Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Solicitare de partajarea datelor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Salutări tuturor! Mă bucur să fi găsit acest forum!

Am o dilemă de ceva vreme: Formulări de genul „Solicitare de partajare a datelor” parcă îmi vine să le scriu „Solicitare de partajarea datelor”. Am vreun temei (prins din aer pe undeva) sau am o eroare de sistem?

Mulțumiri!

P.S. la fel „sistem de gestionare a datelor” vs. „sistem de gestionarea datelor”

Edited by kutez, 26 August 2016 - 10:44.


#2
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Uzual se folosesc "solicitare de partajare a datelor" sau "solicitare pentru partajarea datelor".

Edited by StrictSecret, 26 August 2016 - 10:55.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Data corruption => bad sector => sector din gramatica lispsa.
Solicitarea pentru partajarea datelor.....

Edited by arg, 26 August 2016 - 10:54.


#4
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Probabil citesti foarte rapid si se leaga a-ul de gestionare / partajare. Nu prea isi da nimeni seama. :)

#5
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Dar știe cineva dacă e descrisă problema pe undeva în Gramatica Academiei? Habar n-am unde ar putea începe căutarea...

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkutez, on 26 august 2016 - 10:41, said:

Am o dilemă de ceva vreme: Formulări de genul „Solicitare de partajare a datelor” parcă îmi vine să le scriu „Solicitare de partajarea datelor”. Am vreun temei (prins din aer pe undeva) sau am o eroare de sistem?
Problema se reduce la a stabili dacă acel a este un articol hotărît sau articol posesiv. Cum pronunția nu prea ne ajută, pentru că ambele variante se pronunță asemănător, rămîne să ne lămurim făcînd comparații cu structuri care au aceeași sintaxă (aceleași relații între cuvinte), dar unde confuzia fonetică nu se produce. De exemplu:

- posibilitate de arbitraj al conflictelor
- posibilitate de arbitrajul conflictelor

- sistem de educație a copiilor
- sistem de educația copiilor

Probabil că mai toți vorbitorii nativi vor alege prima variantă în exemplele de deasupra. La fel e și cu solicitarea de partajare a datelor. Acolo nu are ce căuta articolul hotărît.

Nu m-am uitat în Gramatica Academiei, pentru că e indexată foarte prost și de regulă am nevoie de ore întregi pentru a găsi ceva. Dar subiectul ăsta l-am întîlnit de nenumărate ori și concluzia a fost întotdeauna aceeași: articol posesiv, nu hotărît.

#7
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

View PostAdiJapan, on 28 august 2016 - 15:49, said:

Problema se reduce la a stabili dacă acel a este un articol hotărît sau articol posesiv. Cum pronunția nu prea ne ajută, pentru că ambele variante se pronunță asemănător, rămîne să ne lămurim făcînd comparații cu structuri care au aceeași sintaxă (aceleași relații între cuvinte), dar unde confuzia fonetică nu se produce. De exemplu:

- posibilitate de arbitraj al conflictelor
- posibilitate de arbitrajul conflictelor

- sistem de educație a copiilor
- sistem de educația copiilor

Probabil că mai toți vorbitorii nativi vor alege prima variantă în exemplele de deasupra. La fel e și cu solicitarea de partajare a datelor. Acolo nu are ce căuta articolul hotărît.

Nu m-am uitat în Gramatica Academiei, pentru că e indexată foarte prost și de regulă am nevoie de ore întregi pentru a găsi ceva. Dar subiectul ăsta l-am întîlnit de nenumărate ori și concluzia a fost întotdeauna aceeași: articol posesiv, nu hotărît.

Mulțumesc, ai dreptate. Sunt chiar surprins că nu am văzut problema - o formulare ce să conțină masculinul mi-ar fi sugerat numaidecât articolul posesiv. Bullseye! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate