Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Asigurare medicala germania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
In o săptămână îmi vine cardul de sănătate si vreau sa profit de el ( tot ce este gratis )

O sa fac programare la dentist ( control + plomba ) in prima faza.

Ce altceva pot/trebuie sa mai fac ( eventual ceva mai costisitor la noi )?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca n-ai vreo super-asigurare o plomba si subventionata o sa fie mult mai scumpa decit in Romania. Pe de alta parte riscurile sa iei vreo hepatita C sau sa te electrocutezi sau mai stiu eu ce aventuri romanesti sint mult mai mici.

Daca ai vreo problema medicala insa analizele sint in general gratis, inclusiv chestiile mai complicate, tomografii, etc.

A, nu trebuie sa astepti cardul - in mod normal ai o scrisoare de la asigurare care e valabila o luna si e egala cu cardul.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am un amic care si-a pus toata dantura pe asigurare, in germania.
Muncitor baiatul, fara studii sau posibilitati extra. "Pian" e mult spus la ce avea saracul.
Cel mai bine e sa intrebi, doar nu costa nimic.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca maxim detartrarea dintilor poti sa faci gratis. Din cate stiu casa de asigurare plateste o anumita suma care nu prea acopera cine stie ce.

ericmario - cu asigurare privata, care e mai scumpa, poti. Dar nu mai ai ocazia sa te intori apoi la aia de stat.

Edited by Bursul, 27 September 2016 - 08:38.


#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Daca mergi la dentist ar fi bine sa arunci o privire https://genociddentar.blogspot.ro/

De mic am fost la dentişti dar în loc să primesc ca tratament să mă spăl după fiecare masă (obligatoriu seara) am primit obturarea sau "urări de cât mai multe probleme dentare" şi până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 aazz, on 27 septembrie 2016 - 08:42, said:

Daca mergi la dentist ar fi bine sa arunci o privire https://genociddentar.blogspot.ro/

De mic am fost la dentişti dar în loc să primesc ca tratament să mă spăl după fiecare masă (obligatoriu seara) am primit obturarea sau "urări de cât mai multe probleme dentare" şi până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat!

Acel comentariu ar trebui sa fie un motiv serios ca sa-ti tratezi dantura in alta tara?

La cabinetul unde ma tratez,vin clienti din alte tari.Aia cum dracu nu au aflat inca de faptul ca in Romania stomatologii sunt asimilati canibalilor si tratamentele stomatologice ritualurilor voo-doo?
Dar in schimb stiu un lucru:beneficiaza de munca de calitate la sfert de pret (fata de tara de origine).

#7
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Stiu ca deja am numărul dar prefer sa aștept cardul.

Plombe sunt incluse, negre, porțelan costa 60 euro in plus.

Altceva in afara de analize generale ce ar mai fi?

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
depinde ce-ti recomanda doctorul. pe asigurarea mea (aok), controlul anual de ex este gratuit doar dupa ce treci de 35 de ani. si de fapt este gratuit o data la 2 ani Posted Image

cu alte cuvinte, la aok ai un control general inclus, o data la 2 ani, dupa ce treci de 35 de ani. ai desigur multe alte chestii incluse, dar doar la nevoie.

Edited by born2lose, 27 September 2016 - 10:31.


#9
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Si cred ca si extractiile sunt gratis, dar probabil nu vrei. TK de ex. acopera plombele cele mai ieftine. Daca vrei ceva material mai bun, platesti diferenta, care cum s-a zis mai sus e vro 60-70 euro.

Stiu ca exista niste "extras"-uri la unele case de asigurare speciale pentru dinti. Platesti ceva in plus fata de asigurarea normala si poti sa-ti faci mai multe pe asigurare. Nu stiu insa daca astea se aplica si pentru problemele pe care deja le aveai inainte sa fii asigurat. Ca asa, s-ar duce toti cu gura prastie in prima luna sa-si faca dintii pe banii asigurarii, si nu cred ca se intampla asta. S-ar sesiza casele de asigurare si probabil ar impune restrictii. Insa avand in vedere ca sistemul de asigurari sociale e in multe cazuri prost si da de pomana o gramada de bani unora care nu fac nimic, ce ar mai conta niste plombe in plus la asigurarile de sanatate :D

#10
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 juGGaKNot, on 27 septembrie 2016 - 08:15, said:

In o săptămână îmi vine cardul de sănătate si vreau sa profit de el ( tot ce este gratis )

O sa fac programare la dentist ( control + plomba ) in prima faza.

Ce altceva pot/trebuie sa mai fac ( eventual ceva mai costisitor la noi )?

:) Mult succes! Din cate stiu eu tratamentul stomatologic costa suplimentar inclusiv la anumite asigurari de sanatate private. Cu cardul de sanatate poti eventual rezolva o situatie acuta (aka te doare un dinte de nu mai poti si vrei sa-l scoti) dar iese cu siguranta din calcul un tratament de lunga durata (gen plomba)....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate