Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Liberalizarea pietei de energie din Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Calendarul de liberalizare pentru energie electrica este de 31.12.2017 si gaz 01.04.2020
Deschid acest topic ca eu si alti utilizatori al forumului sa economiseasca schimband furnizorul actual de energie electrica si gaz.

Momentan cel mai ieftin la energie electrica este dupa cum uni deja stiu RDS care are un pic de concurenta cu Enel cu oferta E-light.

Iar cel de la gaz este http://energy-gas.ro/

Eu am facut comparatie pentru zona mea de distributie si este mai ieftin.

Aici vorbim de cei care au in oferta B1 pentru ca majoritatea sunt pe acest tarif si este la nivel national adica oricine poate sa se aboneze.

Furnizori de gaz si curent ii gasiti pe site-ul ANRE

Gaz
http://www.anre.ro/r...i-gaze-naturale

Electricitate

http://www.anre.ro/r...atori1391006442

#2
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Energy gas au oferta in toata tara?
Folosesc infrastructura deja existenta, sau trebuie alta instalatie ?

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
E aceeasi jmecherie ca si la curent se foloseste de infrastructura curenta nu se schimba nimic,doar semnari de harti .

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
infrastructura e aceeasi si e putin probabil sa mai apara macar inca una in paralel
un exercitiu de imaginatie, cum ar arata inca vreo 10-20 de raduri de stalpi, cabluri sau tevi pe camp sau prin scarile blocurilor
imagineaza-ti cum ar arata o scara de bloc cu doar 3 furnizori de gaz si 3 de electricitatePosted Image

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 aeon, on 27 august 2016 - 11:10, said:

un exercitiu de imaginatie, cum ar arata inca vreo 10-20 de raduri de stalpi, cabluri sau tevi pe camp sau prin scarile blocurilor
imagineaza-ti cum ar arata o scara de bloc cu doar 3 furnizori de gaz si 3 de electricitatePosted Image
Daca ai avea de unde sa alegi si sa fie mai ieftin, nu cred ca ar fi mare suparare cu partea asta inestetica.

#6
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Care dracu' o fi logica sa vina o firma sa plateasca infrastructura de distributie de la Enel (cu costuri de service, extindere etc.) si sa vanda curentul mai ieftin ca Enel-ul? Ca atunci cand RDS vindea date pe structura Vodafone (si au luat-o-n mana).
Beats me.

Edited by StrictSecret, 27 August 2016 - 11:47.


#7
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Povesti pt tampiti intr.-o tara mafiotizata institutional unde exista carteluri de la benzina pana la ultímele parturi trebuie sa fi naiv sa crezi in liberalizare ,concurenta si alte cacaturi.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
diferentele de preturi sunt minore, cateva procente.
@zippo68, ai mare dreptate frate, toata liberalizarea asta e o vrajeala. utilitatile astea la care esti captiv trebuiau sa ramana in proprietatea statului. da, poti sa ta faci fornizor de curent sau gaze daca iti faci retea proprie.

#9
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
eu am citit pe undeva ca acum piata de energie e reglementata de Anre si cei care sunt la electrica au pretul la energie verificat de anre.Daca se va schimba furnizorul intri de pe piata reglementata pe piata libera si te duci sa zicem la \Rds energy sau cum se mai cheama si atunci pretul poate fi mai mic dar poate sa creasca fata de cel de pe piata reglementata.Ca sa poti vinde energie ieftin trebuie sa o produci tu sau sa iei de undeva foarte ieftin,deocamdata digi au ceva parc de otovoltaice dar mic nu stiu daca duce consumul cat ar fi Oradea sau o parte din ea.Si aici e vrajeala ca la telefonie,bani dati semnal prost,internet care merge cu viteza bunicii si multe alte......

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cu fotovoltaicele si eolienele escrocheria e mai mare, chestiile astea fiind suptventionate.
nu toata energia e reglementata, ai o anumita cota care scade constant. pana la sfarsitul lui 2017, se pare ca toata energia va fi de pe piata libera.

#11
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Reglement e 30%  .70% e nereglementat. Acel CPC de pe factura care de la anul creste la 80%.
Aici e vorba de energie nu ai deaface cu semnal si toate alea.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ZIGZAG20, on 27 august 2016 - 13:43, said:


Aici e vorba de energie nu ai deaface cu semnal si toate alea.
S-o crezi tu....Daca nu-ti furnizeaza o energie de calitate o pui de mamaliga cu toata aparatura din casa.....

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Clovis, on 27 august 2016 - 13:58, said:

S-o crezi tu....Daca nu-ti furnizeaza o energie de calitate o pui de mamaliga cu toata aparatura din casa.....
Tu auzi ce zici.Aia cumpara de pe bursa energie ce are de a face cu calitatea.

Attached Files



#14
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005

 ZIGZAG20, on 27 august 2016 - 10:30, said:

E aceeasi jmecherie ca si la curent se foloseste de infrastructura curenta nu se schimba nimic,doar semnari de harti .
Semneaza harti?

O harta, doua harti.
O hartie, doua hartii.

#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

 rich1974, on 27 august 2016 - 12:45, said:

@zippo68, ai mare dreptate frate, toata liberalizarea asta e o vrajeala. utilitatile astea la care esti captiv trebuiau sa ramana in proprietatea statului. da, poti sa ta faci fornizor de curent sau gaze daca iti faci retea proprie.

Statul nu e niciodata un bun administrator, cu atat mai putin balcanic.
Ce e in proprietatea statului se capuseaza, se politizeaza.
Imi imaginez niste baieti destepti cum sug tot, si maresc pretul casa aibe mai mult de supt.

#16
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
concret ati schimbat furnizorul.Imi spunea cineva de la o firma ca au schimat furnizorul si factura s-a redus cu 30-35%.

#17
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Reducerile mari de marjele de care zici tu sunt la non-casnici unde consumul e mare si tu negociezi pretul aici ai un pret setat de ei.Desigur mult mai mic ca la distribuitori.Marja maxima e undeva la 15% la cei casnici si da eu am trecut la cei scris de mine.
La Energy Gas poti sa virezi ai urmatoarele modalitati de plata.Eu de exemplu ca consumator casnic am negociat un pret si mai mic decat cel afisat pe site :) 110.16MWh.La Digi Energy deja stiti modalitatile de plata pretul etc.Deocamdata nu putem tragem mai mult mâța de coada pentru ca nu s-a liberalizat piata 100% .

Attached Files

  • Attached File  111.JPG   78.69K   15 downloads


#18
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
Salut,
noi ne bucuram de cativa lei reducere la factura, dar producatorii, transportatorii, distribuitorii si firmele care contracteaza cu noi capuseaza pe rand si de aici rezulta preturi mari la energie .
daca nu se verifica totul ca si costuri o sa platim in continuare niste servicii scumpe prinse in pretul energiei. stat de  mafioti ascunsi in spatele legii.
ceea ce nu inteleg de ce de ex CEZ unde sunt ab si de la care alimentez  nu scade pretul..... ii convine mm sa stea asa deoarece lumea este comoda si nu schimba furnizorul.

am gasit pe pg  CEZ o cerere online, mi-a dat un pret de 0.225 /kw  si puteam sa aleg aceasta sau oferta personalizata, am ales cea personalizata si am primit mesajul ca o sa mi se trimita pe mail alta oferta :) .

Edited by bogdanpop74, 11 September 2016 - 09:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate