Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ridicare talon-vizita RAR

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Salutare,
Mi-a fost ridicat talonul pentru roti de alte dimensiuni si toba sparta pe data de 19 septembrie. Am reparat toba intr-un service care imi ofera factura. Cauciucurile le-am cumparat personal din hypermarket si o sa le montez la o vulcanizare.

Intrebare 1: imi trebuie acte doveditoare pentru aceste reparatii. Cei de la service insista ca da, cei de la RAR(informatii) spun ca nu.
Intrebare 2: Odata cu ridicarea talonului mi-au aplicat si o amenda, atunci cand ma duc la RAR trebuie sa fac dovada ca am platit-o?
Intrebare 3: Este nevoie de programare la RAR? Cei de la informatii mi-au spus ca nu pentru reparatiile ce le-am facut eu.

Am vorbit initial cu cei de la 021 9672(programari RAR), care m-au directionat catre RAR Voluntari pentru informatii mai sigure, numai ca acestia nu raspund la cele 2 telefoane pe care le au pentru informatii.

Multumesc,
Madalin.

Edited by medelin992, 26 September 2016 - 13:59.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
1 nu
2 nu
3 cred ca da, nu sunt sigur

poti imprumuta roti de la un prieten
ai anvelopele trecute in talon?

Edited by Nero-d, 26 September 2016 - 14:06.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Acum vreo 2 ani am avut si eu talonul ridicat pentru caroserie necorespunzatoare - cu alte vorbe, ruginita.
Am fcaut-o in regie proprie si am colantat-o.
1. Nu trebuie
2. Nu.
3. Nu trebuie programare dar te asezi la randul format iar cand intri pe poarta, te va dirija portarul.

#4
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
pe vremuri se facea online programare pentru toate filialele din tara.

#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si acum tot online, doar ca e posibil sa ma programeze dupa 4 octombrie cand imi expira dovada.
Da, am anvelopele in talon, si in carte. Acum am luat ce trebuie.

 Nero-d, on 26 septembrie 2016 - 14:04, said:


poti imprumuta roti de la un prieten

Am zis ca daca tot m-a prins sa intru in legalitate. E o dacie, si rotile mai mari erau pe puntea spate. Fostul propietar a avut rulota si a montat pe masina roti mai mari de 175 ca sa tina mai bine rulota pe cui. Si eu cum le-am luat, asa le-am lasat. Sa nu va inchipuiti ca-s genul drifturi, roti mari pe puntea motoare, toba zgomotoasa. Toba mi s-a rupt prin Calarasi cu 1 zi inainte sa ma opreasca RAR-ul.

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Azi am fost la RAR:
Intrebare 1: Nu
Intrebare 2: Nu
Intrebare 3: Nu (pentru ce am eu)

Edited by medelin992, 27 September 2016 - 09:45.


#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
M-am dus pentru roti si toba si baietii mi-au pus-o si la noxe. Practic mi-ai gasit mai multe....nici macar pentru toata evacuarea care am schimbat-o la taxi glucoza nu mi-au dat OK. Le-am aratat actele facute de Taxi Glucoza si mi-au spus sa ma duc sa ma cert cu ei, nu cu RAR.
Ca centura are un singur punct de prindere(model vechi Dacia 1300), ca oglinzile nu sunt fixe (se prind pe rama usii-ca la trabant), ca frana de mana nu tine bine pe o roata, ca am un surub rupt la semnalizare, ca farurile nu sunt reglate bine.....asa ca o trag pe dreapta.

Acum revin cu alta intrebare si mai complexa, daca nu-mi ridic talonul in urmatori 1-2-3 ani, ce se intampla cu el? Intreb asta pentru ca vreau sa restaurez complet masina si acest lucru presupune timp si bani. Drept sa fiu chiar si cu talon voiam sa o trag pe dreapta.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da, nasol, la ce rar ai fost? la voluntari sau giulesti?
incearca la celalalt, respectiv la giulesti
teoretic nu trebuie sa faca inspectie periodica! doar sa verifice daca motivele pentru care ti-a fost ridicat talonul au disparut!
nu-i intereseaza pe ei altceva!
daca-ti ia talonul pentru bec ars, nu iti verifica toata masina!
ce-i aia noxe? nu exista noxe la masina non euro!

vrei s-o restaurezi? s-o faci masina de epoca?
cu ce te mai misti?
daca n-ar fi ilegal, te-as indemna sa dai o spaga!

nu se intampla nimic dar cu cat intarzii, cu atat probabilitatea de a-ti lua inapoi talonul scade!
n-ai sa faci din cazanul ala masina de trecut RARul cu ea niciodata!

Edited by Nero-d, 27 September 2016 - 12:35.


#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Nero-d, on 27 septembrie 2016 - 12:32, said:

da, nasol, la ce rar ai fost? la voluntari sau giulesti?

Voluntari.

 Nero-d, on 27 septembrie 2016 - 12:32, said:

ce-i aia noxe? nu exista noxe la masina non euro!
Poluare, este ceva ce fac ei, la ITP-ul trecut a scos jumate din valoarea maxima admisa.

 Nero-d, on 27 septembrie 2016 - 12:32, said:

vrei s-o restaurezi? s-o faci masina de epoca?
cu ce te mai misti?
daca n-ar fi ilegal, te-as indemna sa dai o spaga!

Da, cu atestat istoric. Dar pana acolo este mult.
Deocamdata masterand, dupa aproape 2 ani de munca sezoniera(agricultura) se pare ca o sa intru si eu pe contract nedeterminat saptamana asta.
Spaga mi-e frica sa dau, n-am dat niciodata pentru o treaba serioasa.

 Nero-d, on 27 septembrie 2016 - 12:32, said:

nu se intampla nimic dar cu cat intarzii, cu atat probabilitatea de a-ti lua inapoi talonul scade!
n-ai sa faci din cazanul ala masina de trecut RARul cu ea niciodata!

Scade ca-mi pierd eu interesul pentru ea, sau din alt motiv? Cred ca tot ce imi pot face este sa o radieze din circulatie dupa o anume perioada de timp.
Da, dar macar sa nu ma futa la icre pe tot felul de rahatele.
Sti, in timpul facultatii era sa-mi sufle unul care copia cu casca, bursa. Aveam note bune, doar ca 9 nu era de ajuns. M-am ambitionat asa de tare si mi-am zis ca daca iau numai 10, nu mai are sa-mi ia nimeni nimic.


Masina are valoare sentimentala, a fost luata in 4 octombrie 2011, in prima zi de facultate, timp de 5 ani a fost masina no 1 pentru mine. Bineinteles, coincidenta, dovada expira pe 4 oct. 2016.

Eu sunt constient ca masina cu corespunde 100%, ca altfel nu ramanea treaba asa.
Cica daca ma mai duc odata si nu corespund, mi se anuleaza ITP-ul, alta distractie, crezi ca nu vor gasi ei ceva ca sa ma respinga la o masina de 40 de ani?

Edited by medelin992, 27 September 2016 - 13:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate