Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cumparaturi de pe Amazon.de si Amazon.co.uk

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am niste nelamuriri privind magazinele Amazon.

am vazut ca conturile sunt comune indiferent de tara,dar preturile produselor difera chiar daca sunt vandute tot de Amazon si sunt aceleasi produse(titlu exact). De exemplu daca produsul pe amazon.de costa 40 de euro, pe amazon.co.uk costa 45 gbp! un gbp este mai scump decat un euro deci acelasi produs pe amazon.co.uk este cu 12 euro mai scump!! cum e posibil??

a 2a chestie este acel free shipping la comenzi de peste 29 de euro,,dar cand ajung la plata cu cardul imi apar costuri de livrare.

apoi am auzit ca pe amazon se vand multe produse false,imitatii chinezesti.e adevarat?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
1. Compara acelesi produs de la acelasi vanzator, nu de la diferiti
2. Free shiping de cele mai multe ori se ofera la tara de bastina, respectiv DE sau UK
3. Peste tot se vand produse false si imitatii, cine pune botul pune. Sunt mascate prin preturi mici si livrari gratuite.  Poti fi un candidat...

#3
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Asa e pur si simplu, preturile nu sunt la fel, chiar daca predusele sunt vandute de amazon. La fel cum lidl are preturi diferite in diferite tari la exact aceleasi produse.

Free shipping e pentru pietele locale, iar site-ul nu-i asa "destept" inca sa-ti zica ca nu se aplica pt. ro.

Da, se vand produse fake pe amazon, antentie mare, insa nu sunt de vandute de amazon, ci de altii din marketplace-ul amazon. Trebuie atentie in special la produsele pe mai multe culori... te poti trezi ca desi initial ai ceva vandut de amazon, schimbi culoarea si brusc e vandut de altcineva.

Edited by MrReason, 15 September 2016 - 00:33.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 MrReason, on 15 septembrie 2016 - 00:30, said:

Free shipping e pentru pietele locale, iar site-ul nu-i asa "destept" inca sa-ti zica ca nu se aplica pt. ro.

Site-urile au ajuns sa fie mai destepte ca userii.

Attached Files



#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
a mai descoperit cineva apa calda....

#6
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 f300, on 15 septembrie 2016 - 07:45, said:

Site-urile au ajuns sa fie mai destepte ca userii.
N-au ajuns... si nici din ala ce-ai pus tu nu e clar ca nu e gratis ro, ci doar ca e gratis uk...

Attached Files

  • Attached File  qq.PNG   20.86K   117 downloads


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand problemele astea s-au mai discutat pe forum in multitudinea de topice dedicate ptr Amazon.

1. Vezi cine este vanzatorul - recomand sa cumperi produse vandute de Amazon, sau eventual la care expedierea se face prin Amazon. Aici ai mai multe garantii ca nu iti vine produsul din China sau alta tara si in loc sa-ti vina acasa te cheama la vama sa platesti si alte taxe.

Se poate intampla ca si in cazul produselor vandute de Amazon sa existe diferente de preturi - dar mult mai mici decat de la furnizori diferiti. Asta in special la produse importate din alte tari.
De ex iei din UK un produs destinat pietei Germane, dar care a fost deja importat in UK. Aici s-ar putea ca pe site-ul din Germania sa fie un pic mai ieftin.
Dar in general pe Amazon UK sunt preturi mai bune decat pe DE.

2. Free shiping asa cum s-a zis beneficiezi doar daca locuiesti in tara respectiva. Detaliul asta il aflai usor mergand la conditiile de expediere pe site - ai acel "Details" in dreapta pretului. Click pe el si vei primi toate informatiile dorite.

3. Daca respecti ce am zis la pct 1, nu ai probleme. Daca iei produse de la alte firme, care mai fac si livrarea din China sau alte tari, poti avea probleme. Inclusiv la vama cand primesti produsul.

Si inca ceva daca platesti cu card in LEI, iti recomand sa alegi plata in GBP sau EURO - in functei de ce site cumperi, si sa lasi banca noastra sa faca conversia. Iesi cu un 3-4% mai bine, in majoritatea cazurilor.

Sa studiezi cu atentie detaliile produselor, si vezi ce link-uri apar - gen acel "Details" - sa le citesti cu atentie, ca sa nu ai surprize,

Daca ai probleme sau nelamuriri legate de un produs - poti sa pui intrebari pe pagina respectiva si vei primi raspuns de la cineva care a cumparat acel produs sau chiar de la vanzator , foarte rapid. In majoritatea cazurilor cand am cerut detalii suplimentare le-am primit in 20-30 de minute de la vanzator.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 andutza15, on 14 septembrie 2016 - 23:53, said:

am niste nelamuriri privind magazinele Amazon.

am vazut ca conturile sunt comune indiferent de tara,dar preturile produselor difera chiar daca sunt vandute tot de Amazon si sunt aceleasi produse(titlu exact). De exemplu daca produsul pe amazon.de costa 40 de euro, pe amazon.co.uk costa 45 gbp! un gbp este mai scump decat un euro deci acelasi produs pe amazon.co.uk este cu 12 euro mai scump!! cum e posibil??

a 2a chestie este acel free shipping la comenzi de peste 29 de euro,,dar cand ajung la plata cu cardul imi apar costuri de livrare.

apoi am auzit ca pe amazon se vand multe produse false,imitatii chinezesti.e adevarat?

1.pentru ca exista diferite taxe in ambele tari si viata este mai scumpa sau mai ieftina in tara respectiva, plus ca depinde unde este stocat produsul, poate sa fie trimis din Germania si spre Anglia, astfel pana in Anglia se scumpeste. In general Amazon stocheaza produsele de la diferiti vanzatori si se ocupa de logistica acestora. Este logic ca in Anglia un produs este mai scump ca in Germania spre exemplu (nu la toate).
2. Free Shipping daca nu ma insel este doar spre Germania respectiv Anglia.
3. Multi chinezi au sedii in Europa spre ex. Germania sau Anglia. Si vand pe Amazon din China spre exemplu, in unele cazuri poti sa astepti si pana la 1 luna dupa produsele tale. Falsuri nu am intalnit pentru ca Amazon nu permite asa ceva, iar orice produs care este fals poate fi returnat si Amazon se judeca cu ei, etc.

#9
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
ai mare dreptate cu conversia!!
am avut total 161 gbp si dupa amazon asta inseama 902 ron, dupa banca inseamna 832 ron si dupa google 845 ron!
incredibil ce hoti

ce stiti despre mesajul care apare in wishlist "price dropped 16%,,"
este pe bune sau vrajeala

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 andutza15, on 15 septembrie 2016 - 20:11, said:

ai mare dreptate cu conversia!!
am avut total 161 gbp si dupa amazon asta inseama 902 ron, dupa banca inseamna 832 ron si dupa google 845 ron!
incredibil ce hoti

ce stiti despre mesajul care apare in wishlist "price dropped 16%,,"
este pe bune sau vrajeala

amazon are un script care afla de unde accesezi site-ul, ce fel de telefon mobil ai si asa mai departe si asa se modifica si preturile. Am vazut cum utilizatorii de iPhone plateau mai mult ca altii. Pe langa asta atunci cand ai un produs in wishlist inseamna ca ti-l doresti, asa ca script-ul micsoreaza din pret ca sa ti-l cumperi. Nu mereu este aceasta reducere dar si eu am prins asa ceva, este o strategie de marketing ca sa te faca sa il cumperi.
Uneori apare si ceva de genul 20% pt urmatoarele 24 de ore.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mesajele alea apar ptr toate produsele selectionate - ca e in cos sau in wishlist. Si nu intotdeauna sunt de descrestere, sunt si cu increase.

Preturile se schimba - daca ai mai multe produse in cos/wishlist poti sa vezi ca uneori primesti mesaje zilnic ca unul sau mai multe preturi s-au schimbat. E normal sa te atentioneze, ca sa stii ca nu ma ie acelasi pret ca cel de la data cand l-ai pus in cos.

Asat am intalnit-o si pe site-urile romanesti.

#12
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
livrarea se face fix in ziua in care apare in mail-ul primit? vine cu curier sau posta? esti sunat inainte?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu iti precizeaza o zi anume, ci un interval. de 2-3 zile. De obicei vine in primele zile din interval.

Daca selectezi expedited delivery vine cu UPS - si apoi fan courier. Curierul de la Fan poate sa te sune, sau nu.
daca lasi posta normala iti vien la posta si te cehama ei sa il ridici - probabil iti baga in cutie ca ti-a venit colet,.

#14
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
la mine scrie 6 octombrie.

de pe amazon.com a cumparat cineva?
am vazut ca iti ia pe livrare inca o data cat costa produsul + taxe de import jumate din pretul produsului
ala ii tva si vama sau ce?

#15
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
.com e din US. si atunci platesti taxe vamale cand le aduci in UE (care, la anumite produse este foarte mare) - pentru micii consumatori ar fi excelenta adoptarea TTIP

Transportul costa si el mult, plus ca multe produse nu se livreaza in Europa.

Acum depinde si ce vrei sa cumperi. Sunt diverse chestii pe care nu le gasesi la .uk sau .de si atunci .com este solutia.

#16
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
din uk mi-a ajuns azi cu o sapt mai devreme.
deci dureaza 8 zile livrarea din uk prin posta romana

#17
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Nu exista o regula cu termenul de livrare si modul de trimitere.

Amazon lucreaza cu mai multe firme de curierat si, in functie de unde este fizic obiectul (au depozite in mai multe locuri), poti sa il primesti la usa cu curier in cateva zile sau la posta (in mai multe zile).

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ba mai mult - daca ai mai multe obiecte e posibil - chiar daca selectezi sa le grupeze in cat mai putine colete sa vina pe bucati, in zile diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate