Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cata valoare mai are un numar de aur/argint?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

Poll: Numere de aur/argint (81 member(s) have cast votes)

Ti se pare util sa ai un numar de aur / argint? De ex: 0722.333.444?

  1. Da (20 votes [24.69%])

    Percentage of vote: 24.69%

  2. Nu (61 votes [75.31%])

    Percentage of vote: 75.31%

Ce taxa ai fi dispus sa platesti pentru un astfel de numar?

  1. Maxim 25 euro (11 votes [13.58%])

    Percentage of vote: 13.58%

  2. Maxim 50 euro (2 votes [2.47%])

    Percentage of vote: 2.47%

  3. Maxim 100 euro (2 votes [2.47%])

    Percentage of vote: 2.47%

  4. Maxim 200 euro (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  5. Nu as plati pentru un astfel de numar (63 votes [77.78%])

    Percentage of vote: 77.78%

Vote Guests cannot vote

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
La mai multi operatori exista posibilitatea de a lua un numar preferential "de aur" sau "de argint" contra unei taxe. Este vorba de numere usor de tinut minte, cu grupuri de cifre care se repeta sau sunt consecutive. Ti-ai lua un astfel de numar? Consideri ca e util? Adresez intrebarea celor care utilizeaza telefonul in interes personal, nefiind vorba de numarul de telefon al unei firme sau al unui call-center.

Intreb asta fiindca am vazut tot felul de anunturi de vanzare pe olx si alte site-uri pentru numere de genul asta. Poate unii isi doresc... Eu am avut o perioada un astfel de numar si a fost generator de probleme. In fiecare zi eram sunat de pusti care se plictiseau, de persoane care cautau alte firme, unii imi cereau sa le trimit pizza sau mancare... dupa vreo 4 luni am zis ca asa nu se mai poate si am schimbat numarul cu unul cat se poate de banal, alocat la rand.

Cat timp l-am avut nu pot sa zic ca prietenii sau cei la care le dadeam numarul il retineau chiar daca era extrem de simplu. Odata salvat in contacte nimeni nu se mai complica sa retina numarul. Nu am avut nici un avantaj de pe urma lui decat faptul ca probabil am fost singurul care l-a retinut super usor si nu mai stateam sa caut in contacte cand dadeam numarul la altii.

Edited by Alexis, 27 August 2016 - 01:28.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Aur si argint fara numar, fara numar. Acolo e valoarea... Se stie...

Si vezi ca e un pic gresit chestionarul. Daca pun NU la prima intrebare trebuie sa dispara "cat asa da pe..." . Daca pun NU la prima si nu completez restul da eroare, asa ca mai pune un camp cu ZERO la a doua intrebare. Sa pot vota.

Edited by keta, 27 August 2016 - 01:29.


#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Trebuie sa fi batut in cap sa dai bani in plus pe un numar ; oricum odata ce e in agenda , mai conteaza din ce cifre e format ?

#4
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004

 keta, on 27 august 2016 - 01:24, said:

Aur si argint fara numar, fara numar. Acolo e valoarea... Se stie...

Si vezi ca e un pic gresit chestionarul. Daca pun NU la prima intrebare trebuie sa dispara "cat asa da pe..." . Daca pun NU la prima si nu completez restul da eroare, asa ca mai pune un camp cu ZERO la a doua intrebare.

Nu stiu cum sa il fac sa dispara dar am adaugat o varianta de raspuns "nu as plati pentru un astfel de numar"

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Pana acum am luat 2 numere "de aur", unul l-am luat nou, prepay sigilat(am dat vreo 15lei), dintr-un magazin normal si timp de vreo 2 ani am primit vreo 5 apeluri si mai multe sms-uri de la Provident Posted Image cauta pe una care avea datorii de ei si care avusese acel numar cu ceva timp in urma... abia am reusit sa scap de ei; al doilea l-am luat gratis de la Vodafone, pe ala inca nu am primit apeluri dubioase.
Depinde de noroc, daca acel numar a fost a unei persoane cu diverse probleme, ai cam incurcat-o.

Edited by tigerheart, 27 August 2016 - 01:30.


#6
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004

 tigerheart, on 27 august 2016 - 01:29, said:

Pana acum am luat 2 numere "de aur", unul l-am luat nou, prepay sigilat(am dat vreo 15lei), dintr-un magazin normal si timp de vreo 2 ani am primit vreo 5 apeluri si mai multe sms-uri de la Provident Posted Image cauta pe una care avea datorii de ei si care avusese acel numar cu ceva timp in urma... abia am reusit sa scap de ei; al doilea l-am luat gratis de la Vodafone, pe ala inca nu am primit apeluri dubioase.
Depinde de noroc, daca acel numar a fost a unei persoane cu diverse probleme, ai cam incurcat-o.

Al meu era atat de simplu incat il nimereau toti pustanii care se plictiseau la 2 noaptea si nu aveau pe cine sa sune. La un moment dat ma gandeam sa inregistrez apelurile astea si sa fac un blog sau ceva de genul asta cu inregistrarile :)) unele erau super haioase, dar la un moment dat iti cam venea s aarunci telefonul pe geam.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Nu ai ce sa faci.. pe alt numar cu vreo 10 ani vechime si care chiar nu e usor de retinut am primit mai multe apeluri aiurea... Ma sunau pentru diverse "concursuri", mai greseau numarul, mai sunau la nimereala si credeau ca prind vreo fata, etc. Avand in vedere ca toti ofera minute nelimitate in retea la cartela si chiar nationale sunt destui care fac glume mai nesarate doar ca sa treaca timpul.

#8
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Intre 10 si 30 de lei mai merge sa dai pe un numar frumos.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Deobicei firmele folosesc numere de aur-argint-bronz si alte metale din astea. Gasesti greu astfel de numere, sunt deja luate. Cum se da drumul la noi plaje de numere la un operator, cum sar toti pe numerele valoroase si se ocupa repede. De pe olx, daca incerci, te lipesti de o teapa. Mai era odata pe forum un topic cu discutii despre acest subiect...foarte interesant.

Am votat NU si nu ma lasa mai departe, de parca trebuia sa fie DA, neaparat! Chestionar gresit!

Poti avea un numar frumusel si nu neaparat de aur!

Edited by arab, 27 August 2016 - 07:10.


#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
E f.util sa ai un numar misto, plus un soft destept in telefon care sa stie sa blocheze apeluri de pe numere ascunse, sa poti pune un numar in black list, etc.
Utilitatea consta in usurinta de a retine acel numar, in plus oamenii pe care ii suni prima data chiar raspund, fie si de curiozitate.

Am trecut prin etapa de sms-uri dubioase si propuneri ciudate la miez de noapte, in ultimii 5 ani nu am mai fost deranjat aiurea decat foarte rar.

Deci eu votez cu da, merita un astfel de numar. Daca poti sa il obtii ieftin, cu atat mai bine.

PS numarul meu de telefon are ultimele 6 cifre identice, stiu despre ce vorbesc.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In agenda telefonica le ai dupa nume. Nu conteaza ce numar are. Nici nu il afisez in lista.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Dacă ești meseriaș și ai firmă, te sună omul, poți să ai cep mai ciudat număr. Pe vremuri, când formam de fiecare dată numărul de telefon, erau astfel alese încât să însemne ceva (033uneltelectrice, de exemplu) și asta aș fi înțeles. În 2016, numere astea "fără număr" nu mai reprezintă așa mult, ci doar marketing pentru cine le deține.
Aveam o gagică prin liceu și îmi spune satisfăcută că are un număr de telefon ușor de ținut minte: 0744, ziua ei de naștere, numărul casei și nu mai știu. I-am zis că e grozav. Îi va fi ușor să se sune singură.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Teapa pe olx cu numere de platina : iti vinde omu cartela ( se intalneste cu tine prin oras ) , apoi dupa 1 saptamana dupa ce incarci , merge omu fain frumos la operator si zice ca i s-a furat cartela ( e inregistrat cu ea prin mpesa sau alte oferte ) si-si recupereaza numarul cu o cartela noua si cu creditul tau => no' prinde orbul si scoate-i ochii !

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Numerele astea is pentru aia mai prostuti si care nu-s in stare sa-si retina numarul. Un astfel de numar renteaza pentru firma. Ca sa fie usor de retinut si de invatat de catre clienti. Si nici asa nu e cine stie ce ca toata lumea cauta numerele pe net :lol:.

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca esti firma mare si vrei sa fii smecher de smecher mafiot, cumperi numar scurt. Eu am nimerit acum vreo 8 ani, la Orange, un astfel de numar (tot numarul format din perechi de 2 cifre), fara sa platesc ceva. Si a fost amuzant la inceput, apeluri d-astea ciudata n-am primit, insa nici nu m-a ajutat in vreun fel.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Cele mai tari numere de aur erau alea scurte : 08989999.

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 Ann0nyym0us, on 27 august 2016 - 11:09, said:

Daca esti firma mare si vrei sa fii smecher de smecher mafiot, cumperi numar scurt. Eu am nimerit acum vreo 8 ani, la Orange, un astfel de numar (tot numarul format din perechi de 2 cifre), fara sa platesc ceva. Si a fost amuzant la inceput, apeluri d-astea ciudata n-am primit, insa nici nu m-a ajutat in vreun fel.

Tu erai cu linia fierbinte :lol:? 1555 :)))

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Un numar ramane un numar, fie el si de haur. N-as plati pentru asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate