Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitie smart TV 4K

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
DrAkUsOr13

DrAkUsOr13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2013
Salut, m-am decis sa achizitionez un smart TV 4k cu diagonala de 49". Dupa o cautare prin magazinele de profil am gasit urmatoarele modele :

  - Philips 49PUS6401 49 Inch 4K Ultra HD Ambilight Smart TV

  - Philips 49PUS7101 49 Inch 4K Ultra HD Ambilight-3 Smart TV

  - LG 49UH650V 49 Inch UHD4K WEB OS Smart LED TV  

  - SAMSUNG UE49KU6670 Smart 4k Ultra HD HDR 49" Curved TV

Doresc putin ajutor deoarece sunt foarte ocupat cu munca si nu ma pot informa foarte bine despre toate caracteristicele , in mare parte o sa fie folosit pentru vizionare filme , consola si sa ma uit cand am putin timp liber pe sky sport la un meci de fotbal.

Daca aveti si alte recomandari pentru mine (alte modele).

Multumesc !

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,561
  • Înscris: 16.03.2004
Ce canale sport transmit în format 4k?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Un tv 4k stie sa redea format 1080p, chiar si 720p pe cand unul HD ( recte max 1080p ) nu o sa poata in veci reda 4k.

Deci care-i scopul intrebarii?

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,561
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă nu sunt transmisiuni în format 4k, de ce să dea acum o căruță de bani? Să mai aștepte câțiva ani.

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Personal as alege Samsung-ul , Philips-urile le-as exclude din start
Acum cel mai bine ar fi daca ai gasi intr-un magazin cele doua modele ramase - LG-ul si Samsung-ul
Samsung-ul ''teoretic'' are un ''index de imagine'' mai bun , 1600 - Samsung si 1200 - LG-ul
- LG - http://www.lg.com/uk/tvs/lg-49UH650V
- Samsung - http://www.lcd-compa...-UE49KU6670.htm
Samsung-ul mai are si chestia cu ''ecranul curbat'' care ar da mai ''bine'' ca design , acum depinde si de doleantele tale

Dark , nu te supara , dar daca e sa ne luam dupa conceptia celor ca tine , inseamna ca si azi am avea cu toti tv-urile cu tub catodic
Formatul 8K ''bate la usa'' ( sau facut transmisiuni sportive in direct in noul format 8K cat de curând ) si tu ii scrii sa mai astepte , ce sa astepte.......
Daca are vedere spre sud cu 5/600 lei si-a cumpara din magazinele de specialitate toate cele necesare pt o instalatie de receptie prin satelit si sigur ar putea receptiona/vizualiza si prg tv 4K free de pe satelit
Numai pe satelitul Astra 19.2E sunt vreo 7 prg tv 4K free , ca sa numai scriu de filmele 4K/60 existente deja pe net
- Deci ce sa mai astepte , sau pana când sa mai astepte ?
Formatul 4K nu se rezuma doar la receptia din domeniile DVB-T2/C prezente si in RO , mai exista si alte surse 4K pt cine doreste sa investeasca ceva si sa aibă ''multumiri'' pe masura

Edited by lupull, 31 August 2016 - 20:34.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mie de 49" mi se pare mic un tv, mai ales un 4k.

http://www.altex.ro/... televizorul asta e redus maine la 5000 de lei la noul media galaxy din park lake mall, eu sincer ma gandeam sa-l incerc.

Edited by born2lose, 31 August 2016 - 20:55.


#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
@dark

... netflix ...

Edited by Super Chief, 31 August 2016 - 20:55.


#8
DrAkUsOr13

DrAkUsOr13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2013

View Postborn2lose, on 31 august 2016 - 20:53, said:

mie de 49" mi se pare mic un tv, mai ales un 4k.

http://www.altex.ro/... televizorul asta e redus maine la 5000 de lei la noul media galaxy din park lake mall, eu sincer ma gandeam sa-l incerc.
Nu doresc un tv mai mare de 49" doresc sa il amplasez in dormitor nu in living room , este ok modelul  eu locuiesc in UK deci nu il pot comanda de pe altex o sa caut in magazinele din Uk.

View Postdark, on 31 august 2016 - 20:19, said:

Dacă nu sunt transmisiuni în format 4k, de ce să dea acum o căruță de bani? Să mai aștepte câțiva ani.
Este o achizitie de viitor probabil o sa vina o vreme cand o sa fie si transmisiuni in format 4k.

View Postlupull, on 31 august 2016 - 20:32, said:

Personal as alege Samsung-ul , Philips-urile le-as exclude din start
Acum cel mai bine ar fi daca ai gasi intr-un magazin cele doua modele ramase - LG-ul si Samsung-ul
Samsung-ul ''teoretic'' are un ''index de imagine'' mai bun , 1600 - Samsung si 1200 - LG-ul
- LG - http://www.lg.com/uk/tvs/lg-49UH650V
- Samsung - http://www.lcd-compa...-UE49KU6670.htm
Samsung-ul mai are si chestia cu ''ecranul curbat'' care ar da mai ''bine'' ca design , acum depinde si de doleantele tale

Dark , nu te supara , dar daca e sa ne luam dupa conceptia celor ca tine , inseamna ca si azi am avea cu toti tv-urile cu tub catodic
Formatul 8K ''bate la usa'' ( sau facut transmisiuni sportive in direct in noul format 8K cat de curând ) si tu ii scrii sa mai astepte , ce sa astepte.......
Daca are vedere spre sud cu 5/600 lei si-a cumpara din magazinele de specialitate toate cele necesare pt o instalatie de receptie prin satelit si sigur ar putea receptiona/vizualiza si prg tv 4K free de pe satelit
Numai pe satelitul Astra 19.2E sunt vreo 7 prg tv 4K free , ca sa numai scriu de filmele 4K/60 existente deja pe net
- Deci ce sa mai astepte , sau pana când sa mai astepte ?
Formatul 4K nu se rezuma doar la receptia din domeniile DVB-T2/C prezente si in RO , mai exista si alte surse 4K pt cine doreste sa investeasca ceva si sa aibă ''multumiri'' pe masura
Multumesc frumos pentru raspuns imi place foarte mult LG-ul pentru ca este slim , design placut inclusiv finisajele oricum o sa dau o fuga pana in currys sau argos ca vreau sa vad imaginea cu "ochiul liber" la ambele propuneri ale tale pentru ca am luat informatiile de pe site . Doresc sa il amplasez in dormitor , nu doresc neaparat sa fie "curves". Vreau o imagine cat mai clara nu sunt exepert in tv-uri de aceea am apelat la opinia dvs.
La Philips imi place Ambilight este o chestie frumoasa.

Edited by DrAkUsOr13, 31 August 2016 - 22:37.


#9
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Am vazut astazi un LG 4k la 49' la Carrefour pe la 3200RON la reducere. Vezi daca iti place.

#10
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Drakusor13 - cauta LG-uri generatia 2016 cu WeBOS 3.0 , cele din 2015 au WeBOS 2.0 , daca tot vrei LG
Si cauta apoi pe site-ul LG-ului acel ''index al imaginii'' sa fie cat mai mare , chiar daca se spune/scrie ca difera de la fabricant la fabricant , el conteaza pana la urma - http://www.rtings.co...vs-lg-trumotion
Ideal ar fi sa aibă si panel pe 10Bit fiindca ai peste un miliard de culori redate ( 1,024×1,024×1,024= 1,072,341,824 ) , fata de aproape 17 milioane la panelurile de 8bit ( 256x256x256 = 16,777,216 )
Poate va ajuta pe tine si pe ceilalti ca tine - TV-uri HD/4K cu panel de 8/10bit - http://www.rtings.co...uality/gradient

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Sa fim seriosi ... poza cu grandientul la "8-bit" din link arata atat de fortata ca e clar fake. Asa arata monitorul setat pe 256 colors (de toate, nu pe canal) acum 20 de ani.

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
LG
http://www.emag.ro/t...7/pd/D4MKC3BBM/

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La LG panouri 10bit sunt numai in seria 9xxx. Seria 8xxx are suport pentru 10 bit, dar panoul e 8 bit si se face dithering. Seriile inferioare seriei 8 au panouri 8bit.

#14
DrAkUsOr13

DrAkUsOr13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2013

View Postlupull, on 31 august 2016 - 23:48, said:

Drakusor13 - cauta LG-uri generatia 2016 cu WeBOS 3.0 , cele din 2015 au WeBOS 2.0 , daca tot vrei LG
Si cauta apoi pe site-ul LG-ului acel ''index al imaginii'' sa fie cat mai mare , chiar daca se spune/scrie ca difera de la fabricant la fabricant , el conteaza pana la urma - http://www.rtings.co...vs-lg-trumotion
Ideal ar fi sa aibă si panel pe 10Bit fiindca ai peste un miliard de culori redate ( 1,024×1,024×1,024= 1,072,341,824 ) , fata de aproape 17 milioane la panelurile de 8bit ( 256x256x256 = 16,777,216 )
Poate va ajuta pe tine si pe ceilalti ca tine - TV-uri HD/4K cu panel de 8/10bit - http://www.rtings.co...uality/gradient
Multumesc pentru informatii nu am vreo preferinta ce firma este LG-ul imi place in mare cum arata dar poate fi si samsung ,philips sau sony. Inca o data multumesc o sa tin cont de aceste informatii.

#15
DrAkUsOr13

DrAkUsOr13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2013
Dupa cateva cautari si dupa informatiile primite de la voi am gasit urmatoarele TV-uri :

- SAMSUNG UE49KS8000 Smart 4k Ultra HD HDR 49" LED TV  1.499 GPB

- LG 49UH850V Smart 3D 4k Ultra HD HDR 49" LED TV   1.079 GBP

Este dinferente foarte mare de pret intre aceste doua TV-uri . Intrebarea mea este urmatoarea merita acesta diferenta de pret ?

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Du-te si vezi cum afiseaza, caci specificatiile celor doua sunt asemanatoare. Depinde de preferinta ta intre sistemele de operare, adica interfata si aplicatii disponibile. Aplicatiile majore (Netflix, HBO s.a.) sunt disponibile pe ambele platforme, nu e problema.

LG are sigur suport pentru ambele stamdarde HDR (da, sunt doua), nu ca ar conta azi prea mult, Samsung parca numai pentru unul dintre ele.
LG are 3D pasiv, iar Samsung parca au renuntat la 3D. Vad la Samsung pe site ca nu mai au suport nici pentru Skype, in caz ca folosesti.

Mai departe vezi si tu cum sunt dispuse porturile, cum se incadreaza carcasa in ce spatiu ai tu disponibil.

#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Philips 7101, nu te vei mai intoarce de la ambilight 3 niciodata, cu conditia sa fixezi TV-ul pe perete si sa aiba spatiu in jur

#18
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Diferenta cea mai mare si vizibila ''practic'' este ca Samsung-ul are 2 x tunere dvb-c/t2/s2 , adica 3 intrari de antena ( 1 x dvb-c/t2 si 2 x dvb-s2 ) exact cum am si eu la 48JS8500
Astfel ca poti vizualiza in modul PIP ( picture in picture ) 2 prg tv ''mixate'' din cele trei domenii de receptie ( dvb-c/t2/s2 ) sau din acelas domeniu
Practic eu pot vizualiza in modul PIP - Cinema HD + HBO HD - de pe dvb-c , in plus Samsungul are 4 x IN HDMI2.0  si 3 x USB-uri ( din pacate doar USB2.0 )
Din pacate Samsung-ul nu are si intrare de USB 3.0 , cum am la al meu ( 1 x USB3.0 si 2 x USB2.0 + 4 x HDMI2.0 ) , fata de LG care are la fel ca la mine 3 x USB3.0/2.0 , dar nu are decat 3 x HDMI2.0
LG-ul are un indice al imaginii mai bun fata de Samsung si e si 3D , fata de Samsung care vad ca nu e 3D si are un indice al imaginii mai mic
Pana la urma tu hotaresti in functie de ce doleante/cerinte ai/vei aveea in viitorul apropiat , insa diferentele de pret sunt date de ce ti-am scris mai sus si probabil ca mai sunt si altele
Eu ti-am scris doar despre ''diferentele'' practice/vizibile si de care te vei lovi in practica de zi cu zi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate