016 - 12:53, said:

Si cu siguranta celor din masina ta sau din jurul masinii tale cum ramane? E pe plan secund?
   Conduc din 1987, si niciodata nu am avut probleme deosebite de stabilitate...dar am incercat toate tipurile de cauciucuri (SH, de vara, all-season, de iarna), iar pana la urma, am ales solutia unor cauciucuri de iarna scumpe, produse in Germania (Fulda) sau Olanda (Vredestein); eu merg si pe la tara, pe munte pe drumuri forestiere, si pe pante mari, astea au aderenta cea mai buna...acum au aparut Michelin Crossclimate, cele mai bune all-season, pe care o sa trec in viitor...

Edited by d-ardeleanu, 28 September 2016 - 13:02.


#10
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 Hider141, on 28 septembrie 2016 - 12:53, said:

Si cu siguranta celor din masina ta sau din jurul masinii tale cum ramane? E pe plan secund?
Or fi SH?

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cele [All seasons] nu sunt prea bune nici iarna nici vara...si atunci?!
Eu circul de 4 ani cu cele de iarna,desi am roti cu All seasons in garaj .Sunt net superioare acestora si,chiar daca unii spun ca se uzeaza mai repede,deja au facut 96k km ...

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Am avut intai cauciucuri de iarna SH vechi de 5 ani pe Logan, mai aveau cam jumate din profil, pe drum neasfaltat (spre cabana la Carnic) a trebuit sa fiu impins prin zapada in unele locuri. Anul urmator am pus Falken EuroAll Season AS200, am urcat din prima pe acelasi drum, in aceleasi conditii. Recomand all-seazon noi. Falken si Vredestein au preturi bune. Arunca o privire si la Michelin Crossclimate. Pe langa mersul pe zapada, gandeste-te si la riscurile generale pe care le are un cauciuc imbatranit de 7-10 ani.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La ce iarna avem in ultimii ani si la cat tine, e o dilema sa stii daca trebuie anvelope de iarna sau nu!

Nu lua second, ca nu stii unde au calcat si cum, mai bine iei nou si ieftin, cu garantie.

 d-ardeleanu, on 28 septembrie 2016 - 12:46, said:

Mai simplu poti face cum fac eu, merg doar cu cauciucuri de iarna si nu le schimb vara...ma tin circa 4-5 ani, unele noi ce-i drept, eu am Fulda Kristall Montero 3

Tu stii ce faci cu adevarat sau nu? Esti pericol nene! Zgarciti mai sunt unii, se imbogatesc cu 70-80 lei pe sezon.Posted Image

Edited by arab, 28 September 2016 - 13:12.


#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Lasand prezentarile fabricantilor de cauciuce ,poti spune de ce?
Eu am incercat pe rabla mea,pe asfalt uscat in aceeasi zi pe cele de iarna si cele All seasons.
Ia ghicci care opreste masina mai repede la franare brusca.

Edited by gcom61, 28 September 2016 - 13:21.


#15
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Mie mi se par aiurea si varianta in care folosesti cauciucuri de iarna si vara si varianta in care folosesti all-season-uri tot timpul.
Daca ai de ales intre cauciucuri de iarna second si all-season-uri noi, gandeste-te daca ai prefera niste bocanci second cu care sa te incalti la iarna sau ai vrea sa umbli prin zapada si zoaie cu niste pantofi de primavara-toamna.
Din punctul meu de vedere, all-season-urile au minusuri si vara si iarna: vara nu sunt bune cand prinzi ploi de-alea serioase pe drumuri care nu au drenaj bun, iar iarna nu fac fata in momentul in care sunt temperaturi foarte scazute si polei pe jos.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 d-ardeleanu, on 28 septembrie 2016 - 12:46, said:

Mai simplu poti face cum fac eu, merg doar cu cauciucuri de iarna si nu le schimb vara...ma tin circa 4-5 ani, unele noi ce-i drept, eu am Fulda Kristall Montero 3

Rau faci.Alea de iarna nu sunt 100% adecvate cand nu este zapada sau gheata pe sosea.Iar pe praf si ploaie sunt de-a dreptul periculoase la viteze mai mari.Nu au aderenta.

andutza15

Cauciucurile SH reprezinta o alternativa la care apeleaza multi,majoritatea invocand lipsa banilor.Nu comentez decizia lor.Dar ce sens ar avea sa schimbi niste cauciucuri SH (ale tale) cu alteleSH (ale altcuiva)?In concluzie,doar cauciucuri noi,cu garantie.Lasa-i pe cei cu SH sa zica ce vor.

Sa cumperi un set de iarna acum si mai tarziu un set de vara?Eu iti recomand exact invers.Un set de vara acum si mai incolo (da' nu-i musai,un set de iarna).Alea de iarna sunt obligatorii DOAR cand este zapada/gheata pe sosea.In rest nu.Si nu conteaza in ce luna calendaristica sau anotimp ne aflam.
Cum se amintea mai sus,daca nu locuiesti intr-o zona cu iarna adevarata,nu are sens sa folosesti cauciucuri de iarna.De exemplu,pe la noi,(Mures) cam de patru ani imi schimb anvelopele degeaba.Anul asta insa nu o sa ma grabesc.Cand va fi sa vina vremea,o sa procedez in consecinta.

Cele all season reprezinta un compromis de marketing,adica nu sunt grozave nici vara si nici iarna.Faptul ca utilizatorii de acest gen de anvelope sunt multumiti si le lauda, treaba lor.Inseamna ca inca n-au ajuns sa-si dea seama de performantele limitate ale acestor anvelope.Si sa nici nu ajunga acolo.

#17
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
cauciucurile de iarna folosite vara,la 35-40°C -50/60°C la nivelul asfaltului, sunt ca gelatina.tremuraaaa.
all season-urile bune merg,cu conditia ca pe ploaie sa mergi incet, sa nu acvaplanezi.la temperaturi f. scazute ,iar nu-si fac treaba prea bine.
in zonele cu iarna mai blanda,ca in banat,sunt bune.

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am anvelope de iarna, cumparate noi, am mers si vara cu ele in ideea ca nu o sa mai tin masina mai mult de trei ani. (nu e tot timpul -20 grade iarna, sunt uneori zile chiar calduroase). N-am avut probleme cu aderenta.

E ok si cu second, dar mare atentie la calitatea lor si mai ales la anul de fabricatie - am vazut unele chiar si de 14 ani(s-a fript un var de-al meu) in conditiile in care se recomanda folosirea lor max 6-7 ani, deoarece isi pierde cauciucul calitatile, elsticitatea etc.

Edited by FreeThinker, 28 September 2016 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate