Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare bicicleta/marime bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andi414

Andi414

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2015
Vreau sa achizitionez o bicicleta buna, fiabila. Sa mearga ok si pe munte si pe asfalt. Bugetul este cam restrans. Nu vreau sa cheltui o avere, dar variaza (daca este ceva care chiar merita, gen ceva la 2000 redus de la 4000 cu siguranta fac un efort). Momentan m-am oprit la un Rockerider 520 si sunt destul de decis incat sa merg pe el. Toate componentele imi par destul de ok (mai ales in pretul ala), iar cadrul pare unul capabil de upgrade. Singurul lucru care mi se pare dezamagitor pe bicicleta asta e furca. Se putea macar un SR Suntour XCR, daca nu un XCM, dar pe viitor daca o sa imi dea batai de cap cand merg tare pe offroad o sa o schimb.. Mi-a fost recomandat si un RR560, dar pare prea mult. Nu am nevoie de o transmisie 3x9... nu o sa folosesc in veci toate pinioanele.., iar dupa cum am pipait-o in decathlon pot spune ca acele frane hidraulice care franeaza "in trepte" sunt o mare tampenie din punctul meu de vedere. Franarea aia in trepte strica tot. Oricum nu am nevoie nici de niste frane hidraulice, deoarece nu particip la competitii, desii ma dau cam tare, cred ca ma descurc cu niste mecanice pe disc. Acestea fiind spuse, o sa merg pe RR520 (rotile de 27.5 iarasi mi se par un avantaj, deoarece am ceva spor pe sosea, dar in acelasi timp sunt controlabile pe offroad). Am 1.78, 65kg si 17 ani ( deci sunt in crestere ). Am vazut ca sunt ceva poze cu grafice la bicicleta, dar nu stiu cum se face corepsondenta intre inaltime, lungime cadru, etc... Ce marime mi se potriveste ? M sau L ?

#2
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
O idee - http://www.marosbike...egru-verde.html

Marimi - http://www.ebicycles...ols/frame-sizer

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cumpara RR520. Probeaza si M si L. Eu cred ca vei lua M.
Nu exista bicicleta pentru munte si asfalt. Nu te gandi sa faci upgrade la RR, o sa vrei altceva.

#4
Andi414

Andi414

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2015
Acel Cross are un Suntour M3030. Si mai proasta ca acel XCT de pe 520 Posted Image). Si asta pentru 400 de lei in plus ? Nu stiu ce sa zic..  Stiu ca nu exista bicicleta pentru amandoua. Acesta e un mtb. Nu are suspensie pe spate, dar folosesc genunchii ca suspensie la coborari pe offroad :))). Pe sosea se blocheaza furca si eventual cu un schimb de cauciucuri ies si mai bine. Mai ramane greutatea, care la coborari cred ca ajuta sa prind viteza mai mare.. Mie sincer imi displace pozitia aia de pe cursiera cand stai prea sus aproape paralel cu solul. Mi se pare foarte nesigura. O fi randamentul mai mic pe sosea cu un mtb, dar macar sunt in siguranta mai mare ( cel putin asa ma simt eu ). Urcarile grele fie pe munte sau sosea oricum le fac pe langa bicicleta. Am omis ceva ? Da.. stiu ca nu pot avea performanta maxima pe sosea fara cursiera si sa fiu expert la DH fara o bicicleta dedicata, dar asa ca de inceput cat sa capat mai multa experienta eu zic ca e ok. Plus ca la RR am garantie pe viata la cadru, pipa si ghidon.  Din ce am testat in decathlon franele cat si schimbatoarele se descurca bine. Singura pretentie pe care o mai am este sa fie fiabila, ca am schimbat in decursul anilor o gramada de biciclete de 500-600 de lei si SH si noi.. Am probat si M si L. Nu pot sa ma exprim pentru ca nu sunt deloc obisnuit cu pozitia pe niciuna. Dupa 2-3 zile probabil o sa ma acomodez, de aceea vreau sa stiu care alegere e mai buna avand in vedere ca o sa ajung pe la 1.80+.

Edited by Andi414, 31 August 2016 - 20:43.


#5
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Ce-i drept la pretul asta si sa ai 2 in 1 ... :)
In orice caz, la RR520 testeaza bine franele. Dupa comentariile de pe pagina magazinului cred ca e necesar :) - http://www.decathlon...krider-520.html
Cross-ul are frane bune, fac fata la cele 90 kg ale mele. Furca ... nu ma pricep, probabil ai dreptate.
Pentru marimi eu ti-am recomandat unsite, dar gasesti multe cautand pe net "ghid marimi bicicleta". Eventual si in limba engleza.
Succes :)

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmisusumi, on 31 august 2016 - 23:06, said:

Ce-i drept la pretul asta si sa ai 2 in 1 ... :)
In orice caz, la RR520 testeaza bine franele. Dupa comentariile de pe pagina magazinului cred ca e necesar :) - http://www.decathlon...krider-520.html
Cross-ul are frane bune, fac fata la cele 90 kg ale mele. Furca ... nu ma pricep, probabil ai dreptate.
Pentru marimi eu ti-am recomandat unsite, dar gasesti multe cautand pe net "ghid marimi bicicleta". Eventual si in limba engleza.
Succes :)

Nu ma prea pricep, dar nu stiu ghid marime bicicleta mai bun decat o tura sanatoasa de proba. Cel putin eu, cautand cu google, am gasit numai cifre aberante.

Edited by denky, 31 August 2016 - 23:54.


#7
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View Postdenky, on 31 august 2016 - 23:53, said:

Nu ma prea pricep, dar nu stiu ghid marime bicicleta mai bun decat o tura sanatoasa de proba. Cel putin eu, cautand cu google, am gasit numai cifre aberante.

Mai simplu si mai rapid, cu cineva care are experienta in domeniu, sa se uite la tine cand mergi, iti spune imediat daca sunt probleme de  reglajul pozitiei (sa, ghidon etc) sau marime nepotrivita la cadru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate