Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Microsoft Office - 20 utilizatori

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Mi-am prins urechile tot facând calcule si încercând sa aleg varianta cea mai optima (si ieftina, of course...)
La firma avem Office 2003, 2007, 2013 si LibreOffice. Astazi s-a hotarat ca toate cele 20 de PC-uri din pavilionul administratiei sa aiba instalat aceeasi varianta de Office si am doua zile sa le pun in fata variantele cele mai bune. Mentionez ca nu toate PC-urile au acces la internet. Din pachet folosim doar Word, Excel, PowerPoint si Outlook.
Va multumesc anticipat pentru ideile si variantele propuse.Posted Image

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Office 2016. Il pui pe cel mai nou si stai linistit mult si bine. Daca ai de ales doar din cele expuse mai sus, atunci 2013.

#3
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
kingsoft office

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Poti face cu LibreOffice tot ce ai nevoie? Ramai la LibreOffice. Nu? Dai detalii despre ce anume iti lipseste.

Ti-e suficient Mozilla Thunderbird in loc de Outlook? Da, renunti la Outlook. Nu, dai detalii.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Office 2016 mi se pare cel mai ok si foarte easy. Asta daca doriti sa achizitionati ceva nou, altfel 2007 pentru ca este cel mai actual, dar nu mai ai support la el. Asa ca 2016 sau 365.

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Office 365, sau daca nu atunci macar un 2013

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdani.user, on 23 august 2016 - 16:54, said:

Poti face cu LibreOffice tot ce ai nevoie? Ramai la LibreOffice. Nu? Dai detalii despre ce anume iti lipseste.
S-au certat intre ei unii colegi pe tema compatibilitatii documentelor ,doc si .xls cu .docx si xlsx dar si a faptului ca in LibreOffice nu pot restrange un tabel Excel foarte lung asa cum o pot face in Office.
Eu sunt nou in aceasta firma si trebuie sa o iau de la zero cu tot ce inseamna domeniul IT (sunt un it-ist bun la toate, de la service pana la programare) si a trebuit sa accept situatia pe care am gasit-o aici, un fel de haos la scara mai mica (in loc sa se intinda niste cabluri aeriene intre doua cladiri, avem drept provideri pe Telekom, Vodafone si Orange).
Majoritatea folosesc LibreOffice insa "pilele" folosesc Office2013.

Problema pe care mi-o pun este urmatoarea: abonament anual pentru 20 de PC-uri sau cumpar licente? Nu mai sunt la curent cu Office-ul. La vechea firma se ocupa altcineva cu achizitiile.

Edited by florinbad, 23 August 2016 - 17:19.


#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Poti verificare oferetele de pret de la Office 365 (la subscriptii ma refer). Platesti pe luna sau pe an pentru numarul de licente folosite. Probabil ca pe termen scurt este mult mai ieftin decat achizitionarea de licente pentru intreaga suita office.

Gasesti mai multe detalii aici: https://products.off...-business-plans

Edited by emillian, 23 August 2016 - 17:07.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postemillian, on 23 august 2016 - 17:05, said:

Gasesti mai multe detalii aici: https://products.off...-business-plans
Nu toate PC-urile au acces la net. Din 20 de PC-uri, 8 nu au acces la net.

#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu trebuie sa aiba acces permanent la net.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand ia-ti adio de la versiunile vechi de Office.

In momentul in care Microsoft scoate o noua versiune de soft, cea veche este retrasa de la vanzare. Deci nu ai de ales decat intre Office 2016 Business si Office 2016 365.
Una e cu licenta, ceallta cu abonament de 1 an.

Avantajul la a doua e ca beneficiezi intotdeauna de ultima versiune de Office. Cealalta o cumperi si cu ea ramai cand apare alta.
Primesti doar update la ea.

Deci e simplu sa te hotarasti.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Renunta la traznaia de Libre.  Daca vrei poti sa aplici pentru un OLP. Daca sunt bani putini vezi ca exista niste kit-uri de backward compatibility prin care poti sa vezi/editezi documente docx/xlsx in office 2003.

Eu am documente de la office 2000 pana in 2016. Folosesc doar backward-ul.
Si am suite de  office de la 2000 la 2016.

Edited by bumpocbum, 23 August 2016 - 17:45.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Si la alea mai pot apare mici probleme, mai ales daca are versiuni noi de 2013 - 2016 si le deschide in 2000-2003.

O alta solutie - e setarea versiunile mai noi sa salveze in formate mai vechi.

#14
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Office 365.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ok, sa spunem ca aleg abonamentul pe un an de zile, cam 2500 de euro pe an pentru cele 20 de PC-uri.
Daca nu sunt toate conectate la net atunci cum se face instalarea Office-ului si cum se fac update-urile pentru cele neconectate? In firma nu exista o retea comuna. Am gasit aici cinci retele care nu au legatura una cu cealalta, retele aflate in diverse birouri.

Edited by florinbad, 23 August 2016 - 19:45.


#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postflorinbad, on 23 august 2016 - 17:03, said:

S-au certat intre ei unii colegi pe tema compatibilitatii documentelor ,doc si .xls cu .docx si xlsx

Ce incompatibilitati?...
Ca 2003 deschide .docx fara probleme...dupa ce instalezi compatibility pack...

#17
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
e mai ieftin de atat, discounturile sunt de minim 40 % la numarul ala de licente, noi am cumpaeat 78 de licente si am platit un pret super ok., negociaza la maxim.

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postjoseph_lacroix, on 23 august 2016 - 19:53, said:

e mai ieftin de atat, discounturile sunt de minim 40 % la numarul ala de licente, noi am cumpaeat 78 de licente si am platit un pret super ok., negociaza la maxim.
La linkul de la postul 8 sau cu o firma distribuitoare de soft? Platiti lunar sau anual? Ati cumparat macar o singura licenta fizica (CD/DVD), asa, de siguranta?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate