Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare telefon buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Am avut un Galaxy S6,l-am dat de pomana in familie. (Nu e genul meu,m-am plictisit repede de el.. )

Vreau sa:
- Existe ceva "suport" pe xda.
- Poti sa blochezi/deblochezi bootloader-ul. (In caz de garantie)..
- Ecran de 5.5..(pot face sacrificii aici).


Ce am gasit:
Xiaomi Mi4C (570 lei) - Cel mai avantajos pret/calitate/performanta.
LG Nexus 5x (1000 lei) - Cam scumput ..ecran mic
Redmi Note 3 Pro ( ? ) - Nu stiu de unde sa-l comand din afara. Am citit ca are ceva probleme cu ecranul?

Nu ma intereseaza camera.

Edited by Robert13x, 31 August 2016 - 18:01.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Vernee Apollo Lite

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Xiaomi Mi4c - Ii pui Cyanogenmod ( are un CM foarte stabil ) si ai performante de 5X la jumate de pret. Totusi, daca vrei neaparat amprenta si software oficial, ia 5X.

#4
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Kingzone K2 , dual-sim si card de memorie simultan , cititor de amprenta , baterie 2600 mAh , procesor octa-core MediaTek 1.3GHz , camera foto cu senzor Sony IMX 214 13MP , Ecran de 5 inch cu rezolutie FULL HD , aproape 700 lei , il am de jumatate de an si sunt multumit.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
De ce tot insista lumea pe "custom rom"? Ala este în domeniu dedicat pasionaților. Utilizatorul obișnuit vrea o experienta plăcută din prima, cu update-uri OTA și suport tehnic direct de la producător. Și asta o spun eu, care aveam cate un rom nou la fiecare 3 zile. Acum nu concep telefon care sa nu meargă perfect din fabrica.

Edited by ro_explorer, 01 September 2016 - 08:32.


#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
De unde stii ca nu e in stare sa puna un custom rom? Eu i-am dat 2 variante, una in care plateste 500 lei, dar pune un custom rom daca vrea sa aiba o experienta de android pur bine facut, alta in care plateste 1000 lei daca vrea sa aiba experienta aia direct din cutie.

#7
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
Vezi ca 5x nu are ecran mic - 5.2 inch.
Eu am mi4c, f ok dar acum la cum au scăzut preturile Nexus 5x merita. Vezi xda, nu se compara. Și din primăvară te poți juca pe android 8,asa cum android 7 a avut 5x din martie develop preview.
Mi4c are suport pe custom atât timp  cat mai au 2-3 pasionați developeri telefonul. Timpul lui cam trece.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRobiacs, on 01 septembrie 2016 - 13:53, said:

De unde stii ca nu e in stare sa puna un custom rom?
Nu am zis ca nu e in stare sa puna un custom rom (departe de mine sa judec oameni pe care nu ii cunosc) ... am zis ca in general userii prefera produsul utilizabil la maxim din prima.

Sunt de acord cu tine ca daca vrei experienta de "top" cu bani de "bottom" trebuie sa faci compromisuri si sacrificii ... printre care si instalare de custom ROM.

Edited by ro_explorer, 01 September 2016 - 14:19.


#9
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2016 - 14:19, said:

Nu am zis ca nu e in stare sa puna un custom rom (departe de mine sa judec oameni pe care nu ii cunosc) ... am zis ca in general userii prefera produsul utilizabil la maxim din prima.

Sunt de acord cu tine ca daca vrei experienta de "top" cu bani de "bottom" trebuie sa faci compromisuri si sacrificii ... printre care si instalare de custom ROM.
Cred ca vorbesti fara sa ma cunosti..Am avut 2 ani un Nexus 5 care a avut peste 100 de rom-uri instalate (2 facute de mine ,nimic special ) .Am avut si primul telefon cu android, HTC Dream. Cred ca ma descurc?
De asta am si dat S6-le gratis. Ma plictisea si e mult prea greu sa-l repari daca strici ceva..asa,la n5x cred ca-i mult mai usor,cum e si la cel simplu. Cate brick-uri si hard brick-uri a mancat telefonul ala... Dar nu prea imi place ca are ecran mic..

Ma consider pasionat. Erau saptamani in care schimbam 5 rom-uri..deja era o problema Posted Image


Mi-ar fi placut 6P..dar e prea scump pentru ce ofera..

Edited by Robert13x, 01 September 2016 - 14:44.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRobert13x, on 01 septembrie 2016 - 14:40, said:

Cred ca vorbesti fara sa ma cunosti..
In primul rand asa e, nu te cunosc. In al doilea rand nu ai spus in primul post ca esti pasionat de asa ceva sau ca iti doresti asa ceva. In al treilea rand nu am mentionat nicaieri ca nu te-ai pricepe la asa ceva. Tot ce am spus este :

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2016 - 08:31, said:

Utilizatorul obișnuit vrea o experienta plăcută din prima, cu update-uri OTA și suport tehnic direct de la producător. Și asta o spun eu, care aveam cate un rom nou la fiecare 3 zile. Acum nu concep telefon care sa nu meargă perfect din fabrica.

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2016 - 14:19, said:

Nu am zis ca nu e in stare sa puna un custom rom (departe de mine sa judec oameni pe care nu ii cunosc) ... am zis ca in general userii prefera produsul utilizabil la maxim din prima.

Acum vreau sa imi arati unde am spus ceva de tine ca nu te-ai pricepe sau ca nu ai fi pasionat. Ma gandesc ca poate nu am scris in romaneste. Trebuia oare sa scriu cu diacritice?

P.S.(de data asta sunt rautacios si mi-o asum): Daca te pricepeai asa de bine si erai asa de pasionat nu cereai sfaturi aici, le dadeai.

Edited by ro_explorer, 01 September 2016 - 14:56.


#11
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Chiar imi place cand cineva continua sa fie off-topic si nu da macar 1 recomandare.
Imi spun "cerintele" si el incepe sa vorbeasca despre alte balarii.

Poate-ti dai si tu cu parerea la un telefon,nu la povesti.


EDIT: (tu iar insinuezi) Caut sfaturi pentru ca poate nu am gasit eu telefonul care sa satisfaca toate nevoile pe care le-am pus. Poate cineva a gasit acel X telefon pe care eu nu l-am luat in calcul. E bine sa intrebi,poate altii stiu mai mult decat mine. N-am spus ca sunt marele "atot stiutor",am spus ca sunt pasionat de Android.

Edited by Robert13x, 01 September 2016 - 15:01.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca vrei customizare si suport maxim pe XDA eu unul iti recomand doar nexus. Este vorba de ce asteptari poti sa ai de la el si de valoarea la revanzare (sau ce reprezinta cand il faci cadou).
OnePlus2 este clar a doua alegere.

Daca vrei jucarii noi cu care sa te joci atunci poti merge pe Xiaomi cu riscurile de a avea un produs low-cost care sa se si comporte "low-cost".

My 2 cents ...

#13
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2016 - 15:09, said:

Pentru ca vrei customizare si suport maxim pe XDA eu unul iti recomand doar nexus. Este vorba de ce asteptari poti sa ai de la el si de valoarea la revanzare (sau ce reprezinta cand il faci cadou).
OnePlus2 este clar a doua alegere.

Daca vrei jucarii noi cu care sa te joci atunci poti merge pe Xiaomi cu riscurile de a avea un produs low-cost care sa se si comporte "low-cost".

My 2 cents ...
La OnePlus2 nu m-am gandit,mersi..
Ma gandesc ca daca apare acum noul (sau noile) nexus(-uri) ar trebui sa se mai ieftineasca si 6P..poate merita sa mai astept.

#14
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
În general e valabil aia cu low cost, dar mai sunt și excepții. Dar e greu sa lupți cu ideile preconcepute.
Asa cum am mai zis, 5x e best buy acum. 6p a fost oferta la 1800 RON, nu e scump pentru ce oferă, chiar dacă sunt alternative la banii aia - op3. Oferă mai mult decât un hw chior, nexus. Asta doar pentru pasionați, ca pe restul ii doare capul când vad android chior, zic ca au Allview :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate