Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dropshipping ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Salutare,

A incercat cineva dropshipping din Romania ?

Pentru cei ce nu stiu ce inseamna, google sau pe scurt un fel de intermediar intre client si furnizor, totul online fara a detine tu un stock fizic.

Multumesc.

#2
Rubaher

Rubaher

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.09.2016
Ce client asteapta 2 luni sa ii vina produsul din China? De ce n-ar da el comanda direct si ar apela la tine?

Edited by Rubaher, 27 September 2016 - 11:33.


#3
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Probabil 90% din comercianții online români n-au stoc fizic.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View PostRubaher, on 27 septembrie 2016 - 11:32, said:

Ce client asteapta 2 luni sa ii vina produsul din China? De ce n-ar da el comanda direct si ar apela la tine?
Daca n-ai habar despre ce e vorba, de ce insisti sa-ti dai cu parerea?
Pe ebay, aliexpress majoritatea fac dropshipping. Deschid un magazin, promoveaza produsele unor producatori, magazine mari si primesc comision pt produsele vandute prin intermediul lor.

#5
Rubaher

Rubaher

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.09.2016

View Postretele, on 27 septembrie 2016 - 11:59, said:

n-au stoc fizic.
si nici market share

View Postrumegus, on 27 septembrie 2016 - 12:12, said:

Pe ebay, aliexpress majoritatea fac dropshipping. Deschid un magazin, promoveaza produsele unor producatori, magazine mari si primesc comision pt produsele vandute prin intermediul lor.
nu e ceva de viitor, felia devine din ce in ce mai mica pe zi ce trece

#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am incercat eu sa vand cateva sute de Duster, dar nu s-a finalizat, cumparatorul a spus ca le gaseste mai ieftine la un dealer din tara lui.

#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postrumegus, on 27 septembrie 2016 - 12:12, said:

Daca n-ai habar despre ce e vorba, de ce insisti sa-ti dai cu parerea?
Pe ebay, aliexpress majoritatea fac dropshipping. Deschid un magazin, promoveaza produsele unor producatori, magazine mari si primesc comision pt produsele vandute prin intermediul lor.

Droshippingul  nu inseamna asta.

Eu imi fac magazin online, am produse cu pret si cos de cumparaturi, dar n-am nici macar o scobitoare acasa. Tu vii si faci comanda la mine, dai banul, eu fac mai departe comanda la chinez, dar la adresa destinatarului nu pun adresa mea ci a ta. Si iti ajunge tie, dar este cumparata si platita de mine. Chinezul are un pret care vrea el  pe pagina lui,  eu am pretul care vreau eu pe pagina mea. Tu imi platesti mie pretul meu, eu mai departe platesc la chinez pretul lui si diferenta imi ramane mie. Nu e comision sau altceva. Il doare fix la basca pe chinewz cu cat vind eu scobitorile lui.

Asta e dropshipping.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iti dai seama ca n-o sa prea vinzi in cazul asta. Cine sa-ti dea tie mai mult, cand "dincolo e mai ieftin"? A mai fost p-aici un copil cu asemenea idei, apoi se plangea ca n-are bani sa achite chinezului, sa trimita marfa, cumparatorul din Malta nu vrea sa dea feedback pozitiv pana nu primeste ce a comandat, ca doar nu era tampit, banii erau blocati. Probabil chinezul nici nu livra in Malta, altfel omul cumpara de la chinez, nu-i dadea dublu romanului care se credea shmeker...
Deci, nu vinzi de capul tau, ci faci contract cu chinezul pt comision, asa poti vinde la acelasi pret cu ceilalti, daca incerci mai scump, nu vinzi nimic! Sa nu mai zic ca ai nevoie de bani, sa platesti produsele, degeaba cumparatorul plateste, suma e blocata o luna-doua, pana ce marfa a ajuns si cumparatorul iti da ok. Chiar de prinzi doi- trei fraieri, cu ei ramai, ca majoritatea cumparatorilor se uita la pret si la ce si cate calificative are vanzatorul, deci vor prefera sa cumpere de la unul cu zeci de mii de calificafive pozitive, decat de la tine, cu trei, toate negative.

#9
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Asta se cheama distributie nu dropshipping. Ma informeaza- te.

#10
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Imi e greu sa cred ca nu exista persoane care fac lucrul asta, poate chiar si in Romania.
Repede sarim cu replici de gen: lasa-te, nu merge, etc.
Citeam un thread tot pe aici, cel cu idee de afacere cu 20mii euro, unde un tanar sofer de tir care probabil a postat pt. o idee de afacere (nu ceva sa se imbogateasca), iar toti ziceau "nu exista, nu se poate, fa tot ce faci pana acum, fugi din tara".
Eu cred ca baiatul a muncit pentru banii aia, e tanar, nu vrea sa-si iroseasca tineretea pe camionm sofer fiind pare-mi-se. Vrea sa faca ceva aici, acasa. E adevarat, 20mii euro nu-i o suma foarte mare, dar sa nu sarim repede cu "NU" in fata. Eu cred ca - cu cap si munca se poate realiza un venit decent si cu suma aia. In fine, am deviat de la subiect, ideea e ca eu cred ca sunt multi cu cap pe acest forum, iar daca ne punem mintea la contributie putem da la fiecare thread raspunsuri mai pertinente Posted Image.

Edited by kapio, 01 October 2016 - 15:58.


#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Existã si se face treaba asta, chiar în România.
Secretul constã dintr-un "mix" de factori: un furnizor (sau mai mulți) serios, o relație foarte bunã cu el, și talent la partea de marketing și promovare web.
Ai toate astea, ai și afacerea de succes.

#12
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Multumesc de raspuns.
Speram sa gasesc pe cineva care efectiv face treaba asta:D

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa incerci cum am zis eu. Clientul va comanda direct din China, daca la tine livrarea dureaza tot atat, dar marfa costa mai mult. Sa poti concura cu pretul chinezului, trebuie sa cumperi in cantitati mari, sa importi cu containerul, adica sa bagi bani multi, nu se stie daca si cand recuperezi. Asta poti incerca dupa un timp, cand castigi experienta, stii ce se cere, cu cat se poate vinde. De ex, Alibaba, si alti engrosisti, au contracte cu cargoul turcesc, care are zboruri aproape zilnic spre Bucuresti, dar trebuie sa cumperi cantitati mari, sau sa ai pe cineva in China care cumpara din diferite locuri, face un palet de marfa si ti-l trimite in cateva zile, dar asta iar nu e ce vrei tu.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postkapio, on 01 octombrie 2016 - 18:45, said:

Speram sa gasesc pe cineva care efectiv face treaba asta:D
Mai intai decide-te ce produse, de unde vrei sa le iei, cum poti sa le promovezi, cum vrei sa le livrezi, ce conditii, ce oferi blabla.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai, el nu are idei, nu are bani, el vrea doar sa se umple de bani, fara gandire, fara investitii, din poantele altora. Nu-l ajuta neuronul nicimacar sa priceapa, ca cei care au reusit, nu vor fi dispusi sa dezvaluie secretele, de dragul unei concurente...

#16
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Stii tu ca n-am idei, bani sau alte informatii. Eu vroiam sa schimb informatii cu cineva care face, pentru a ne ajuta reciproc. Dar cred de unde iti vine nickname-ul "rumegus" :)))

#17
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Cand comanzi din China, trebuie sa ai in vedere mai multe lucruri, printre care si taxa de transport, taxa vamala, TVA-ul la intrare in tara, calitatea produsului, trebuie sa te gandesti ca poate clientul nu este multumit de produs si vrea sa-l returneze ... atunci ce faci? Am facut si eu o proba cu astfel de produse ... am comandat prima data din curiozitate 10 smartwach`uri cu 7.2euro bucata (de pe alibaba), mi-au ajuns in cateva zile prin DHL ... pe langa cei 72 euro, am mai platit la vama 33 lei plus 108lei(parca) taxa de transport (nu mi s-a cerut TVA atunci, ori l-am platit prin DHL). In jur de 100 de euro m-a ajuns tot, adica undeva la 44lei pretul pe smartwach si pe care le-am vandut destul de usor cu preturi intre 60 si 90 lei (in functie de fata omului si de negociere) ... calitatea lor a fost ok, profit in jur de 60% (foarte ok), doar 4 le-am dat pe OLX, restul din vorba-n vorba.

Dupa ce-am terminat asta, am mai comandat 5 casti stereo bluetooth (deja visam ca le dau ca painea calda) ... le-am luat cu 12.5 euro bucata, dar cand au ajuns la mine, adaugand toate taxele si TVA-urile, pretul le-a crescut undeva la 15 euro bucata (cam mult) ... ia ghici, au trecut vro 7 luni de atunci ... inca le am :)) n-am reusit sa le vand deoarece pretul este prea mare pentru calitatea extrem de proasta a sunetului pe care-l scot castile. Am incercat sa le dau chiar mai ieftin decat le-am cumparat, nimic ... asta e. De atunci mi-am bagat picioarele :))

Dar nu ma las ... acum si eu sunt tot pe tir, iar in timpul liber mai lucrez cateva minute la un mic magazin online (deah, stiu sa programez :D) astfel incat sa-l am pregatit cand ma intorc la vara acasa ... ce-o sa vand, momentan nu stiu (adica am cateva variante pe hartie, dar nu m-am decis inca) ... acum doar "ridic cladirea" iar pana la vara am timp sa ma gandesc.

Parerea mea este ca daca vreti sa faceti afaceri cu China, trebuie sa comandati cantitati mari de la producatori seriosi ce pun accent pe calitate si preturi ok ... cereti mostre mai intai, altfel riscati sa ramaneti cum am ramas eu cu castile alea :)) plus ca cel mai bine este sa aveti un magazin fizic cu un site de prezentare si promovare locala ... mi se pare cel mai ok pentru inceput.

Succes!

#18
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Din cate stiu sunt site-uri gen cu chinezarii cu depozite in Europa. Deci n-ar mai trebui platite taxe vamale + free shipping.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate