Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare smartphone buget 750 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
trotomoti

trotomoti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2016
Salut
Am nevoie de un smartphone pana in 750 lei. Il voi folosi pentru browsing, whatsapp, muzica si cateva aplicatii gen Evernote.
Deocamdata ma gandesc la Samsung J5 sau Huawei p8 lite.La j5 ma ingrijoreaza memoria interna de 8gb, iar la Huawei am bateria.
Sfaturi?(nu pot depasi bugetul)
Multumesc!

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
M-as uita si la un Xiaomi Mi4c.

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Uita-te si la Huawei Y6 Pro sau Lenovo P1m.

#4
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Redmi Note 3 Pro SD variante 2GB/16GB

http://www.stradait....ent=price-promo

Edited by kNp, 24 August 2016 - 14:30.


#5
trotomoti

trotomoti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2016

View PostkNp, on 24 august 2016 - 14:29, said:

Redmi Note 3 Pro SD variante 2GB/16GB

http://www.stradait....ent=price-promo

View Postjegmihai, on 24 august 2016 - 13:13, said:

M-as uita si la un Xiaomi Mi4c.

Initial am vazut telefoanele Xiaomi si am ramas impresionat de specificatiile lor la acele preturi mici si am vrut sa comand un Xiaomi RedMi 3S de pe quickmobile, pana am aflat ca Xiaomi nu are garantie valabila in Europa si am vazut multe plangeri la adresa service-ului quickmobile. De aceea am ales sa nu il cumpar si sa incerc sa aleg un telefon cu reprezentanta in Romania.

#6
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
E alegerea ta , de la qm nu as cumpara nici eu in veci dar daca nu ai de gand sa umbli in el eu zic sa mergi pe ala de la stradait, garantie ai si acolo in cazul in care se intampla ceva.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostkNp, on 24 august 2016 - 15:02, said:

E alegerea ta , de la qm nu as cumpara nici eu in veci dar daca nu ai de gand sa umbli in el eu zic sa mergi pe ala de la stradait, garantie ai si acolo in cazul in care se intampla ceva.

La Xiaomi nu te poti baza pe garantie indiferent de magazin.
Intreaba la stradait cine asigura garantia, sa nu fie tot la quick service.

#8
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Ai avut tu probleme cu Xiaomi sau vorbesti din povesti? Ni are nici o legatura marca telefonului atâta timp cât cei de la care  l ai cumparat sunt obligati de legea din România sa asigure garantia.  Daca ii e frica de strada it mai pune 10 lei si il ia de la F64. Daca nu poate sa isi ia un Samsung mult mai slab ca performante dar deh.... E Samsung

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Asta ti-lrecomand, 5,5 inch, full hd (piele, xenoane, full de full) , baterie oke, 3 gb ram, GLONASS, BeiDou, wi-fi AC, dual flash, rezolutie video 1080p, Face detection. Cauta pe topicul dedicat si vezi daca au intampinat probleme, ca si specificatii e foarte oke.

Edited by debusy, 24 August 2016 - 16:01.


#10
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Cu mult sub note 3...

#11
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
la ce capitole?

#12
trotomoti

trotomoti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2016

View PostkNp, on 24 august 2016 - 15:46, said:

Ai avut tu probleme cu Xiaomi sau vorbesti din povesti? Ni are nici o legatura marca telefonului atâta timp cât cei de la care  l ai cumparat sunt obligati de legea din România sa asigure garantia.  Daca ii e frica de strada it mai pune 10 lei si il ia de la F64. Daca nu poate sa isi ia un Samsung mult mai slab ca performante dar deh.... E Samsung

Dupa cate am vazut StradaIt are multe review-uri pozitive si au dat dovada de profesionalism cand au raspuns la cele negative, deci cred ca voi cumpara de la ei telefonul, oricare ar fi el (mai e voucher-ul de 30 de lei)
Am sunat sa intreb cine asigura garantia, dar toti operatorii erau ocupati si dupa 5 minute de asteptare, asa ca le-am trimis un mail.
Am mai gasit:
http://www.stradait....-hw-600120.html
http://www.stradait....as-600312.html.

Mi se pare ciudat ca nu prea gasesc review-uri la Y6 II si acel Asus ca este asa ieftin in comparatie cu celelalte Asus Zenfone Max de pe site.

#13
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdebusy, on 24 august 2016 - 16:09, said:

la ce capitole?
Amprenta nu are,  baterie mai mica si cel mai important procesorul.

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdebusy, on 24 august 2016 - 16:00, said:

Asta ti-lrecomand, 5,5 inch, full hd (piele, xenoane, full de full) , baterie oke, 3 gb ram, GLONASS, BeiDou, wi-fi AC, dual flash, rezolutie video 1080p, Face detection. Cauta pe topicul dedicat si vezi daca au intampinat probleme, ca si specificatii e foarte oke.

Cum sta la capitolul update de soft? Vad ca vine cu 5.0 in conditiile in care 6.0 e de actualitate, iar in curand va aparea 7.0.

#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View PostkNp, on 24 august 2016 - 16:30, said:

Amprenta nu are,  baterie mai mica si cel mai important procesorul.
Amprenta da, baterie? eu zic ca mai mult e marketing cu bateria de la note 3, daca il folosesti cat de cat in browsing (fara jocuri) si un download sau un upload in google play, tot o zi tine si note 3. Si cel mai important procesorul, da, care este identic la amandoua, deci care e diferenta? Plus ca nu stiu la care note 3 te referi, sunt 4 versiuni de note 3. Ar fi oke sa specifici exact.

View PostSerafim606, on 24 august 2016 - 16:31, said:


Cum sta la capitolul update de soft? Vad ca vine cu 5.0 in conditiile in care 6.0 e de actualitate, iar in curand va aparea 7.0.
Cred ca o sa primeasca ceva update-uri, insa tot prin jurul a versiunii  5.0, 5.1 o sa se invarte o perioada, poate maxim va ajunge la un 6.0. Stai linistit ca nici note 3 3gb (mediatek) ram nu a primit update nici macar la 5.1, abia saptamana asta si-a facut update la miui 8 (care arata mult mai bn decat 7.5) si android 5.0.2. Tot se laudau xiaomi cu update-uri garla saptamanal si inafara de asta, ultimul update a fost acum vreo 2-4 luni, deci totul e marketing. Totusi, note 3 e o versiune mai de varf de la xiaomi, decand a aparut android 6, puteau macar sa-i faca si la modelul asta un update. Imediat face anul modelul asta si tot in jurul v 5 android se invarte cu update-urile.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sa nu uitam ce fiasco a fost 5.0.1 la lansare.

Note 3 nu e model de vârf la Xiaomi, e cel mult mid-range.

#17
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdebusy, on 24 august 2016 - 16:48, said:

Amprenta da, baterie? eu zic ca mai mult e marketing cu bateria de la note 3, daca il folosesti cat de cat in browsing (fara jocuri) si un download sau un upload in google play, tot o zi tine si note 3. Si cel mai important procesorul, da, care este identic la amandoua, deci care e diferenta? Plus ca nu stiu la care note 3 te referi, sunt 4 versiuni de note 3. Ar fi oke sa specifici exact.


Cred ca o sa primeasca ceva update-uri, insa tot prin jurul a versiunii  5.0, 5.1 o sa se invarte o perioada, poate maxim va ajunge la un 6.0. Stai linistit ca nici note 3 3gb (mediatek) ram nu a primit update nici macar la 5.1, abia saptamana asta si-a facut update la miui 8 (care arata mult mai bn decat 7.5) si android 5.0.2. Tot se laudau xiaomi cu update-uri garla saptamanal si inafara de asta, ultimul update a fost acum vreo 2-4 luni, deci totul e marketing. Totusi, note 3 e o versiune mai de varf de la xiaomi, decand a aparut android 6, puteau macar sa-i faca si la modelul asta un update. Imediat face anul modelul asta si tot in jurul v 5 android se invarte cu update-urile.
Daca vrei sa avem o discuție argumentata te rog citește intreg topicul. Redmi are baterie de 4000 asta are de 3000, lasa prostiile cu marketingul daca nu l-ai folosit.  Cât despre procesor daca tu compari SD ul de pe Redmi cu pocnitoarea aia de mediatek eu nu mai zic nimic.

View PostSerafim606, on 24 august 2016 - 16:31, said:


Cum sta la capitolul update de soft? Vad ca vine cu 5.0 in conditiile in care 6.0 e de actualitate, iar in curand va aparea 7.0.


#18
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
pai dupa variantele MI, urmeaza note-ul, nu? Fa o comparatie intre note 3 mediatek si MI 4c (ca asta e cam din aceeasi generatie), ce diferente sunt? inafara de procesor (unul e mediatek altul e qualcomm). Rezolutie aceeasi, camera foto/video la fel, functii la fel (ba chiar note 3 are si amprenta).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate